Trnavské záhrady a parky

Myslím, že v súčasnosti sa v Trnave dajú spočítať väčšie plochy zelene veľmi rýchlo: promenáda, Ružový park, staničný park – teda Park Janka Kráľa, lesík do Kamenného mlyna, prípadne Štrky za mestom, kam už dnes skoro nikto na prechádzky nechodí. Pritom ešte v 19. storočí sa Trnava pýšila ako mesto obkolesené záhradami. Čo sa s nimi stalo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Promenáda
Promenáda (zdroj: Blažej Vittek)
Večerná promenáda
Večerná promenáda (zdroj: Blažej Vittek)

Z dávnejšej histórie je známych niekoľko záhrad, ktoré boli za trnavskými hradbami. Jezuitská záhrada Stella dostala meno podľa tvaru hviezdy. Nachádzala sa za Dolnou bránou v priestore dnešných ulíc Kollárova, Sladovnícka, povedľa Trnávky. Neskôr získala časť tejto záhrady Trnavská univerzita. Na rozľahlom pozemku sa nachádzali aj budovy: domček záhradníka a hospodárske stavby a v strede záhrady priestranný poschodový pavilón určený na oddych aj na ubytovanie. Celý areál bol chránený múrom. Na tomto mieste bol vyčlenený menší pozemok, kde bola zriadená asi v polovici sedemdesiatych rokov 18. storočia druhá botanická záhrada Trnavskej univerzity. Okrem nej tam bolo aj pokusné pole a ovocná záhrada. Po odchode univerzity do Budína zostali tieto záhrady opustené. Predstavu o rozlohe niektorých z nich nám poskytujú dochované plány a mapy, no ako to v nich skutočne vyzeralo, to sa asi už nedozvieme. Dnes by sme možno odkaz na tieto záhrady našli v areáli nemocnice, zvyšné pozemky boli časom plne zastavané (Kollárova a Sladovnícka ulica, sídlisko Podjavorinská).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Detail z mapy s vedutou Trnavy z roku 1727
Detail z mapy s vedutou Trnavy z roku 1727 
Grafika so záhradníkom a náradím z botanickej záhrady
Grafika so záhradníkom a náradím z botanickej záhrady 
Záhrada Trnavskej univerzity
Záhrada Trnavskej univerzity 
73
73 (zdroj: grafika)
12
12 
Budovy nemocnice v Trnave
Budovy nemocnice v Trnave (zdroj: 60-70-te roky)

V súvislosti s Trnavskou univerzitou sa spomínajú záhrady konviktov a seminárov Adalbertinum, Stephaneum, Marianum, rubrorum, nobilium, ale za hradbami boli aj záhrady rehole trinitárov, paulinov a arcibiskup­ské záhrady. Trnava bola záhradami obklopená z troch strán – okrem severnej, pretože tam bol rybník.

Mariánska záhrada (záhrada konviktu Marianum) bola vedľa rybníka neďaleko Špačinskej cesty, konkrétne medzi dnešnou Murgašovou a Legionárskou ulicou. Hajdóczyho ulica sa za prvej republiky volala Mariánska cesta – podľa tejto záhrady. Neďaleký rybník bol ešte v prvej polovici 18. storočia na vedute zakreslený ako vodná plocha. V 20. storočí bol lúkou cez ktorú išiel krížom chodník smerom od Kopánky k mestu. Medzi severnými hradbami a rybníkom bola vysadená topoľová alej, ktorá je tam podnes.

SkryťVypnúť reklamu
49x
49x 
Mariánska cesta, grafika
Mariánska cesta, grafika (zdroj: Karol Hučko)
Za rybníkom, grafika
Za rybníkom, grafika (zdroj: Karol Hučko)
Športové ihrisko, Na rybníku
Športové ihrisko, Na rybníku (zdroj: archív Západoslovenského múzea v Trnave)

Trinitárska záhrada sa rozprestierala za cukrovarom v mieste kalvárie a siahala údajne až po ulice Terézie Vansovej a Moyzesovu, bola teda pomerne veľká. Takmer na sklonku existencie Trnavskej univerzity – až po zriadení Lekárskej fakulty bola v roku 1770 založená prvá botanická záhrada. Nachádzala sa na pozemku (lúke) za dnešným cukrovarom (medzi mestským lazaretom a pivovarom), no podľa dochovaných informácií nebola k tomuto účelu vyhovujúca a fungovala tam približne štyri roky. (Druhú botanickú záhradu sme už spomenuli v súvislosti so záhradou Stella.)

Dnes nájdeme na týchto miestach a širšom okolí záhradu sladovne Sessler, bývalý Káčerov majer (potom vojenský objekt a dnes budova pamiatkárov) a kalváriu. Mestský lazaret s kaplnkou pri Trnávke zanikol po požiari v roku 1946. Starý cintorín bol zrušený v roku 1980. Nepochovávalo sa na ňom už od roku 1966 a o jeho zrušení sa rozhodlo v júli 1979. Dnes je na tomto mieste zelená plocha voľne splývajúca s kalváriou. Cintorín pripomínajú iba tri osamelé náhrobky v tieni stromov. Na ulici Terézie Vansovej vznikol na mieste starej záhrady iný cintorín.

SkryťVypnúť reklamu
21x
21x (zdroj: pohľadnica)
Mestský lazaret
Mestský lazaret (zdroj: Viktor Michalec)
Bývalý Káčerov majer, okolo 1900 kasárne
Bývalý Káčerov majer, okolo 1900 kasárne 
Starý cintorín
Starý cintorín (zdroj: Viktor Michalec)
Kalvária
Kalvária (zdroj: Blažej Vittek)
Pri kalvárii
Pri kalvárii (zdroj: Blažej Vittek)
Kalvária
Kalvária (zdroj: Blažej Vittek)
Pohľad na Trnavu od západu
Pohľad na Trnavu od západu 

Ďalej za Sesslerovým pivovarom (kedysi sladovňa) je cesta na Štrky. Voľakedy miesto letného oddychu Trnavčanov spojeného s kúpaním v Trnávke. Dnes zostali po stavidle iba hŕby kamenia. V Štrkoch je strelnica a okolité polia pretína nová cesta - severný obchvat Trnavy.

Trnávka pri Štrkoch 1930 a 2005
Trnávka pri Štrkoch 1930 a 2005 
Stavidlo na Trnávke
Stavidlo na Trnávke (zdroj: FST)

Spolok trnavských ostrostrelcov bol v 19. storočí pre Trnavčanov prestížnou záležitosťou. Budova strelnice stála v roku 1795 vedľa Dolnej brány – bolo to približne v mieste dnešného súdu. Strelnice sa stavali za hradbami mesta a museli byť ohradené a mali mať dostatočný priestor na strieľanie do terčov. Pozemok za južnými hradbami bol lemovaný dvoma ramenami Trnávky, teda jedným jej tokom od promenády a druhým od dnešnej Paulínskej ulice. Obe ramená sa zlievali kdesi za dnešnou Kollárovou ulicou tesne pred traťou. V týchto miestach – vlastne na akomsi ostrove, kam sa vchádzalo cez mosty sa nachádzala strelecká záhrada. Spolok si postavil novú budovu asi v druhej tretine 19. storočia o čosi ďalej v mieste dnešného detského ihriska. Bola poschodová s dvorom, nachádzal sa v nej aj podnik s občerstvením (reštaurácia, hostinec). V lete sa sedelo v záhrade a Trnavčania sem chodievali na koncerty a zábavy. Vyhrávali tu predovšetkým vojenské hudby. Stará strelnica sa spomína ešte dlho po ukončení činnosti spolku. Po jeho zaniknutí pripadla mestu a v období prvej ČSR bola sídlom predovšetkým robotníckych spolkov, podľa čoho ju nazývali Robotnícky (aj delnícky) dom. V miestach streleckej záhrady je dnes park, ktorý Trnavčania poznajú ako Ružový park (podľa vysadených ruží), v ktorom sa začína rodiť tradícia ďalšej dobrej akcie v Trnave – Trnavský piknik.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Sútok ramien Trnávky koncom 19. storočia
Sútok ramien Trnávky koncom 19. storočia 
Budova súdu nahradila starú strelnicu, 1904
Budova súdu nahradila starú strelnicu, 1904 
15x
15x 
Strelecká ulica
Strelecká ulica (zdroj: Jozef Filípek)
Ružový park v zime
Ružový park v zime (zdroj: Jozef Filípek)
Park sa mení aj v súčasnosti
Park sa mení aj v súčasnosti (zdroj: Blažej Vittek)

