Rodinkárstvo v Sme rodina. Stačia vzťahy s mafiou a ovládanie internetu na vládny post?

Písmo: A- | A+

Strana Borisa Kollára nominovala na dôležitý vládny post Petru Krištúfkovú. Človek by si myslel, že v čase, keď je toľko rodín existenčne ohrozených ekonomickou krízou, bude koordinácia sociálnej pomoci prioritou.

Splnomocnenkyňou ale nebude špičková odborníčka. Namiesto toho Sme rodina nominovala bývalú partnerku straníckeho šéfa, ktorá nemá potrebné vzdelanie ani prax. V životopise si udáva Bc. titul z pochybnej univerzity, vodičský preukaz skupiny B a ovládanie Internetu Explorer.

 

Petra Krištúfková v parlamente.
Petra Krištúfková v parlamente. (zdroj: Michal Psota/Hlavne.sk)

Koaličná strana Sme rodina si z nás asi robí srandu. Na vládnu splnomocnenkyňu pre podporu rodiny a sociálnu pomoc navrhol minister Milan Krajniak svoju stranícku kolegyňu Petru Krištúfkovú. Túto nomináciu by mala vláda jednoznačne odmietnuť.

Už dnes vidíme, že na Slovensku po kríze vyvolanej COVID-19 stúpa nezamestnanosť. Mnohé rodiny sú ekonomicky ohrozené a vláda by mala spraviť všetko preto, aby im bola v období neistoty profesionálnym partnerom.

To, či vláda dokáže efektívne koordinovať sociálnu pomoc v najbližších rokoch, bude pre tisícky rodín rozdielom medzi udržaním dôstojného života a pádom do chudoby. Predstavoval by som si, že v takom vypätom momente sa tejto koordinačnej role zhostí špičkový odborník - ekonóm so znalosťou sociálneho systému a so skúsenosťami z vrcholového manažmentu v štátnej správe. Namiesto toho sme dostali Petru Krištúfkovú. 

Potrebná kvalifikácia: Internet Explorer

Aká je však kvalifikácia Petry Krištúfkovej? V životopise si udáva Bc. titul z pochybnej univerzity v Skalici, vodičský preukaz skupiny B a ovládanie Internetu Explorer. To, že bola partnerkou mafiánskych bossov Róberta Diniča (zavraždený), Petra Havašiho (zavraždený) a Juraja Ondrejčáka (vo väzení) sa už do CV nezmestilo. Podobne ani jej kamarátstvo s Marianom Kočnerom.

Životopis Petry Krištúfkovej.
Životopis Petry Krištúfkovej. 

Takto: súkromný život politických súperov si zaslúži istú úroveň ochrany a rešpektu. Ak však niekto dlhodobo vyhľadáva kontakty s mafiánmi a ašpiruje na verejné funkcie, prestáva to byť jeho či jej súkromnou vecou.

A ak má niekto dostať za úlohu "koordinovanie plnenia úloh v oblasti podpory rodiny a sociálnej pomoci orgánov štátnej správy, samosprávy, mimovládnych organizácií a ďalších subjektov" alebo má v tejto oblasti pre vládu "vypracúvať návrhy a koncepčné materiály, posudzovať ich, pripomienkovať a navrhovať ďalší postup", patrilo by sa, aby táto osoba mala primerané vzdelanie a skúsenosti. Inak je to iba mrhanie verejnými zdrojmi a premárnená šanca skutočne pomôcť rodinám a sociálne odkázaným na Slovensku.

Transparentná vláda?

Igor Matovič sľuboval transparentnosť. Zdá sa, že s Borisom Kollárom v koalícii to bude mať ťažké. Ale možno sa mýlim. O Krištúfkovej nominácii bude vláda SR rozhodovať na rokovaní v stredu 17. júna. Uvidíme, či premiér Matovič nájde odvahu tento nezmyselný personálny výber zastaviť.

Obrázok blogu

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Skryť Zatvoriť reklamu