
Zo všetkých strán sme počúvali: európske demokracie sú slabé, pomalé a odkázané na cudziu pomoc. Pandémia vraj zabije posledný klinec do rakvy európskeho projektu. Všetci pochopia, že jedinou šancou je vláda silnej ruky.
Dnes mám dáta ukazujú úplne iný príbeh. V počte infikovaných na počet obyvateľov - ako aj v dynamike ich rastu - zvláda Európa pandémiu lepšie, než Spojené štáty, Veľká Británia, Brazília či Rusko. A to napriek tomu, že všetky tieto krajiny mali na opatrenia viac času ako my, a videli, akú spúšť zanechával COVID-19 prvé týždne v Taliansku či Španielsku.
Čo tieto zlyhávajúce krajiny spája? To, že majú na čele buď diktátora (Rusko) alebo populistických šarlatánov (USA, Brazília, Veľká Británia), ktorí namiesto faktov a zodpovednej politiky hrajú len na emócie a vlastnú moc.
Nič z toho neznižuje tragédiu desaťtisícov úmrtí v krajinách EÚ. Faktom ale je, že Európa ako celok zareagovala na pandémiu lepšie, než iné veľmoci. Ak dotiahneme do konca bezprecedentnú dohodu o Fonde obnovy, tak nás to dokonca môže politicky posilniť.
Keď vám niekto bude znovu hovoriť, ako Európa v pandémii zlyhala, ukážte mu tento graf.
Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.