Ich dlhý vrchol, ktorý je bočným hrebeňom pohoria Tríbeč, tvorí hranicu medzi okresmi Topoľčany a Partizánske. Na vrchol nevedie turisticky značený chodník, je však možnosť výstupu z rôznych strán, z obcí Klátova Nová Ves, Krnča alebo zo Sádku, časti obce Klátova Nová Ves a túto poslednú možnosť som zvolila aj ja.
Nad východným okrajom Sádku, na vrchu Chríb sa nachádza románsko-gotický kostol, ktorý bol pravdepodobne postavený v 12. storočí na mieste staršieho včasnostredovekého hradiska Čížik. Kostol bol viackrát prestavaný do dnešnej podoby. Zasvätený je Panne Márii Kráľovnej anjelov. V súčasnosti je táto národná kultúrna pamiatka miestom konania výročných svätých omší.

Od kostola vedie chodník medzi lúkou a polom, smerom do lesa. Ďalej už pokračujeme lesnou cestou k stúpaniu na vrchol.



Popri urastených rovných stromoch môžeme natrafiť aj na zaujímavé exempláre a tiež na popadané pne, kde fantázii sa medze nekladú.


Krátke stúpanie a potom nás čaká len vrcholová vlnovka. Západný breh Kozlice vo vyšších miestach je odlesnený sú tu výhľady na Tríbeč a jeho predhorie, dedinky v údoliach.

Skalnaté podložie praje vresu a rôznym zakrpateným, či povykrúcaným stromom.




Na vrchole Kozlice, ktorá má nadmorskú výšku 498 metrov, sa nachádza sedenie a tiež vrcholová kniha.



Keď budeme pokračovať vrcholovým chodníkom prídeme na bočný vrchol, Trniny, tento má nadmorskú výšku 495 metrov. Z tohto vrcholu sú podobné výhľady ako z Kozlice.




Naspäť sa môžeme vrátiť rovnakou trasou, alebo zvážnicou, ktorá vedie popod vrcholom. Kozlica je zaujímavá aj z tejto strany, aj keď tu nie sú výhľady, ale sú tu kamenné moria obrastené machom, ale aj pekné tieňom pruhované cesty.


Celý okruh má dĺžku 8 km, je nenáročný a je vhodným tipom na krátky výlet. Keďže sem nevedie značený chodník, tak je potrebná pre prvovýstup navigácia..