

Hunertwasserhaus sa nachádza na rohu Löwengasse a Kegelgasse vo štvrti neďaleko autobusovej stanice Wien - Mitte. Pôvodne to mal byť obytný dom pre sociálne slabších občanov. Stala sa z neho jedna z viedenských atrakcií. Hundertwasser spolupracoval na projekte s architektom Josephom Krawinom a preto sa od roku 2010 dom oficiálne volá Hundertwasser-Krawinahaus (...aby došlo aj na zaslúženú spravodlivosť) - ale teda neviem, či sa nový názov ujme...

dolu: na rozhraní 19. storočia a Hundertwassera

Dom je možné vidieť iba zvonku, skutočne stále slúži ako obytný a dnu môžu vojsť len jeho obyvatelia a zopár šťastlivcov, čo sa s nimi poznajú. Za dverami domu možno majú svoje súkromie, ale ulicu neustále obliehajú turisti. Ulička je pomerne úzka a je skoro nemožné odfotografovať fasádu ako celok. Pre potreby reklamy sa to podarilo profesionálnemu fotografovi zrejme pomocou moderných počítačových techník (alebo zo strechy niektorého iného domu v ulici), a tak vznikla táto pohľadnica. Jedine na nej možno vidieť dom z jednej strany celý a urobiť si predstavu, ako to vyzerá na vyšších poschodiach.

Dom je dosť husto zarastený stromami a niekde môže terasa úspešne pôsobiť ako dvorček nejakého domu na vidieku (odmysliac si zvonček okoloidúcej električky).

Balkón s modrými kvetmi - niektorí obyvatelia správne pochopili odkaz Hundertwassera...


Pre turistov osadili na námestíčko typicky anglickú telefónnu búdku, aj na našom výlete mala úspech (i keď neviem ako súvisí s architektúrou navôkol)...


Turisti však môžu vojsť do malej dedinky - Hundertwasser Village s vchodom oproti domu. Tam si môžu urobiť aký-taký obraz o interiérovom riešení navrhnutom Hundertwasserom. Na internetovej stránke http://www.kalke-village.at sa dočítame, že dedinka je postavená na mieste staršej dielne s pneumatikami. Jej majiteľ Klaus Kalke, obdivovateľ Hunderwassera ju ponúkol na prestavbu v rámci projektu workshopu podľa umelcovho návrhu. Dnes je miestom niekoľkých obchodíkov so suvenírmi, centrálneho baru s fontánou a na poschodí s minigalériou originálnych suvenírov dizajnovaných a la Hundertwasser. Každý detail má svoje miesto a aj v relatívne malom priestore je tých detailov neúrekom.




O kúsok ďalej, na Untere Weissgerberstrasse sídli Kunst Haus Wien


Kunst Haus Wien je ďalšia Hundertwasserom prerobená budova. Je to múzeum moderného umenia, kde je stála expozícia venovaná autorovi a v zvyšných priestoroch bývajú obmieňané výstavy iných umelcov. Kunst Haus susedí s dvomi neprerobenými budovami, a tak je možné sledovať, ako sa Hunertwasserovi podarilo šachovnicovou metódou so zvlnenými líniami a nepravidelným obkladom pekne narušiť systém starej fasády. Ak si odmyslíme farebnosť a sledujeme len okná v radoch a poschodiach, tak rozpoznáme pôvodné rozvrhnutie jej priečelia.




Kunst Haus ponúka aj príjemný oddych v záhradnej reštaurácii, ktorá zaberá celý vnútorný dvor a vychádza na ulicu lemujúcu nábrežie Dunaja. Teraz na jeseň bola už veľká časť záhradného nábytku pod strechou a rastliny čakali na zazimovanie. Návštevníci - i tí, čo nenavštívia múzeum, ale sa chcú len tak poprechádzať a fotografovať, si môžu sadnúť do vnútornej kaviarne alebo kúpiť niekomu originálny darček v tamojšej predajni.





Na fasáde niekto zanechal takýto originálny odkaz v duchu Hundertwassea...

Jeseň je najfarebnejšie ročné obdobie, a tak sme vzdali hold farebnosti a Hundertwasserovi oddychom vo viedenskom mestskom parku. Nádherný víkendový deň - babie leto - vytiahol von Viedenčanov a aj nás - výletníkov prilákal k jazierku.





Toto dievča tiež nemá problém s farebnosťou...

Myslím, že záver výletnej sezóny sme tohto roku absolvovali ako sa hovorí - v správnom čase a na správnom mieste. Farebné spomienky budú potrebné najmä v nasledujúcom sivom období - so zmenou času nastávajú pre mňa depresívne dni, kedy človek za tmy vstáva a za tmy chodí z práce domov. Aj teraz, keď píšem tieto riadky vyvádza za oknom sychravé počasie.
Napríklad aj takýto obrázok mi vtedy zlepší náladu.

foto autorka, 26. X. 2013
a reprodukcia jednej pohľadnice