Na špacírke vo Viedni

V zime som ako medveď. Neexistujem. Spím. Chodím síce do práce, ale to vstávanie za tmy a návraty za tmy ma ničia. Tento rok som už vo februári zúfalo hľadala snežienky u nás pod borovicou. Natešená som objavila malinké lístky a na druhý deň na ne napadalo asi 20 cm čerstvého snehu. Nemalo to konca. Ale od minulého pondelka vetrím jar. Snežienky pod borovicou do stredy rozkvitli, doma som našla slnečné okuliare a začalo mi iskriť za pätami. A v nedeľu sme vyrazili na výlet. Mojej dcére sa začali prázdniny, tak sme vymysleli niečo nenáročné na úvod tohto cestovateľského roka. Zašli sme si do Umeleckohistorického múzea vo Viedni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Obrázok blogu

My západniari máme to šťastie, že je to blízko. Sadneme na vlak, v Bratislave prestúpime a o dve hodinky sedíme vo viedenskom metre. Naším cieľom bola štvrť múzeí – s Máriou Teréziou na tróne v strede námestia medzi budovami Umeleckohistorického a Prírodovedného múzea (Kunsthistorisches Museum und Naturhistorisches Museum).

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Moja dcéra chcela začať po poriadku – Egyptom, takže sme sa spočiatku pohybovali spolu s niekoľkými turistami v sálach, ktoré Rakúšania evidentne poznali. Bola som tu naposledy pred 10 rokmi a vnímala som zmeny už v niektorých sálach starého umenia. Nový nábytok, vitríny, osvetlenie. Páčili sa nám napríklad drobné šperky vystupujúce zo šera miestností nasvietené tenkými bodovými svetlami. V rímskej antike sme sa zastavili pri fragmentoch mozaikovej podlahy. Niekoľko minút sme pozorovali svetelné predstavenie: postupne vystupovali z tmy jednotlivé štvorce s výjavmi a nakoniec sa rozjasnil kompletný celok. S fotografovaním však v tomto svetle (bez blesku a bez statívu) bol problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vojdúc z antiky do zóny Kunstkammer (špeciálna vstupenka) sme sa ocitli v múzeu 21. storočia. Na nedeľu dopoludnia bol v múzeu slušný nával. Treba podotknúť, že v piatok 1.3. otvárali zrekonštruovanú expozíciu Kunstkammer. Neviem to správne preložiť, po nemecky som sa neučila, ale ide o kolekciu priam filigránskych vecičiek prevažne z obdobia renesancie a baroka, ktoré zozbierali v minulosti Habsburgovci – teda akási ukážka kráľovskej zberateľskej vášne. Vernisáž musela byť veľkolepá, zostali po nej ešte nezvädnuté kytice orchideí rôzneho druhu a farieb v obrovských vázach.

Obrázok blogu

Viedenčania si prišli v nedeľu pozrieť, čo nové pre nich v múzeu pripravili. Okrem moderne nainštalovaných predmetov v nových vitrínach a na nových podstavcoch v neutrálnej šedej, čakajú návštevníkov v tejto časti super technické hračky. Na miestach, kde si zvyčajne návštevník posedí, oddýchne si a pokochá sa pohľadom na celú miestnosť sú pripravené aj tablety s informáciami. Viem, že teraz mnohí zapochybujú, či to nie je odpútanie pozornosti od samotnej krásy vystavených exponátov. Určite nie v tomto prípade. Možnosti sú takmer neobmedzené. Dotykom sprostredkujú návštevníkovi niečo viac, ako popiska pri predmete. Exponáty v miestnosti priblížia tak, ako ich návštevník nemá nikdy šancu spoznať. Tak napríklad hodiny, hracia skrinka, vedecký prístroj a pod. Predstavte si, že mnohé z predmetov sú stále funkčné. Projekcia na tablete vám ponúkne ďalší rozmer: zrazu sa kolieska otáčajú, hodiny tikajú a odbíjajú, počujete kúzelnú melódiu hracej skrinky, nazriete dovnútra šperkovnice a pod. Nestojíte len pred predmetmi schovanými za vitrínou s textom: Nedotýkajte sa!

SkryťVypnúť reklamu

Môžete byť trebárs Rudolf II., ktorý sa kochá svojou zbierkou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prešli sme aj časť druhého poschodia s renesančným a barokovým maliarstvom. Moju dcéru zaujali najviac Arcimboldove alegórie z ovocia, zeleniny či morských potvor a Brueghelove krajiny, kde sa stále niečo deje a človek tam nájde vždy niečo nové. Pri Rubensových veľkorozmerných výjavoch sme už padali od únavy, tak sme umeleckú vychádzku ukončili.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Neodpustili sme si aspoň krátku vychádzku mestom. Prešli sme Hofburgom do centra, nakukli sme do Dómu sv. Štefana, dali sme si zákusok na poschodí v Aide a prešli sme sa spolu so starými Viedenčankami v kožuchoch a lodičkách po Kärntnerstrasse k Opere.

SkryťVypnúť reklamu

Krásne počasie, dobrá spoločnosť, super zážitok...pekná nedeľa!

Obrázok blogu
Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu