reklama

Ligúrska riviéra a Cinque Terre

Cinque Terre bol dlho len môj sen. Päť dediniek s farebnými domčekmi nalepenými na útesy, kedysi prístupnými len krivoľakými cestičkami alebo po mori. Navôkol vinohrady na terasách, olivovníkové háje a nekonečné azúrové more.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Riomaggiore
Riomaggiore (zdroj: SJ)

Šoférovať neviem, auto nemám, tak som zvolila jednoduchý poznávací zájazd s cestovnou kanceláriou na Ligúrsku riviéru. Uvedomujem si, že nie som ideálny turista pre sprievodcov. Ak je to len trochu možné, snažím sa byť pánom svojho času. Taká individuálna poznávačka s mojou dcérou to bola i tento raz.

Ligúrske more
Ligúrske more (zdroj: BJ)

Milujem ten prvý pohľad na more, ktorý sa zrazu objaví v momente, keď diaľnica z vnútrozemia prejde na Autostrada dei Fiori. Bolo tesne po svitaní a voda aj nebo mali podobnú belasú farbu. Nasledovali asi dve hodiny striedajúcich sa tunelov a farebných obrázkov s oranžovými a žltými dedinkami padajúcimi do mora dolu pod diaľnicou. Tma – prístav – tma - mestečko...ako keď sme si kedysi púšťali diapozitívy na starom prístroji.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Námestie v San Remo
Námestie v San Remo (zdroj: SJ)
Kasíno v San Remo
Kasíno v San Remo (zdroj: BJ)
Pravoslávny kostol v San Remo
Pravoslávny kostol v San Remo (zdroj: BJ)
Divadlo Ariston, kde bývajú festivaly populárnej piesne
Divadlo Ariston, kde bývajú festivaly populárnej piesne (zdroj: BJ)
Flora
Flora (zdroj: SJ)
Program na nábreží, ktorý neomrzí
Program na nábreží, ktorý neomrzí (zdroj: BJ)
Promenáda
Promenáda (zdroj: SJ)

 San Remo som prvý raz videla v lete 1988, keď tam ešte fungovala železnica popri mori. Dnes je miesto nej cyklotrasa a trať sa presunula o čosi vyššie a čiastočne pod zem. Bus nás vyložil na nábreží presne pod zachovanou budovou starej stanice s názvom SAN REMO. Hotel mal svoje najlepšie roky za sebou zrejme už v tom roku 1988, ale na zopár hodín spánku to bolo úplne jedno. Stál asi päť minút od všetkého potrebného: od mora, od mestskej obchodnej promenády, od historického námestíčka, od budovy kasína, od divadla Ariston (kde bývajú tie pesničkové súťaže), od prístavu aj pláží. Navyše mal terasu s úžasným výhľadom na mesto. Určite sme nestihli vidieť za jeden deň všetko, ale nasali sme prvú atmosféru Ligúrie cez morský vzduch, prostredníctvom rozkvitnutých záhrad, v uliciach s lenivo pulzujúcim poobedím a večerom v prístavnej reštaurácii nad tanierom plným mušlí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Západ slnka v San Remo
Západ slnka v San Remo (zdroj: BJ)
Večer
Večer (zdroj: BJ)
večer v San Remo
večer v San Remo (zdroj: BJ)
Savona - veža a prístav
Savona - veža a prístav (zdroj: SJ)
Strážca prístavu
Strážca prístavu (zdroj: BJ)

Savona nás privítala v prístave s vysokou vežou (Torre Leon Pancaldo ) a malým bronzovým námorníkom s lucernou. Úzke uličky malého historického centra nás schovali pred páliacim dopoludňajším slnkom. Prechádzka okolo savonskej katedrály, námestie s Torri Brandale, savonská pevnosť (Fortezza del Priamar), námestie s radnicou (Piazza Sisto IV) a odtiaľ ulicou Corso Italia s obchodnou galériou späť do prístavu. Pomedzi históriu došlo aj na doobedné capuccino pred radnicou, či ľahký obed v pekárni s čerstvými pizzetami s pestom. 

