Hrad bol postavený v prvej štvrtine 13. storočia na mieste staršieho hradiska. Jeho zakladateľom bol prívrženec Matúša Čáka magister Aba Veľký. Neskôr bol majetkom Matúša Čáka, kráľovským majetkom a 14. storočí sa stal majetkom Ctibora zo Ctiboríc, neskôr ho vlastnili Országovci.
Počas povstania Františka Rákóciho v roku 1703 bol poškodený a po oprave v roku 1762 vyhorel. Odvtedy slúžil už len ako väzenie pre poddaných. Začiatkom 19. storočia sa začal meniť na ruinu.
Z hradu sa zachovali zostatky obidvoch veží, obvodové múry i delová bašta. Z troch bášt dolného hradu zostali dve, zachovali sa základy hospodárskych budov v blízkosti vstupnej brány.
Pôvodný názov hradu bol Dobrý kameň, neskôr prevzal názov podľa obce v podhradí.
Na záchranných prácach na hrade sa od roku 2007 podiela Občianske združenie RENOVA, prostredníctvom dobrovoľníkov. Nakoľko je to rozsiahly komplex, zišlo by sa tých dobrovoľníkov viac, prípadne zapojiť v rámci verejno-prospešných prác aj nezamestnaných.











Výhľady z hradu nie sú skoro žiadne okolie je zarastené vysokými stromami a tiež je pripravené lešenie na ďalšie práce.

Ako snáď o každom hrade aj o hrade Dobrá Voda koluje povesť, že bývalý hradný pán spáchal množstvo zločinov. Za toto ho dal kráľ uvrhnúť do väzenia na jeho vlastnom hrade, kde nakoniec osamotený aj zomiera. Jeho duch však nenašiel svoj pokoj ani po smrti, preto sa občas zjavuje na hradbách tajomný rytier, ktorý hrozí celému svetu plamenným mečom.
Podľa ľudových povestí je hrad Dobrá voda prepojený podzemnými chodbami so Smolenickým zámkom. Keď v 18. storočí na okolí lúpil zbojník Juraj Hrajnoha, z Jánošíkovej skupiny, odrazu sa prepadol pod zem, kde narazil na pospájané jaskyne.
Z hradu pokračujem červeným turistickým značením späť do obce. Cestou sa zastavujem pod Šibeničným vrchom, na starom židovskom cintoríne. Práve na tomto kopci stála šibenica, na ktorej vešali zlodejov a vrahov. Nachádza sa tu tu zopár náhrobkov popísaných v hebrejčine.




Odtiaľto je turistický chodník presmerovaný, ja však idem pôvodnou trasou, ktorá vedie do obce cez miestny cintorín. Ten je však uzatvorený, ale našťastie sa tam nachádza pani, čo upravuje dom smútku, tak som si mohla pozrieť na miestnom cintoríne staré pomníky, ktoré sú dielom miestnych kamenárov.




Na miestnom cintoríne je pochovaný aj Ján Hollý, slovenský spisovateľ a básnik, ktorý tu prežil posledné roky svojho života.

Z cintorína do stredu obce je to už len kúsok, cestou prechádzam vedľa fary, kde je venovaná Jánovi Hollému Pamätná izba.

Dobrá Voda, okolie a hrad, je vhodným tipom na výlet aj s menšími deťmi