Budova dnešnej Kalokagatie bola súkromnou vilou so záhradou. V druhej polovici 19. storočia v nej býval Ignác Emmer s rodinou, trnavský starosta (1865). Jeho syn Kornel Emmer (1845-1910) bol mestský notár a poslanec Uhorského snemu, podľa ktorého nazvali Trnavčania ulicu od evanjelického kostola k nemocnici. Dom volali dlho Emmerova vila, aj keď Kornel Emmer v nej nebýval, presťahoval sa do Budapešti, do paláca na nábreží. Od roku 1953 slúžila vila v Trnave pionierom (Pioniersky dom, potom Krajský dom pionierov a mládeže), dnes je tu Kalogataia – centrum voľného času.

Kornel Emmer
Kornel Emmer 
Park z výšky
Park z výšky (zdroj: zdroj: FST)
Emmerova vila
Emmerova vila (zdroj: zdroj: FST)
Emmerova vila
Emmerova vila (zdroj: zdroj: FST)
Cesta parkom smerujúca ku Kalokagatii
Cesta parkom smerujúca ku Kalokagatii (zdroj: SJ)

V roku 1830 navštívil Trnavu rakúsky publicista Adalbert Krickel a napísal správu, ktorá potom vyšla tlačou. Pozrel si aj niektoré trnavské záhrady, ktoré kvetnato popísal a podľa jeho slov si dokážeme urobiť o nich celkom dobrý obraz. Hovorí o pekne vysadenej promenáde a Streleckej záhrade, hýriacej kvetmi vďaka lekárnikovi Schusterovi, ktorý sa o ňu vzorne staral. Podotkol však, že Trnavčania, hlavne dámy, nerady chodia na prechádzky do promenády, že tam skôr vidieť invalidov, študentov a fajčiarov. Sem-tam prejde tadiaľ nejaká zaľúbená dvojica. Nezabudol spomenúť, že v Trnave sú veľmi pekné dievčatá.

Promenáda, 1900-1910
Promenáda, 1900-1910 

Veľký dojem na rakúskeho cestovateľa v predminulom storočí urobili záhrady a pivnice vtedajšieho známeho vinára Valca, ktorý dostal za svoje úspechy a služby šľachtický titul a miesto Valc začal používať meno Sulíny. Nachádzali sa na predmestí, na pozemkoch bývalej záhrady Stella v mieste, kde o sto rokov neskôr stála Treumannova sladovňa. Krickel opisuje kopček s templom (asi nejakou budovou – pavilónom) vnútri vyzdobeným obrazmi. V podzemí sa nachádzala pivnica s obrovským sudom vína. Drevený sud dal Anton Valc postaviť u majstra v Pešti, kde ho obdivovali najskôr na verejnej výstave. Potom ho nechali rozobrať a previezť do Trnavy a v jeho pivnici ho znova poskladali. V roku 1824 ho naplnili bielym vínom, ktorého sa tam zmestilo 114 tisíc litrov. Sud bol taký veľký, že mal na vrchu galériu so zábradlím, kam viedlo dvojité schodisko s 32 schodmi. Hore mohlo tancovať naraz až šesť párov. V tých časoch to veru musela byť poriadna turistická atrakcia! Za prvej republiky vystavil debnársky majster Jozef Skukálek na trnavskom námestí iný veľký sud. Doňho sa však zmestilo „iba“ 15 000 litrov.

Vyznačenie Sulínyho záhrad na mladšej mape Trnavy (1922)
Vyznačenie Sulínyho záhrad na mladšej mape Trnavy (1922) 
Skukálekov sud - 15000 litrov
Skukálekov sud - 15000 litrov (zdroj: archív Západoslovenského múzea v Trnave)

Trnavská promenáda vznikla v mieste bývalej vodnej priekopy za západnými hradbami. Hlavné trnavské brány (na obidvoch koncoch Hlavnej ulice) pretínali hradby na severe – Horná brána a na juhu – Dolná brána. V priestore za hrubým kostolom (východ) a za františkánskym kostolom (západ) boli len dve menšie fortne pre peších. Z oboch viedli chodníky smerom dolu do bývalej priekopy podobným spôsobom. Ešte na pohľadniciach promenády začiatkom 20. storočia vidno pôvodnú fortňu s cestičkou do vysadeného parku. Široká brána s cestou a mostom vznikla až v roku 1937 ako potrebná komunikácia medzi starým centrom mesta a rozrastajúcou sa štvrťou Spiegelsaal. 

Promenáda na začiatku 20. storočia
Promenáda na začiatku 20. storočia 
Fortňa za hrubým kostolom
Fortňa za hrubým kostolom (zdroj: zdroj: FST)
Fortňa za františkánskym kostolom s násypom na novú cestu
Fortňa za františkánskym kostolom s násypom na novú cestu (zdroj: zdroj: FST)
Búranie hradieb pre novú bránu
Búranie hradieb pre novú bránu (zdroj: archív Západoslovenského múzea v Trnave)
Hradby v promenáde včera a dnes
Hradby v promenáde včera a dnes (zdroj: Viktor Michalec a Blažej Vittek)
Hradby v promenáde včera a dnes
Hradby v promenáde včera a dnes (zdroj: Jozef Filípek a Blažej Vittek)

V dvadsiatom storočí boli pri východe z promenády na dvoch rôznych miestach osadené sochy od trnavského sochára Jána Koniarka. V roku 1929 Pomník padlým vo svetovej vojne a v roku 1937 súsošie Antona Bernoláka. Bránu v hradbách nazvali Bernolákova a promenádu Bernolákov sad.

Pred stavbou novej brány
Pred stavbou novej brány (zdroj: zdroj: FST)
Pomník A. Bernolákovi, 1937
Pomník A. Bernolákovi, 1937 
The Breakers, polovica 60. rokov
The Breakers, polovica 60. rokov (zdroj: zdroj: Bonzo Radványi)
Pred Pomníkom padllých v 50. rokoch
Pred Pomníkom padllých v 50. rokoch (zdroj: Viktor Michalec)
Sánkovačka v promenáde
Sánkovačka v promenáde (zdroj: Jozef Filípek)
Kuriózna nehoda
Kuriózna nehoda (zdroj: Jozef Filípek)
Jesenná nálada v promenáde
Jesenná nálada v promenáde (zdroj: Blažej Vittek)
Promenáda v lete
Promenáda v lete (zdroj: Blažej Vittek)

Na juhozápadnom predmestí – v tesnom susedstve hradieb a bývalej Dolnej brány vzniklo nové námestie. V roku 1924 ho upravili keď na ňom odhalili nový pomník k 5. výročiu smrti Milana Rastislava Štefánika (autor opäť Ján Koniarek). Park nazvali Štefánikov a keď jeho sochu v roku 1959 vymenili za Pomník padlým v II. svetovej vojne, premenovali ho na Park SNP. Trnavčania ho už dobré polstoročie volajú parčík pri Evanjelickom dome.

05
05 
Obrázok blogu
11
11 
13
13 
78
78 
Park v 50. rokoch
Park v 50. rokoch (zdroj: Viktor Michalec)

Trnavské hradby vymedzili v stredoveku pomerne veľkorysú plochu pre mesto. Prišla však doba, kedy už obyvateľom nestačila. Za hradbami boli veľké záhrady, majere a veľkostatky. Neskôr si začali kupovať bohatí mešťania menšie pozemky na súkromné záhrady. Malé záhrady boli napríklad aj v polohe neskoršej Hospodárskej ulice a v jednej z nich nechali majitelia postaviť koncom 18. storočia záhradný pavilón, nám známy pod menom Spiegelsaal, ktorý dal meno celej budúcej štvrti. Po dlhom reštaurovaní bol tento pavilón začlenený do novej kaviarne a tento rok sprístupnený verejnosti. Hneď vedľa je priestor s vysokými stromami - asi pozostatok niektorej starej záhrady.

Pavilón v 50. rokoch a dnes
Pavilón v 50. rokoch a dnes (zdroj: Viktor Michalec a Simona Jurčová)
Detail výzdoby po reštaurovaní
Detail výzdoby po reštaurovaní (zdroj: zdroj: manželia Čeleďoví)

Stará Hospodárska ulica bola jednou z prvých predmestských štvrtí s hustou zástavbou dvorových usadlostí a víl od cukrovaru až po park pred stanicou. Štvrť Spiegelsaal sa začala zapĺňať rodinnými domami so záhradami. V päťdesiatych rokoch vybudovali v osi s mostom od Bernolákovej brány reprezentačnú dvojprúdovú ulicu s ukážkovou socialistickou školou na konci (dnes Študentská). Od polovice päťdesiatych rokov boli domy na Hospodárskej postupne búrané, aby uvoľnili miesto novému sídlisku SNP I. II.(Orion, Jupiter) a III. (Merkúr, Urán).

Gottwaldova ulica (Študentská) v roku 1959
Gottwaldova ulica (Študentská) v roku 1959 

Trnava mala kedysi svojho mestského záhradníka a niekoľko záhradníctiev. Čosi bližšie sa mi podarilo zohnať k jednej záhradníckej rodine, ktorá pôsobila v Trnave od 19. storočia. Záhradníctvo Františka Gschwendta stálo zhodou okolností na pozemkoch, ktoré patrili polstoročie predtým práve rodine skôr spomínaného vinára Valca – Sulínyho.

Zaujímavý je aj záznam o svadbe z 9. mája 1886 – ženil sa Franciscus Gschwendt, hortulanus (záhradník), nar. 1.12. 1860, syn Štefana – záhradníka a Františky Gschwendtovcov a za manželku si bral Máriu Bilszkú, nar. 31. 10. 1866, dcéru Štefana, záhradníka a Jozefíny Bilszkých. Sobáš spojil nielen dvoch mladých ľudí, ale aj dve záhradnícke rodiny. Svedkom na svadbe bol ďalší záhradník Adalbert Schulz, ktorý pochádzal tiež z rozvetvenej záhradníckej rodiny (aj Schulz Johann a Karl boli záhradnící). Z roku 1914 pochádza rodinná fotografia mladšej generácie Gschwendtovcov. Tento pán Gschwendt pôsobil ešte v rokoch prvej ČSR a jeho záhradníctvo sa spomína aj na trnavských výstavách (Hospodárska 1924, Ovocinársko-záhradnícka 1932).

Gschwendtovci
Gschwendtovci (zdroj: Fotoateliér Kabáth, zdroj: Marcela Mikulová)
Približné miesto záhradníctva
Približné miesto záhradníctva 

V týždenníku Nové Slovensko (1930-40) sa často spomína Okrášľovací spolok. Takéto spolky mali aj v iných mestách a ten trnavský sa tiež odvoláva na svojho staršieho predchodcu. V polovici septembra 1932 pripravil spolok ovocinársko-záhradnícku výstavu v mestskej promenáde. Redaktor vyzdvihol expozície záhradníctva J. Pálffyho zo Smoleníc, Slovenskú ovocinársku spoločnosť Bratislava – pobočku z Dolnej Krupej a záhradníctvo Gschwendt z Trnavy. Okrem záhradníctiev sa na nej prezentovali a včelári a expozíciu tam mali aj Západoslovenské elektrárne, Mestská plynáreň, Prvý trnavský parný mlyn a iné nezáhradnícke podniky. Najväčším hitom pre gazdinky boli nové elektrické a plynové variče!

Okrášľovací spolok Trnavy zorganizoval v roku 1934 spolu so žiakmi trnavských škôl Stromkovú slávnosť zameranú na ochranu prírody. Sprievod so siedmimi alegorickými vozmi symbolizujúcimi príchod jari prechádzal Kollárovou, Emmerovou ulicou, Masarykovou a Štefánikovou, potom Rybníkovou až prišiel na Pribinove námestie (pred univerzitný kostol), kde účastníci zasadili na pamiatku lipu. Neskôr bol pokračovateľom tradície okrášľovacieho spolku Kornel Mahr, okresný štátny konzervátor pre ochranu prírody, ktorého zásluhou bolo napríklad aj vysadenie ruží v ružovom parku.

Vysádzanie Ružového parku
Vysádzanie Ružového parku (zdroj: zdroj: FST)

Okrášľovanie Trnavy badať aj v novom miléniu. Len nedávno sa ujala na námestí myšlienka kvetinového trhu pod názvom Májový kvet. Tento rok vysadili pred trojičkou kvetinový koberec, ktorý mal u Trnavčanov veľký úspech.