Stredoveké veže v Savone
Stredoveké veže v Savone (zdroj: BJ)
Savonské uličky
Savonské uličky (zdroj: SJ)
Savonská ulička
Savonská ulička (zdroj: SJ)
Pietra Ligure
Pietra Ligure (zdroj: BJ)
Kostol v Pietra Ligure na námestí
Kostol v Pietra Ligure na námestí (zdroj: SJ)

Do Pietra Ligure sme sa prišli podľa plánu vykúpať. Po vzore Talianov má môj organizmus o druhej poobede siestu, takže naša individuálna dvojica skončila na maličkom námestí s bielym dvojvežovým kostolom. Po nevyhnutnej citronáde nás prechádzka doviedla k mestskej pomarančovníkovej aleji a odtiaľ na nábrežie ako z rozprávky. Oleandre všetkých ružových odtieňov lemovali cestu a tá susedila s palmovou promenádou nad plážou a morom, kde sme napokon skončili aj my.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pomarančovník ozdobný
Pomarančovník ozdobný (zdroj: SJ)
Pomarančovníková aleja
Pomarančovníková aleja (zdroj: BJ)
Cesta na nábrežie
Cesta na nábrežie (zdroj: BJ)
Promenáda
Promenáda (zdroj: BJ)
Palmová promenáda v Pietra Ligure
Palmová promenáda v Pietra Ligure (zdroj: BJ)
Pietra Ligure
Pietra Ligure (zdroj: SJ)

Janov je hlavným mestom Ligúrie a najväčším prístavom. Mesto tvorí niekoľko častí a okolo pobrežia je roztiahnuté až do vyše 30 km. Náš hotel bol v rezidenčnej a turistickej štvrti Pegli na západ od janovského centra. Pegli sa dá vnímať aj samostatne – má svoju promenádu, svoje centrum s kostolom, nábrežie aj prístav a samozrejme pláže. Ligúrske pláže sú najmä kamienkové, štrkové a skalnaté, voda je číra a farby mora sa menia s počasím či s časťou dňa. Hotel stál na nábreží, bola to budova pôvodne z 19. storočia – krásna, hrdá a starosvetská s terasami a pompéznym vstupným schodiskom. Kedysi určite dominovala celej časti tohto pobrežia. Izby mali zachované vysoké stropy a na terasu sa vchádzalo 3 m vysokými dvojkrídlovými dvermi s bielymi závesmi. Vchody aj okná chránili pred slnkom a vetrom zelené okenice. Dnes vedie pred hotelom rušná hlavná cesta, z pláže je výhľad na letiskovú dráhu v mori a priemyselné stavby prístavu. Ale zvyšky niekdajšej atmosféry tohto kúpeľného miesta zostali neprehliadnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Grandhotel z 19. storočia, dobová pohľadnica
Grandhotel z 19. storočia, dobová pohľadnica (zdroj: internet)

Janov je veľkomesto týčiace sa do výšok nad prístavom. Súčasťou modernej MHD je okrem busov aj nové metro a niekoľko zubačkových dráh. Na vrchole dráhy Righi – Zecca je vyhliadka na prístav a na mesto. Je fakt pekne vysoko. V historickom centre sme sa prešli známou ulicou Via Garibaldi k námestiu Piazza De Ferrari, v dóžovom paláci (Palazzo Ducale) sme si pozreli výstavu livornského rodáka Amedea Modiglianiho. Prešli sme sa k starej bráne Porta Soprana a k arkádovému nádvoriu so studňou, ktoré zostali z Kolumbovho rodného domu. Videli sme zopár kostolov, napr. Katedrálu San Lorenzo - janovský dóm s pásikavou fasádou, a napokon starý prístav (Porto Antico) s janovským akváriom.

Janov - Pegli
Janov - Pegli (zdroj: BJ)
Ďaleko dolu v prístave je janovský maják - Lanterna
Ďaleko dolu v prístave je janovský maják - Lanterna (zdroj: BJ)
Tunel Garibaldi, Janov
Tunel Garibaldi, Janov (zdroj: BJ)
Via Garibaldi s palácmi
Via Garibaldi s palácmi (zdroj: SJ)
Janovské zátišie
Janovské zátišie (zdroj: BJ)
Palác
Palác (zdroj: BJ)
Piazza de Ferrari
Piazza de Ferrari (zdroj: BJ)
Fontána
Fontána (zdroj: SJ)
Palazzo Ducale - výstava Amedeo Modigliani
Palazzo Ducale - výstava Amedeo Modigliani (zdroj: BJ)
Chiesa del Gesù e dei Santi Ambrogio e Andrea
Chiesa del Gesù e dei Santi Ambrogio e Andrea (zdroj: BJ)
Pod bránou Porta Soprana
Pod bránou Porta Soprana (zdroj: BJ)
Arkádové nádvorie so studňou - všetko, čo zostalo z rodného domu Krištofa Kolumba
Arkádové nádvorie so studňou - všetko, čo zostalo z rodného domu Krištofa Kolumba (zdroj: BJ)
Via San Lorenzo
Via San Lorenzo (zdroj: BJ)
Portál janovského dómu San Lorenzo
Portál janovského dómu San Lorenzo (zdroj: SJ)
Najpopulárnejší dopravný prostriedok
Najpopulárnejší dopravný prostriedok (zdroj: BJ)
Dom na nábreží
Dom na nábreží (zdroj: SJ)
Aquarium di Genova
Aquarium di Genova (zdroj: BJ)
Stretnutie s delfínmi
Stretnutie s delfínmi (zdroj: SJ)

La Spezia je údajne po Janove a Savone tretí najväčší prístav. My sme ale hľadali železničnú stanicu, lebo odtiaľ chodí pomerne často vlak do dediniek Cinque Terre (4-5-krát za hodinu). Hovorí sa najmä o týchto piatich – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Celá trasa z La Spezia do Monterosso trvá 25 minút a medzi zastávkami ide vlak len zopár minút tunelom. Celodenný lístok za 16 eur ušetrí čas a uľahčí presuny.

Riomagiorre
Riomagiorre (zdroj: BJ)
Tunel zo stanice do centra
Tunel zo stanice do centra (zdroj: BJ)

Riomaggiore bola prvá dedinka na trase a veru sme chvíľu blúdili, kým sme pochopili princíp trasy zo stanice do centra – tunelom pre peších. Farebné fasády domov nalepených na skale s farebne kontrastnými okenicami a jediná kľukatá ulička plaziaca sa dolu do prístavu, prípadne na mólo či námestie - to je to kúzlo, ktoré sem chodia turisti obdivovať. Slnko mení farby miesta v priebehu dňa tisíckrát 

Prístav v Riomaggiore
Prístav v Riomaggiore (zdroj: SJ)
Riomaggiore
Riomaggiore (zdroj: BJ)

Manarolu sme obdivovali napoludnie sediac v malom tieni na nábreží v prístave s kornútkom fritovaných rybiek v ruke. Priezračná voda azúrovej farby dovoľovala pohľad až na skalnaté dno. Obďaleč skákali chlapci zo skaly do hlbokej zátoky. 

Manarola
Manarola (zdroj: BJ)
Manarola
Manarola (zdroj: BJ)
Manarola
Manarola (zdroj: BJ)

Cornigliu sme vedome vynechali. Ako jediná nemá prístav, je totiž postavená vysoko na skale a zo stanice vedie k mestu 360 schodov (mladí to dajú v pohode, ale moje kolená ťažko). Ale vo Vernazze sme strávili o čosi dlhší čas. Má malý prístav s kostolíkom a námestím s kaviarňami v tieni stromov. Veľké kamenné mólo je obklopené skalami a poskytuje dostatočný odstup potrebný na celkový pohľad na dedinku od mora. Húfy čajok krúžili nad člnmi a plachetnicami. Tu niekde bolo k nám slnko prívetivé, na chvíľku zašlo za oblaky a nechalo nás vydýchnuť.

Vernazza
Vernazza (zdroj: BJ)
Vernazza v čiernobielom
Vernazza v čiernobielom (zdroj: BJ)
Mólo
Mólo (zdroj: BJ)
Ulička vo Vernazze
Ulička vo Vernazze (zdroj: BJ)

Monterosso je najďalej od La Spezzie, terén tu už nie je taký neprístupný, poskytuje veľkorysé miesto na pláže. A väčšina unavených turistov popoludní privíta osvieženie v mori na pláži tejto dedinky. Prímorská promenáda s oleandrami a rôznymi ťahavými kvetmi vedie až do centra a prístavu. Centrum je maličké a plné obchodíkov s typickými suvenírmi z tejto časti Talianska – miestnym vínom, olivami či výrobkami s vôňou citrónov. Na stanicu sa treba vrátiť promenádou nad plážou, ktorej len málokto odolá. Verejná pláž je presne pod stanicou a z mora späť do vlaku je to fakt len desať minút.

Na stanici v Monterosso
Na stanici v Monterosso (zdroj: BJ)
Promenáda v Monterosso
Promenáda v Monterosso (zdroj: BJ)
Monterosso
Monterosso (zdroj: BJ)
monterosso
monterosso (zdroj: BJ)
monterosso
monterosso (zdroj: BJ)
Pláže v Monteroso
Pláže v Monteroso (zdroj: BJ)
Letná pohoda
Letná pohoda (zdroj: BJ)

Národný park Cinque Terre je jednou z hlavných turistických atrakcií v Taliansku, podobne ako napríklad Positano alebo Amalfi na Sorrentskom poloostrove. Dedinky sú maličké a turistov sa v nich niekedy nazbiera priveľa. A to ešte nie je úplne prázdninová sezóna. Podobne krásne miesta sú však aj Portovenere (tiež na Cinque Terre), Portofino (pri Rapalle) alebo časť Janova – Boccadasse. 

Vlny
Vlny (zdroj: BJ)

Ligúrska riviéra 12. – 15. 6. 2017

Foto: Simona a Barbora Jurčové

Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  4x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu