Trochu Francúzska (2)

Vysokorýchlostný vlak TGV urobil trasu Paríž - La Rochelle, čo je okolo 500 km za necelé tri hodiny. Nečudujem sa Parížanom, že si tento kút pri Atlantickom oceáne za posledné roky tak obľúbili, že si tu začali kupovať letné domy. Bližšia Normandia má predsa len dosť studené more. Oblasť nazvaná Charente - Maritime je francúzskym départementom približne v strede pobrežia medzi severnejším Bretónskom a Baskickom na španielskych hraniciach. Zaberá sčasti územie historických oblastí Aunis a Saintonge. K oblasti patria ostrovy Ile de Ré, Ile d´Oleron a Ile d´Aix. Z väčších centier sú známe napríklad La Rochelle, Rochefort, Saintes a Royan. Práve toto územie bolo v histórii Francúzska dlhší čas pod nadvládou Angličanov, mesto La Rochelle ako poslednú baštu hugenotov dobyli v 17. storočí Francúzi na príkaz kardinála Richelieu. Treba dodať, že až po vyše ročnom obliehaní (1627-28). Túto udalosť poznáme aj vďaka románu Alexandra Dumasa Traja mušketieri.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Fouras, atlantické pobrežie, júl 2012
Fouras, atlantické pobrežie, júl 2012 (zdroj: S. Jurčová)

My sme sem dorazili podvečer a jeden z najkrajších zážitkov dňa bol, že o tretej popoludní sme boli ešte v Paríži a západ slnka sme už sledovali plávajúc v Atlantiku v mestečku Chatelaillon - plage.

Obrázok blogu

západ slnka pri Atlantiku

Na rozdiel od Slovenska, odkiaľ nám hlásili na konci júla horúčavy blížiace sa k štyridsiatke, na pobreží Atlantického oceánu bolo príjemne. Pobrežie vo Fouras, neďaleko Rochefortu láka svojou nádhernou plážou pod pevnosťou. Kúpať sa dá iba keď je príliv, v čase odlivu more jednoducho odíde desiatky metrov a pri pláži zostane len zriasené usadené bahno a piesok. O časoch prílivu a odlivu najlepšie informujú kalendáre. Vo Fouras však majú postavený špeciálny val v rohu pláže, ktorý v čase odlivu vytvorí akýsi bazén s morskou vodou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

príliv a odliv vo Fouras

Obrázok blogu

Rochefort je mesto vybudované v 17. storočí, kedy tu postavili francúzsku kráľovskú lodenicu a manufaktúru na výrobu lán. Lodenica -Arsenale je dnes múzeom, ktoré predstavuje návštevníkom hlavnú atrakciu - stavbu repliky kráľovskej fregaty Hermione (nazvanej podľa dcéry kráľa Menelaa a Heleny Trójskej). Loď - tá pravá - je známa tým, že sa na nej plavil markýz La Fayette do Ameriky (1780), kde sa neskôr preslávil v bojoch o nezávislosť. Repliku začala stavať skupina nadšencov v roku 1997 po predchádzajúcej päťročnej príprave. Loď stále nie je dostavaná - chýbajú sťažne s plachtami, ale jej dokončený trup už sedí pohodlne na vode v doku. Muzeálna expozícia spočíva v prehliadke jednotlivých činností spojených s jej stavbou. Pozeráte vlastne na skupiny ľudí v dielňach, kde sa opracováva drevo na sťažne, kde sa vyrába látka na plachty, kde sa točia laná, kde vyrábajú repliky kovových súčastí a pod. Potom prejdete mostíkom na loď a po prechádzke palubou vyjdete na druhej priamo k obchodu so suvenírami - všetko s plachetnicou Hermiona. Aj tak sa dajú získať peniaze na taký veľký projekt, akým táto stavba určite je.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Manufaktúra na výrobu lán - La Corderie Royale je dlhočizná prízemná budova (374 m) postavená na brehu rieky Charente. Dal ju postaviť Colbert, minister Ľudovíta IV. v roku 1669. Dnes je Medzinárodným morským centrom s expozíciou o výrobe lán a výstavami so zameraním na more. Prichádzate tam cez záhradné terasy s palmami a exotickými rastlinami a verejne prístupnú kráľovskú bylinkovú záhradu. Záhrady okolo budovy s rozsiahlymi trávnikmi nás zlákali na malý piknik, na promenádu popri rieke sme už nemali dosť síl.

Obrázok blogu

La Corderie Royale

Obrázok blogu

V Rocheforte je ešte jeden zaujímavý dom - La Maison de Pierre Loti. Pseudonym tohto, vo Francúzsku známeho spisovateľa našincovi mnoho nepovie. Pôvodne námorný dôstojník sa preslávil koncom 19. storočia svojimi románmi s cestopisnými exkurzmi do exotických krajín. Jeho dom je dnes múzeom, ktoré sa oplatí navštíviť. Za nenápadnou fasádou bežnej rochefortskej uličnej zástavby sa návštevník dostane do iného sveta. Interiér sa neobmedzuje na klasické usporiadanie miestností a poschodí, ale majiteľ ho upravil pre svoje špeciálne potreby. Pri prehliadke napríklad prejdete malou miestnosťou a zrazu sa ocitnete na schodisku rozsiahlej komnaty stredovekého zámku alebo hoci aj v arabskom háreme. Miestnosti sú zariadené nábytkom a doplnkami, ktoré si priviezol autor z ciest. Interiér tvorí obrovský kontrast s vonkajším vzhľadom a vstupom doňho sa človek ocitne v rozprávke Tisíc a jednej noci.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Turecký salón, foto z internetovej stránky http://alienor.org/musees/index.php?/fre/La-liste-des-villes/Rochefort/Maison-de-Pierre-Loti/Presentation-du-musee

Arabský interiér, foto z internetovej stránky http://bibstvictor.free.fr/?p=3247

Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu