Už počas existencie Slovenského štátu bola v roku 1943 v Bratislave založená Národná galéria. Zákonom z roku 1948 vznikla Slovenská národná galéria /skratkou SNG/
SNG je vrcholná slovenská štátna umeleckohistorická, zberateľská, vedeckovýskumná a kultúrno-výchovná inštitúcia so sídlom v Bratislave..
Bývalé Vodné kasárne /rezidencia bývalej mestskej polície/, nachádzajúce sa na Rázusovom nábreží boli postavené v rokoch 1759-63 a od roku 1950 sa stali oficiálnym sídlom SNG. Prístavba a rekonštrukcia tejto pôvodne barokovej stavby sa uskutočnila v rokoch 1969-1977.
V roku 2016 sa začala ďalšia rekonštrukcia, modernizácia a dostavba tohto objektu, ktorá mala trvať tri roky. Z troch rokov nakoniec bolo tých rokov šesť, ale dielo sa vydarilo a dlhoočakávané slávnostné otvorenie SNG bolo 11.12.2022.
SNG v priebehu roku 2023 postupne sprístupňuje stále expozície, kinosálu, knižnicu, kaviareň a tiež galerijné kníhkupectvo.
Upršaný deň nepraje pobytu v prírode, ale je to vhodným dňom na návštevu galérie. Už pri vstupe na nádvorie objektu je vidieť, že aj keď rekonštrukcia trvala roky, vydarila sa a umenie dostalo dôstojný, moderný stánok.

Vo vestibule sa nachádzajú skrinky na odloženie vecí, vrátane vešiakov, vstup do expozícií galérie nie je umožnený s taškou, či s batohom. Fotografovanie bez blesku je povolené, okrem jednej výstavy zo súkromných zbierok. Vo vestibule sa tiež nachádzajú vystavené diela.


Chodby svietia novotou, na niektorých miestach sú lavičky či iné sedenia.

Prvou výstavou ktorú som navštívila sú "Hvězdy české moderny" práve na tejto výstave obrazov sa nemôže fotografovať, obrazy pochádzajú zo súkromných zbierok.
Sú tu vystavené diela šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia – Františka Kupku, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a Toyen. Každý z nich významným spôsobom formoval podobu českej a európskej moderny a avantgardy prvej polovice 20. storočia.

Ďalšia expozícia je inštalovaná na poschodí.

Moderna - expozícia výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia. Je to výstava obrazov známych aj menej známych umelcov ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Karel Plicka, Ladislav Mednyanszky, Miloš Dohnány, Vincent Hložník a mnoho ďalších.












Ďalšou expozíciou je sakrálne umenie, väčšina od neznámych autorov.





V SNG je vystavené aj umenie, ktorému celkom nerozumiem... ale zas nemusím rozumieť všetkému.


Niektoré expozície sa ešte len pripravujú, postupne sa dopĺňajú miestnosti o ďalšie diela.Tieto fotografie sú len malým zlomkom vystavených exponátov. SNG sa oplatí navštíviť.