Kvetinový koberec, 2014
Kvetinový koberec, 2014 (zdroj: Mária Kuššová)

Pri stanici bol mestský park, ktorý sa v roku 1910 volal aj Alžbetin park – Erzsébet liget. Vznikol v 19. storočí ako pás zelene, ktorý oddeľoval trať od mestskej štvrte Spiegelsaal. Každý, kto prišiel vlakom do Trnavy a chcel sa dostať na námestie prechádzal parkom, ktorý sa rozprestieral od stanice po dnešnú Hospodársku a Kollárovu ulicu. Najlepšie jeho rozlohu ilustruje mapa z roku 1895. Dnes park Janka Kráľa pokračuje alejou smerom na Prednádražie. Aj kedysi tadiaľto viedla cesta s alejou, pretože ešte jedna parková časť sa nachádzala na konci v mieste, kde sa rozdvojovala trať na Bratislavu a Kúty. V tejto časti (pri východe na Prednádražie II.) je stále park rozšírený a možno v ňom nájsť staré a mohutné stromy, napr. aj zopár vyše storočných platanov.

Park na mape z konca 19. storočia
Park na mape z konca 19. storočia 
17
17 
Stanica na začiatku 20. storočia
Stanica na začiatku 20. storočia 
Park na začiatku 20. storočia bol dosť často fotografovaný na pohľadniciach
Park na začiatku 20. storočia bol dosť často fotografovaný na pohľadniciach 
75
75 
20
20 
19
19 
Park za prvej republiky
Park za prvej republiky 
Park v polovici 20. storočia
Park v polovici 20. storočia 
Čo sa stalo s fontánou?
Čo sa stalo s fontánou? 
Staničný park
Staničný park (zdroj: Blažej Vittek)
Čaro svetla v parku
Čaro svetla v parku (zdroj: Blažej Vittek)
Na jeseň
Na jeseň (zdroj: Blažej Vittek)

Na záberoch z výšky je vidieť, že v starom meste je medzi domami málo miesta na záhrady alebo parky. Tých niekoľko plôch zelene v centre – vnútri hradieb je veľmi malých (napríklad na Jeruzalemskej a Kapitulskej ulici), prípadne neverejných (dvory arcibiskupského paláca aj starého arcibiskupského paláca, nádvoria a záhrady františkánskeho a jezuitského kláštora a pod.) Ako najnovší vznikol univerzitný parčík medzi Hornopotočnou a Pekárskou ulicou. Zásluhou mladej partie študentov pri ňom vznikol projekt verejnej knižnice zadarmo Book point a séria letných literárnych večerov.

Detailná kresba parkovej úpravy za gymnáziom a pred starým arcibiskupským palácom, 1895
Detailná kresba parkovej úpravy za gymnáziom a pred starým arcibiskupským palácom, 1895 
Nádvorie Arcibiskupského paláca počas Noci kostolov, 2007
Nádvorie Arcibiskupského paláca počas Noci kostolov, 2007 (zdroj: SJ)
Fontána a soch sv. Jána Nepomuckého na nádvorí
Fontána a soch sv. Jána Nepomuckého na nádvorí (zdroj: SJ)
Pri bašte za františkánskym kláštorom
Pri bašte za františkánskym kláštorom (zdroj: Viktor Michalec)
Trnava z výšky
Trnava z výšky 
Dvory medzi Halenárskou a Kapitulskou z klariskej veže
Dvory medzi Halenárskou a Kapitulskou z klariskej veže  (zdroj: Ján Magula)
Medzi Paulínskou a Halenárskou
Medzi Paulínskou a Halenárskou 
Dvor na Štefánikovej ulici, 80. roky
Dvor na Štefánikovej ulici, 80. roky (zdroj: Pavel Pecha)

V susedstve bývalého klariského kláštora, kde bol začiatkom dvadsiateho storočia ústav pre duševne chorých vojakov bola tiež jedna zo záhrad. Rozprestierala sa v juhovýchodnom rohu za hradbami a jej úprava je zakreslená na mape z konca 19. storočia. V roku 1958 v ňom začal prevádzku mestský amfiteáter. Tento rok sa tam už po piatykrát konal Fotofest – súťažná prehliadka amatérskych fotografov v plenéri (fotoklub IRIS).

Záhrada na mape z r. 1895
Záhrada na mape z r. 1895 
Na začiatku 20. storočia
Na začiatku 20. storočia 
Začiatkom 70. rokov
Začiatkom 70. rokov (zdroj: archív Západoslovenského múzea v Trnave)
Aj tento nedávny pohľad je už históriou...
Aj tento nedávny pohľad je už históriou... (zdroj: Blažej Vittek)

Kamenný mlyn s kúpaliskom a rybníkmi zostal pre Trnavčanov najbližším únikom z mesta do prírody. Malá vzdialenosť je vhodná pre pešie aj cyklistické prechádzky. Už v minulosti tu vybudovali amfiteáter s malým pódiom, ktorý tento rok zrenovovali. Akonáhle vykukne po dlhom zimnom období na jar slniečko, Trnavčania vyrazia na nedeľnú prechádzku do Kamenáča. Niekedy je to v lesíku ako na korze. Rodinná zástavba za cestou sa však nekompromisne blíži aj k tejto poslednej oáze pokoja. 

Pohľad z výšky
Pohľad z výšky (zdroj: Blažej Vittek)
Rybník
Rybník (zdroj: Ervín Kovalčík)
Amfiteáter, 40. roky
Amfiteáter, 40. roky (zdroj: zdroj: Kornel Mahr)
Zábava v 50. rokoch
Zábava v 50. rokoch (zdroj: Viktor Michalec)
Ešte nedávno (2005)
Ešte nedávno (2005) (zdroj: Blažej Vittek)
Kamenný mlyn
Kamenný mlyn (zdroj: Blažej Vittek)
Jesenno-zimné premeny
Jesenno-zimné premeny (zdroj: Jozef Filípek)
Malý židovský cintorín v Kamennom mlyne
Malý židovský cintorín v Kamennom mlyne 
Cesta lesíkom
Cesta lesíkom (zdroj: Blažej Vittek)
Lesík na jeseň
Lesík na jeseň (zdroj: Blažej Vittek)
Cesta
Cesta (zdroj: Blažej Vittek)
Premeny
Premeny (zdroj: Blažej Vittek)
Obrázok blogu
(zdroj: Blažej Vittek)
Obrázok blogu
(zdroj: Blažej Vittek)

Voľného zeleného priestranstva okolo trnavských hradieb nám z minulosti veľa nezostalo. Mesto sa začalo zväčšovať už v 19. storočí a v 20. sa rozrástlo na všetky štyri svetové strany. Z niekoľkých veľkých záhrad sa stalo veľa malých - rodinných. Mestských parkov má Trnava len zopár. Na tých skromných kúskoch zelene, čo v meste zostalo, sa však nedávno objavilo niekoľko príjemných podujatí. Dobrý chýr sa šíri a Trnavčania rýchlo vyňuchajú, keď je niečo dobré (ale aj nekompromisne odsúdia a skritizujú keď niečo nevyjde). Stredoveký jarmok sa usadil pod hradbami v promenáde, Trnavský rínek nájdeme po druhýkrát na Kapitulskej ulici s parčíkom (18.10.), Trnavský piknik v ružáku, Fotofest je v júni v amfiteátri, Book point v univerzitnom parku, v záhrade Kalokagatie býva sezónne tzv. Zóna bez peňazí a to spomínam iba tie, ktoré som stihla zaregistrovať.

My Trnavčania nemáme toľko možností na prechádzku do prírody bezprostredne za mestom tak, ako to možno majú obyvatelia niektorých iných miest pod horami. No v poslednej dobe sa mi zdá, že to málo čo máme, začíname konečne aktívne využívať.

Obrázok blogu
(zdroj: Blažej Vittek)

Použitá literatúra:

ŠIMONČIČ, Jozef: Mojej Trnave, Trnava 1998 (Záhrady Trnavskej univerzity, Trnava roku 1830 očami rakúskeho turistu , Sága rodu Valcovcov)

KOLLÁR, Daniel: Trnava na starých pohľadniciach (text: Kazimír M. – Zacharová D.), Dajama, 2007

ZBOROVJAN, Martin: Botanická záhrada lekárskej fakulty 1771 - 1777, s. 275 - 281. In: Dejiny Trnavskej univerzity 1635-1777, 1992-2010. Trnava: Ústav dejín Trnavskej univerzity.

Pohľadnice Trnavy zo zbierky Jozefa Benku

Fotografie z archívu Západoslovenského múzea v Trnave

Fotografie starej Trnavy z FB portálu Štefana Chovančáka Fotky stará Trnava (FST)

Novšie fotografie: Blažej Vittek, Jozef Filípek, Viktor Michalec, Pavel Pecha, Mária Kuššová a autorka

Obrázok blogu
(zdroj: Blažej Vittek)
Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  17x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu