Pár hodín voľna v meste Martin sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Ja som sa rozhodla navštíviť tieto dve miesta Národný cintorín a lokalitu Hrádok.
Národný cintorín v centre mesta Martin bol založený koncom 18. storočia ako mestský cintorín. V druhej polovici 19. storočia žilo mesto intenzívnym národným a kultúrnym životom. Pôsobili tu známe osobnosti z rôznych sfér či už vedy, kultúry, politiky.
Mestský cintorín začal meniť svoj charakter po roku 1866, keď tu pochovali Karola Kuzmányiho, prvého podpredsedu Matice slovenskej. Práve ním sa začala tradícia pochovávania významných osobností kultúrneho a spoločenského života.
V roku 1967 bol bol tento cintorín vyhlásený za Národný cintorín a Národnú kultúrnu pamiatku.
Nachádzajú sa tu viaceré typy sepulkrálnych pamiatok. Sú to jedinečné kamenárske a kamenosochárske diela, ktoré si môžeme pozrieť na tomto tichom mieste v centre mesta a pritom si oprášiť svoje vedomosti z dejín či literatúry.
Niektoré hroby na Národnom cintoríne sú skutočné, niektoré len symbolické, ako je to aj v prípade náhrobku Janka Kráľa ale aj iných osobností.















V mestskej časti Martina, v Košútoch, sa nachádza lokalita Hrádok či Attilov pahorok. K tomuto pahorku nás dovedú chodníky z rôznych strán mestskej časti. Pričom narazíme aj na jazierko, v okolí sú vybudované lavičky, drevené plastiky, povedľa preteká Sklabinský potok. Je to taká rekreačno oddychová zóna plná zelene.









Za jazierkom sa nachádza vysoké návršie.

O návrší sa vytvorili chýry , že bolo umelo vytvorené a vlastne je to mohutná mohyla nad hrobom slávneho vodcu Hunov, Attilu. V skutočnosti môže ísť o tkz obtočník, ktorý vznikol pri prerezaní meandru rieky Váh v dobe ľadovej


Attila, prezývaný Bič Boží žil približne v rokoch 406 až 453, bol od roku 434 kráľom Hunskej ríše. Táto ríša vznikla v období sťahovania národov a rozprestierala sa od Rýna po Ural a od Dunaja po Baltské more. Attila vraj bol zaslaný Bohom, aby potrestal skazené ľudstvo, preto dostal prezývku Bič Boží. S jeho menom sú spojené pustošenia a ukrutnosti pri dobývaní ďalších území.
Po náhlej smrti Attilu sa postupne Hunska ríša rozpadla a Huni sa asimilovali do iných národov. Podľa legendy bol uložený do troch rakiev, a to železnej, striebornej a zlatej. Pravdepodobne však išlo o drevenú rakvu s obsahom vzácnych predmetov. Attilov hrob sa však napriek viacerým archeologickým výskumom nikdy nenašiel.