Po jej prednáške prišli na nordic walking tri nové účastníčky. Pamätná veta: “Predstavte si, že Vaše orgány sú obalené v tuku.” Motivovala týmto spôsobom seniorov k tomu, aby sa nad sebou zamysleli a začali sa viac hýbať. Na pohyb nie je nikdy neskoro.
Obezitou na Slovensku trpí 7 z 10 mužov (68,9%). Zo žien ide o 6 žien z 10 (56,2%). Prieskum tvorila slovenská populácia vo veku od 18 do 65 rokov v roku 2012. Predispozične samozrejme hrajú svoju rolu aj gény človeka. Veľkú rolu hrá najmä zlý životný štýl/nezdravé stravovanie, ak sa to ešte skombinuje s abstinenciou pohybu ľudská populácia trpí obezitou. Čo má za následok ďalšie ochorenia, ktoré znižujú kvalitu života.
Zaujímavosti
Pravidelné cvičenie redukuje riziko vaskulárnej demencie o 62%.
Pohybovou aktivitou je spojených 28% zníženie rizika demencie.
Pravidelný pohybom sa zlepšujú kongnitívne a motorické funkcie seniorov.
Pohybom sa tiež redukuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
Ako vplýva pohyb na mozog?
zlepšenie mozgovej plasticity
zlepšenie pamäti, pozornosti, verbálnych schopností
Aké sú dôsledky pri obmedzení pohybu?
Vekom strácame svalovú hmotu, čo sa nazýva aj sarkopénia. Ak sme sedaví po štyridsiatke môžeme stratiť až 10% aktívnej svalovej hmoty. Po šesťdesiatpäťke tento proces narastá a môže dosiahnuť stratu až 2% za rok.
Obrázok, ktorý Vám otvorí oči

Prierez stehnom na obrázku jasne ukazuje, že vek nie je rozhodujúci, pohybom udržujeme svalovú hmotu. Prvý obrázok ukazuje štyridsať ročného atléta. Druhý obrázok patrí sedemdesiatštyri ročnému pánovi, ktorý sa nevenuje aktívne pohybu (sedavý senior). Ako môžete vidieť, jeho kosť je obalená tukom. Na treťom obrázku je prierez stehna sedemdesiatštyri ročného atléta. Je pozoruhodné, že prvý a tretí obrázok je viac menej identický. Množstvo svalovej hmoty je porovnateľné.
WHO odporúča cvičenie
Prejsť približne 8 000 krokov (minimum pre zdravotné benefity)
30 minút aeróbnej aktivity (tepová frekvencia 40 % až 60% nášho maxima) - 5 dní v týždni
Silové cvičenie - 2 až 3 x do týždňa
Prerušovanie sedavého správania (odporúčanie každých 30 minút, ideálne každú hodinu). Napríklad sa prejdete po schodoch, použijete steper.
Zdroj: Pohybom proti obezite - doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD. (hhc) - YouTube