Južne od obce Veľká nad Veličkou, v časti Javorník, v podhorí Bielych Karpát sa nachádza rekreačná oblasť Filipovské údolí.
Údolím preteká Hrubý potok, po oboch brehoch je chatová výstavba. Na dolnom konci je hustejšia ale neskôr už natrafíme len na ojedinelé romantické chatky.
Celým údolím sa tiahne užšia asfaltovaná cesta. Je to veľmi pekná a vychytená trasa pre turistov, ktorí sa chcú len poprechádzať v tôni vysokých stromov, ale aj pre cyklistov.
Na okraji údolia na pasienku sa kŕmí hovädzí dobytok. Nachádzajú sa tu chaty s upravenými záhradkami, ovocné sady. Ďalej sa údolie zužuje, na odlesnenom svahu je vybudovaný lyžiarsky vlek, zjazdovka býva cez zimu zasnežovaná..




Cez Hrubý potok, ktorý je prítokom potoka Velička, je viac mostíkov k chatám na opačnom brehu, na potoku sú vybudované aj kaskády.


Hustejšia zástavba končí pri hotely Filipov. Neďaleko hotela je ohrada pre zvieratá, zrejme na spestrenie výletu deťom, taktiež je vybudované sedenie pri malom rybníčku.



Hotel ponúka okrem ubytovacích služieb aj reštauračné služby, ktoré sme tiež využili.
Asfaltovaná cesta pokračuje ďalej údolím, miestami v tieni stromov, inde presvitá slnko.




Chata Dolní bouda, pri chate sa nachádza prameň.

Ďalej je smerovník Liščí bouda, neviem ale ktorá z tých chatiek mohla patriť líške, alebo aký je pôvod tohto názvu, okrem poletujúcich spevavcov sme tu žiadnu inú zver nezahliadli.


Trasou na ďalšiu zastávku, či skôr cieľ cesty, sú okrem mladých stromkov, aj postaršie a tiež zaujímavo tvarované.



Na hornom konci Filipovského údolia sa nachádza bývalá horáreň Megovka. Je to pôvabná poschodová kamenná stavba. Na poschodie vedú drevené schody, stavba má sedlovú strechu. Pôvodne slúžila ako výletné miesto pre majiteľa strážnického panstva, Filipa Magnisa. Neďaleko chaty je vybudovaný hospodársky objekt a za chatou sa nachádza umelá jaskynka so sochou Panny Márie. Ďalej po pár metroch je malý rybník.




Na priečelí sa nachádza pamätná tabuľa Dr. J. M. Hurbana, farára z Brezovej,pripomínajúce schôdzky Slovákov a Moravanov od roku 1881. Tieto významné národnostné styky bývali spojené s turistickými výletmi. Po jeho smrti tieto stretnutia zanikli. Tu vznikali začiatky česko-slovenskej turistiky.



Pri Megovke sa vyskytli len dva živé tvory. Nie, žiaden medveď, tých že vraj u nich niet / mohli by sme im zopár kamiónov exportovať/, ale kocúr a motýľ. Motýľa som naháňala ja, kocúr mňa, hlavne keď dostal kúsok keksíka.



Začína sa mi páčiť u našich susedov, uvidím čo prinesie ďalší deň, ale o tom, po tom....