Môžu to byť malé, nenápadné, vrchy mimo atraktívnych turistických trás, ruiny stavieb kde málokto zavíta.
Takým miestom je v severnej časti pohoria Tríbeč Michalov vrch a ruina kostola na Vrchhore s kaplnkou sv. Jána Nepomuckého. Na tieto miesta chodievam viackrát počas roka, teraz sa naskytol čas, ktorý som využila na opätovnú návštevu týchto miest.
Na Michalov vrch vedie modré turistické značenie z obce Klížske Hradište, v okrese Partizánske. Alebo potom je možnosť od smerovníka Vrchhora hradská, ísť lesnou asfaltovanou cestou. Obe trasy sú nenáročné, rovnako dlhé, približne 4 kilometre.
Ja som sa rozhodla vyjsť na Michalov vrch z Klížskeho Hradišťa, je to príjemný lesný chodník s miernym stúpaním.
V strede obce, pod múrmi bývalého kláštora sa nachádza malé jazierko a pri ňom rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých. Tu je umiestnený aj turistický smerovník.


Modré značenie ma vedie cez malé námestie popri súkromnom skanzene za obec do lesa.


Spočiatku je to ihličnatý porast a neskôr miešaný les. Vo vyšších polohách prevládajú už len listnáče. Zavčasu ráno je ešte hmla, dúfam, že počasie vydrží, lebo sú hlásené dažde.


Kúsok nad obcou je vystavaný altánok a ohnisko, odtiaľto je obmedzený výhľad medzi stromami.


Prichádzam k ohradenému lesu, dúfajúc že nemusím využiť rebrík, ale brána nebola uzamknutá.


Z obory sa vychádza na horskú lúku. Pri smerovníku Vrchhora je postavený altánok aj s ohniskom a je tu umiestnená informačná tabuľa.


Nachádza sa tu zrúcanina kostola sv. Michala z polovice 17. storočia. Kedysi to mohla byť nádherná stavba, škoda, že sa aspoň nezakonzervuje, výstražná tabuľa vedľa vchodu napovedá, že poveternostné vplyvy si berú svoju daň na múroch kostola. Až do 19. storočia bola Vrchhora pútnickým miestom.





Vedľa ruiny kostola stojí kaplnka sv. Jána Nepomuckého. Osud k tejto kaplnke bol milostivý. Urobila sa na nej nová strecha, opravili omietky a zrejme oltár je ešte v rekonštrukcii.



Z Vrchhory je na Michalov vrch už len kúsok. Znova vchádzam do ďalšej obory po krátkom úseku medzi krásne vyfarbenými stromami je úsek už so stúpaním ku skalám.


Kedysi, v 11. storočí tu stál Michalov hrad, so svojou veľkosťou patril medzi najväčšie hrady. Neskôr vyhorel, v priebehu 14. storočia zanikol. V priestore, kde je vybudované oddychové miesto bola kedysi južná bašta hradu.



Michalov vrch s nadmorskou výškou 540,9 metra, vrcholové bralá tvoria kremence, ktoré sú krásne sfarbené do ružova.
Vrchol a výhľady navôkol. Aj hmla má svoje čaro, postupne sa prelínala, ustupovala a zas dvíhala.









Rovnakou cestou ako som prišla sa vraciam do Klížskeho Hradišťa. Predpoveď počasia tento krát vyšla, keď som prišla do obce začalo pršať.
Michalov vrch je vhodným miestom na krátky výlet aj s menšími deťmi, obe trasy sú nenáročné a z parkoviska od smerovníka Vrchhora hradská, je terén vhodný až po Vrchhoru lúku aj pre kočiar.