Belgické more...

...nie je práve vhodné na kúpanie. Je studené aj v lete a len málo odvážlivcov sa osmelí vliezť do jeho vĺn. Hádam viac psov ako ľudí. Na začiatku letných prázdnin sme s kamarátkou v Belgicku vzali do auta naše dve tínedžerky a zapichli sme prstom na mapu belgického pobrežia. Niečo vyše sto kilometrov bolo pred nami, rysoval sa krásny letný deň. Dievčatá vzadu zaspali a my sme mali čas dohnať všetky neuskutočnené rozhovory za ten čas, čo sme každá na inom konci Európy. Chris Rea spieval svoj hit On the beach a cesta po diaľnici rýchlo ubiehala. Minuli sme bruselské letisko, Gent, odbočkou z diaľnice sme oklamali navigáciu a plaziac sa cestami na sever, ocitli sme sa o hodinku v meste Knokke - Heist na pomedzí Belgicka a Holandska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Nešli sme sa kúpať, chceli sme sa iba vyblázniť na širokej piesočnatej pláži a nadýchať sa slaného vzduchu. Vyčistiť si hlavu pri šumení vĺn. Pri mori bola obloha plná hrozivých tmavých oblakov ale silný vietor nebol studený. Vybrali sme si najskôr divokú pláž na konci mesta. Pieskové duny s trsmi ostrej trávy nám poskytli načas útočisko. Dievčatá vliezli po kolená do vĺn a my sme z diaľky počúvali ich nákazlivý smiech.

Obrázok blogu

Mesto Knokke - Heist vzniklo spojením štyroch menších obcí (dve z nich zostali v terajšom názve). Tiahne sa pozdĺž pobrežia. Pás moderných poschodových domov lemoval niekoľko kilometrovú prímorskú promenádu plnú ľudí. Všimli sme si, že lehátka na pláži sú postavené inak ako v prímorských letoviskách. Tu sú chrbtom k moru. Asi kvôli vetru. Každý úsek bol v inej pásikavej farebnej kombinácii: bielo-modrej, bielo-žltej, bielo-červenej. Biele plážové prezliekárne, plachtové zásteny a bledožltý piesok patria k typickému koloritu severskej pláže.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Bloky domov prerušovali uličky s námestiami v pravidelných intervaloch. Na každom takomto uzle promenády bola umiestnená na vysokom podstavci moderná bronzová socha. Stali sme sa divákmi plenérovej sochárskej výstavy 19-e Sculpture Link, na ktorej tento rok vystavoval svoje diela známy belgický sochár Dirk de Keyzer(1958).

http://www.dirkdekeyzer.be/

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Bolo 30. júna a mali sme to šťastie, že akurát začínalo kultúrne leto a práve otvárali všetky výstavy súčasného umenia. V rámci podujatia pod názvom art@knokke-heist malo v ten deň vernisáž vyše 35 malých galérií v meste. Pobrežná promenáda bola galériami preplnená. Dievčatá sme nechali so zmrzlinou na lavičke (v tomto veku sú zaujímavejšie veci ako výstavy...) a my sme išli rad za radom. Niekde boli prítomní autori, niekde sprevádzal majiteľ galérie. Vernisáž nespočívala v príhovoroch a pohostení. Skôr v rozhovoroch s návštevníkmi - ak mali záujem, ale najmä vnímaním diel.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po celý čas sme očkom pozorovali cez ulicu naše smejúce sa deti, ktoré sa posúvali od lavičky k lavičke v smere nášho výstavného ošiaľu. Za niečo vyše hodiny sme videli asi dvanásť galérií s dielami zo všetkých možných oblastí výtvarného umenia. Od realistických obrazov cez divoké kombinácie z rozličných materiálov až po minimalistické abstrakcie. Nie, všetko sa nám nepáčilo, ale strávili sme fakt príjemné popoludnie a aj neskôr sme sa zhodli, že celý ten deň bol pohodový.

Len tak pri belgickom mori.

Obrázok blogu
Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu