

Peggy Guggenheimová sa narodila do bohatej americkej rodiny. Jej dedo Meyer Guggenheim odišiel v polovici 19. storočia za svojím americkým snom a stal sa jedným z najbohatších mužov Ameriky. Peggyin strýko Solomon Guggenheim bol americký podnikateľ a filantrop, známy zberateľ umenia.
Literatúra označuje Peggy za jednu z najzaujímavejších žien 20. storočia.

Mladá, temperamentná a nesmierne bohatá odišla do Paríža, do mesta plného života a umelcov. S priateľmi precestovala Európu, osobne sa poznala s mnohými literátmi, maliarmi a sochármi, napr. s Pablom Picassom, Joanom Miróom, Henry Moorom, Alexandrom Calderom a ďalšími. Marcel Duchamp bol jej učiteľom a umeleckým poradcom, jedným z jej manželov bol Max Ernst. Svoju zbierku budovala cieľavedomo a pred blížiacou sa II. svetovou vojnou zámerne skupovala umelecké predmety s úmyslom ich zachrániť. Svoju zbierku odviezla loďou do Ameriky. Hneď po vojne však prišla znovu do Európy a svoj nový domov našla v Benátkach. Na brehu Canale Grande kúpila nedokončený palác (Palazzo Venier dei Leoni) a v roku 1951 tam otvorila galériu.


Benátkami sa dá nekonečne dlho prechádzať a stále sa môžete ocitnúť na miestach, kde ste ešte neboli. Od námestia San Marco vedie k mostu Accademia ulica lemovaná luxusnými obchodmi svetových značiek. Na drevenom moste je nádherný výhľad smerom k bazilike Santa Maria della Salute. Uličkami a mostami je to už celkom blízko ku vchodu do múzea.



Zbierka múzea ponúka kolekciu diel najznámejších autorov kubizmu, futurizmu, surrealizmu, a abstrakcie - Picassa, Braqua, Duchampa, Légera, Brancusiho, Mondriana, Kandinskeho, Miróa, Giacomettiho, Kleea, Ernsta, Magritta, Dalího, Pollocka a mnohých ďalších. Je doslova učebnicou moderného umenia.




Záhrada paláca je na benátske stiesnené pomery skutočne priestranná. Sú v nej nainštalované diela známych moderných sochárov, mnohých osobných Peggyiných priateľov. V tieni stromov na tehlovom múre sú osadené dve tabule. Menšia patrí známej majiteľke paláca a veľká nesie mená jej mačiek, ktoré sú tam pochované.






V priestoroch múzea sa konajú aj výstavy. Múzeum v súčasnosti ponúka nielen diela zo zbierky Peggy Guggenheimovej, ale aj kolekciu talianskej modernej maľby od zberateľa Gianni Mattoli a menšiu The Schulhof Collection (2012). Vystavené je aj etnické umenie Afriky, Ameriky a Oceánie.



Peggy bola v Benátkach známa napríklad aj tým, že bola jednou z posledných súkromných majiteliek gondoly. Po smrti Peggy v roku 1979 sa jej múzeum v Benátkach stalo súčasťou siete múzeí Nadácie Solomona Guggenheima.
Pre milovníkov umenia sa oplatí toto múzeum v Benátkach navštíviť.

Zdroj: