Janko Miklas bol rodákom z Dolnej Súče, ktorý už ako chlapec začal hrávať na barytón a hudba sa stala jeho láskou i povolaním. Od roku 1956 pôsobil vo viacerých vojenských dychových súboroch, či v krajskom symfonickom orchestri Banská bystrica. Bol skladateľom piesní a tiež básnikom. Ako organizátor kultúrneho a spoločenského života v obci, viedol krúžok mladých prírodovedcov, združoval okolo seba ochrancov prírody. Na jeho počesť je náučný chodník vrchom Krasín pomenovaný po ňom.
Náučný chodník vedie z námestia obce, kde je umiestnená informačná tabuľa o živote a dielach Janka MIklasa. Ani ďalej nie je núdza o značenie, ktoré nás vyvedie nad obec, kde je čiastočný výhľad na Dolnú Súču a z diaľky sa rysuje Krasín. Nachádza sa tu ďalší informačný panel, Kapelnícka lavička. Na nej sú informácie o histórii obce, okolitej krajine a tiež o učiteľoch a kapelníkoch dychovej hudby Sučianka.




Ďalšou zaujímavým informačným panelom je Ochranárska. Informuje o rastlinstve a živočístve v tejto oblasti a tiež o ochrane tejto lokality vyhlásením za chránený prírodný útvar a neskôr za Chránenú krajinnú oblasť. Od tejto informačnej tabule sa stúpa už užším chodníkom k vrcholu bradla.


Pod bradlom, na južnom svahu, sa nachádza elektrický ohradník, zrejme sa úbočie bude spásať, čo je dobrá voľba, nebudú tu náletové dreviny.


Informačný panel Pod Rysou skalou a zas sa dočítam zaujímavosti práve z tejto lokality, popis a vzájomné pôsobenie fauny a flóry na území a vzťahy medzi nimi.


Ďalej chodník vedie okrajom lesa, neskôr už do bradlového pásma, kde sú výhľady do okolia.


Bradlové pásmo a výhľady.



Najvyšší bod zastavenia, je na dohľad. Informačný panel, Vyhliadka rytierov Podmanických sa venuje histórii tohto územia, informáciám o osídlení Krasína v rôznych dobách, kedysi stál v tejto oblasti aj strážny hrad.




Navôkol medzi skalkami kvitne žltý nátržník a ani vidlochvost, aj keď je mierne došklbaný neodolal jarným kvietkom.


Moja trasa ďalej pokračuje lesom, ešte posledné výhľady do doliny, ďalší informačný panel ponúka informácie o lesoch, stromoch a iných drevinách v tejto lokalite. V teplých dňoch sa môžeme schladiť v tiene lesa posedením na lavičke.



Keď vyjdeme z lesa, na okraji je studnička s možnosťou posedenia a už nás čaká len ďalšia zastávka Pracovňa Dionýza Štúra.


Pracovňa Dionýza Štúra je to vlastne bývalý kameňolom, práve tento kameňolom napovedá viac o zložení Krasína a jeho zaujímavostiach. Informačná tabuľa tiež popisuje život a pôsobenie Dionýza Štúra, ktorý robil prieskum tohto územia.


Odtiaľto už chodníkom cez lúku schádzam do obce, už mimo náučného chodníka uličkami k miestnemu kostolu sv. Alžbety Uhorskej, ktorá je najstaršou pamiatkou v obci, bol postavený v prvej polovici 16. storočia. Pôvodne drevený kostol v roku 1754 zhorel, na miesto neho bol postavený v roku 1756 murovaný. Pri kostole sa nachádza pár hrobov, zrejme duchovných a tiež zvonica.





Náučný chodník Krasín, má výborné značenie, informačné panely sú vynikajúco spracované, poskytujú práve tie informácie, ktoré návštevník v tejto oblasti očakáva. Náučný chodník je vhodný aj pre rodiny s deťmi, aj pre každého kto chce stráviť nenáročné, ale pekné chvíle v prírode.
Jednotlivé informačné panely sú spracované aj v pdf podobe na nasledovnej stránke.
https://naucnechodniky.eu/wp-content/uploads/2022/04/janka_miklasa_krasin_panely-comp.pdf