Tréning pamäti pre každého

Poznáte to, stretnete niekoho na ulici a zrazu si ani za svet neviete spomenúť na meno človeka, ktorý Vás pozdravil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Áno, pamäť nás veľakrát skúša. Určite by pomohlo, ak by sa každý z nás pravidelne venoval trénovaniu pamäti. Najmä, keď si uvedomíte, že vekom sa zabúdanie len zhoršuje a v prípade, že starší človek žije medzi štyrmi stenami a nemá podnety z vonkajšieho sveta, kognitívne funkcie stráca dokonca rýchlejšie aj o 20%.

Pre lepší tréning pamäti a zlepšenie koncentrácie sú dôležité dva faktory (pohyb a socializácia). Pohybom si okysličujeme mozog. Socializácia nám vytvára priestor na aktívnu komunikáciu a zlepšenie slovnej zásoby.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Poznáme rôzne typy pamäti, napríklad zmyslové (hmatová, čuchová, zvuková, zraková pamäť). Na zapamätanie si nových informácií je dobré vedieť, ktorý typ pamäte je pre nás ideálny. Niekto sa najviac naučí z audio-kníh, keď počuje prednášajúceho rozprávať a záznam si môže prehrať znova. Iný možno preferujú učenie sa pomocou podčiarknutia viet, zvýraznením dôležitých faktov. Vo všetkých prípadoch učenia sa je najdôležitejšie, aby sme si novo nadobudnuté informácie opakovali. Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti. 

Zaujímavosti

Pamätáme si výnimočné veci. Tento fakt, využívajú najmä marketingové agentúry pri tvorbe reklamy. Spomínate si napríklad, na to, čo ste mali na raňajky včera/ čo pred týždňom alebo čo ste raňajkovali pred rokom? V prípade, že na raňajky máte vždy podobné potraviny, bude to pre Vás náročné. V prípade, že ste mali ale pred rokom kaviár so šampanským, potom si tieto jedinečné raňajky dobre zapamätáte a možno aj s dátumom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľahšie sa nám učia veci, ktoré nás bavia a ku ktorým máme pozitívny vzťah. Logicky to dáva zmysel. Aj keď mohli by sme mať námietky, že záleží aj od učiteľa alebo profesora, či nás zaujme svojim výkladom.

Na záver je dôležité trénovať pamäť nielen pomocou krížoviek alebo riešením sudoku. Odporúčame Vám aj domáce listy na trénovanie pamäti.


Úlohy na tréning pamäti.


1.Napíšte 10 slov, ktoré priradíte k mesiacu november.


2. Vymenujte postupne abecedu a na každé písmeno abecedy povedzte jedno slovo, ktoré sa spája s vašou domácnosťou.

Správne odpovede z úloh nám môžete poslať na e-mail: seniorivpohybe@gmail.com

Skryť Vypnúť reklamu


Za prednášku v parku Jama  a praktický tréning pamäti ďakujeme profesionálnej trénerke pamäti Silvii Valovičovej. 


Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.

Odporúčania.

Kniha s názvom Prečo spíme? Autor: Matthew Walker

Zošity na trénovanie pamäti nájdete na webovej stránke www.trenovaniepamati.sk

Seniori v pohybe

Seniori v pohybe

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Seniori v pohybe je občianske združenie, ktoré sa snaží v tomto období prinášať seniorom tréningy pamäti v domácom prostredí, či kvízy na rôzne zaujímavé témy.Viac informácii nájdete na https://seniorivpohybe.sk/ alebo na facebooku https://www.facebook.com/seniorivakcii/.Fandite sa nami!Ak by ste nás chceli podporiť, budeme vďační https://www.ludialudom.sk/profil/detail/37143.Ďakujeme Zoznam autorových rubrík:  RozhovorySkutočné príbehyVýletyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu