Trnavské máje

Písmo: A- | A+

Máj je mesiac, kedy je príroda plná sviežej zelene doplnenej farbami rozkvitnutých stromov a kvetov. Trnavské centrum je odrazu plné ľudí. Ako to vyzeralo v minulosti?

Na dedinách začínal tento mesiac dávnou tradíciou stavania mája pred domom najkrajšej dievčiny. (V Trnave nám dnes musí stačiť jeden symbolický máj v centre.) V behu desaťročí pribudli mladším generáciám v máji nové sviatky.

Sprievod s májkou v pozadí v štyridsiatych rokoch
Sprievod s májkou v pozadí v štyridsiatych rokoch (zdroj: zdroj: archív A. Horváthovej)

Mesiac máj nebol vždy plný sviatkov a osláv ako dnes, slávnosti sa spájali predovšetkým s náboženstvom. Medzi májové (v niektorých rokoch) cirkevné sviatky patrili Turíce a Božie Telo – ide o pohyblivé sviatky, podobne ako Veľká noc. Na Božie Telo sa začínala strelecká sezóna aj v Trnave, zväčša sa vtedy konali prvýkrát po zimnej pauze preteky členov Spolku trnavských ostrostrelcov, po ktorých bola na strelnici dlho do noci zábava.

Fotografia pochádza z návštevy prezidenta Beneša v Trnave v roku 1936. Zaujímavá je tým, že vpravo v pozadí je vidieť poschodie budovy tzv Starej strelnice v Trnave.
Fotografia pochádza z návštevy prezidenta Beneša v Trnave v roku 1936. Zaujímavá je tým, že vpravo v pozadí je vidieť poschodie budovy tzv Starej strelnice v Trnave. (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)
Odhalenie sochy Štefánika pri  5. výročí jeho smrti v októbri 1924 v Trnave
Odhalenie sochy Štefánika pri 5. výročí jeho smrti v októbri 1924 v Trnave (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)
Socha Milana Rastislava Štefánika od akad. sochára Jána Koniarka, pohľadnica
Socha Milana Rastislava Štefánika od akad. sochára Jána Koniarka, pohľadnica (zdroj: zdroj: Jozef Benko)

Po vzniku prvej ČSR pribudol v máji smutný deň pre Slovákov - 4. mája 1919 tragicky zahynul Milan Rastislav Štefánik a aj v Trnave si toto výročie ľudia pripomínali. Okrem toho je 4. máj Medzinárodným dňom hasičov, je to sviatok sv. Floriána, patróna hasičov.

Socha sv. Floriána vo výklenku domu na rohu Halenárskej ulice
Socha sv. Floriána vo výklenku domu na rohu Halenárskej ulice  (zdroj: 1962, archív autorky)

Prvý máj sa stal sviatkom robotníkov v roku 1889 (na pamiatku štrajku robotníkov v Chicagu v r.1886). Za prvej ČSR bol vyhlásený Sviatok práce za štátny sviatok (1919). Jeho oslavy sa spočiatku niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a ako v iných mestách, tak aj v Trnave boli sprevádzané manifestáciami robotníkov. Po roku 1948 dostali oslavy prvého mája nový rozmer, ktorý každým rokom rástol a mocnel až do pompéznych sprievodov spojených s predvádzaním komunistických úspechov a oslavou vedúcich činiteľov KSČ (s povinnou účasťou školopovinných detí a zamestnancov).

Sprievod v Trnave na 1. mája v roku 1928
Sprievod v Trnave na 1. mája v roku 1928  (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)
Oslava 1. mája v jednej z trnavských tehelní
Oslava 1. mája v jednej z trnavských tehelní (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)
Robotnícka demonštrácia od ihriska Rapidu Trnava v dvadsiatych rokoch
Robotnícka demonštrácia od ihriska Rapidu Trnava v dvadsiatych rokoch (zdroj: zdroj: Dejiny Trnavy 1988)
Sprievod pred hotelom Europa (Thalmeiner, Krym)
Sprievod pred hotelom Europa (Thalmeiner, Krym) (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)

Prvomájové oslavy boli plné strapatých mávatiek, našich a sovietskych zástav a transparentov s heslami o tom, aké je to všetko úžasné... Pred tribúnou s mávajúcimi pohlavármi zvyčajne všetky skupinky školákov či zamestnancov zakričali unisono jedno - dve heslá. Tribúny bývali postavené v rôznych rokoch na rôznych miestach v Trnave, ale ja si pamätám tribúnu pred pomníkom osloboditeľov pri Evanjelickom dome. Za zákrutou pri policajtoch sa už balili transparenty a zástavy a pár vylosovaných nešťastníkov ich išlo zaniesť do závodov do skladu, aby boli zasa k roku poruke. Ostatní sa húfne rozpŕchli do najbližších pohostinstiev na tradičné občerstvenie - párky a pivo. V Trnave do Pezinskej, na Starú poštu, plná bola aj Dukla, Zelený kríček či U Čerešňu (tie mali ale výhodu, lebo boli v smere sprievodu)...

Sprievod v päťdesiatych rokoch (?)
Sprievod v päťdesiatych rokoch (?) (zdroj: zdroj: archív A. Horváthovej)
Sprievod v roku 1967
Sprievod v roku 1967 (zdroj: archív autorky)
Pionieri
Pionieri (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)
Tribúna pred pomníkom osloboditeľov
Tribúna pred pomníkom osloboditeľov (zdroj: zdroj: Dejiny Trnavy, 1988)
V sprievode v roku 1965
V sprievode v roku 1965 (zdroj: zdroj: archív S. Čordášovej)

Koniec druhej svetovej vojny (v Európe) sa u nás v Československu oslavoval 9. mája až do Nežnej revolúcie. Až potom sme sa prispôsobili väčšine Európy, ktorá ukončila vojnu už 8. mája. (Kapitulácia Nemecka bola podpísaná v Remeši už 7. mája 1945 a do platnosti vstúpila 8. mája, ale nebol prítomný žiadny splnomocnenec ZSSR, tak sa musel kapitulačný akt zopakovať o deň neskôr v Berlíne. V Rusku sa stále 9. mája oslavuje Deň pobedy). Oslavy oslobodenia sa v Trnave v roku 1945 konali na námestí pred divadlom.

Oslava oslobodenia na námestí v Trnave v r. 1945
Oslava oslobodenia na námestí v Trnave v r. 1945 (zdroj: zdroj: Juraj Hloben)
Uctenie pamiatky konca II. svetovej vojny pri pomníku osloboditeľov (1959)
Uctenie pamiatky konca II. svetovej vojny pri pomníku osloboditeľov (1959) (zdroj: zdroj: Dejiny Trnavy, 1988)

Druhá májová nedeľa patrí oslave Dňa matiek. Pani učiteľky vymýšľali kreatívne nápady ako demonštrovať lásku detí k mamičkám.

Srdiečka
Srdiečka (zdroj: zdroj: A. Horváthová)

Dnešná májová Trnava chystá obyvateľom viac príjemných ponúk. Z veľkého kvetinového trhu Májový kvet sa už stalo tradičné viacdňové podujatie. Námestie je zaplnené predajcami zo záhradníctiev a so stovkami kvetov sa premení na veľkú kvetinovú záhradu.

Májový kvetinový trh v roku 2014
Májový kvetinový trh v roku 2014 (zdroj: archív autorky)

18. máj je Medzinárodným dňom múzeí a galérií a väčšina týchto inštitúcií má vtedy alebo najbližší víkendový deň pre návštevníkov pripravené podujatia alebo aspoň zľavnené vstupné. Tento rok je Noc múzeí a galérií v sobotu 21. mája. 

Trnavské múzeum, 2016
Trnavské múzeum, 2016 (zdroj: foto: Mária Kuššová)

Tento rok pripravilo mesto pre Trnavčanov prekvapenie. Okrem nového kvetinového koberca, ktorý sa ešte iba chystá pri Súsoší sv. Trojice pod mestskou vežou, realizovali už posledný aprílový deň spolu s hŕstkou nadšencov farebný nápis #TRNAVA, ktorý je od 1. mája súčasťou mestskej pešej zóny.

#TRNAVA
#TRNAVA (zdroj: foto:Peter Cagala)