Toto miesto nájdeme nad osadou Novej Bošáce, Španie a je na trase náučného chodníka Spoznaj, chráň a zachovaj krásy našej prírody. Tento náučný chodník vedie z obce Nová Bošáca cez osadu Španie, Zabudišovú až do Haluzíc. Môj záujem bol hlavne prísť po tento chrám.
Náučný chodník vedie cez Španiu dolinu, dolina je pomenovaná podľa osady Španie, alebo opačne.
Aj v osade Španie sa bojovalo počas II. svetovej vojny a v roku 1944 tu padlo 16 partizánov II. Stalinovej brigády.

Osada Špania je typické kopaničiarske osídlenie a podľa toho čo som videla má aj dosť stálych obyvateľov, ktorý obhospodarujú okolité lúky a pasienky, sú tu vysadené ovocné stromy a chovajú sa domáce zvieratá.



Združenie Pangaean ktorá pôsobí v osade Španie, sa venuje ochrane prírody a hospodáreniu v krajine Bielych Karpát, vzdelávaniu verejnosti, šíreniu a propagácii prírodného hospodárenia a návratu ovocinárskych tradícii regiónu. Obnovili jabloňovo-slivkový sad Španie v Novej Bošáci, kde hospodária podľa trvalo udržateľných prírodných princípov s cieľom zachovať genofond, zvyšovať biologickú ochranu a rozmanitosť.

Náučný chodník vedie asfaltovanou cestou medzi roztrúsenými domčekmi osady, neskôr je to už len kamenistá cesta.



V katastri Novej Bošáce sa nachádza viacero prírodných pamiatok, ktoré tvoria typické orchideové lúky so vzácnymi penovcovými prameniskami.
Takouto prírodnou pamiatkou vyhlásenou v roku 1993, na rozlohe 2,1613 ha, so 4. stupňom ochrany je Blažejová, popri ktorej prechádza náučný chodník. Predmetom ochrany sú rôzne druhy vstavačov, prilbovky, nachádzajú sa tu vzácne druhy motýľov a obojživelníkov.


Ďalšie usadlosti osady Španie.


Za mnou krásna príroda Bielych Karpát, roztrúsené domčeky kopaníc a predo mnou Wangdenling, teda budhistické náboženské miesto.


Priznám sa, o budhizme toho veľa neviem, v minulosti som vyhľadávala motivačné citáty, zamýšľala som sa nad ich obsahom a aj vo svojom profile mám také tri, podľa ktorých žijem, alebo snažím sa žiť.
Medzi také citáty na zamyslenie patria určite aj nasledovné citáty, ktoré sa pripisujú Budhovi:
"Predtým, než začnete hovoriť, spýtajte sa samy seba, či to, čo poviete je pravda, či je to potrebné a či je to láskavé."
" V oddelenosti spočíva veľká bieda sveta a v súcite skutočná sila sveta."
" Tomu, v kom prebýva láska, je celý svet jedna rodina."
"Nezáleží na tom, aká ťažká bola tvoja minulosť, vždy môžeš začať znova."
" Nepreceňujte to, čo ste dostali, ani nezáviďte druhým. Kto závidí druhým nezíska pokoj v duši."
" Nezáleží na tom, koľko svätých slov ste prečítali, koľko ste ich povedali, načo vám sú, ak sa nimi neriadíte?"
Kto bol vlastne Budha?
Na území dnešného Nepálu sa okolo roku 563 pred našim letopočtom narodil v bohatej kráľovskej rodine muž, Siddhártha Gautama nazývaný Budha . Do jeho 29. roku bol obklopený bohatstvom a vzdelanosťou.
Počas vychádzky mimo palác videl prvý krát chorého, starého, mŕtveho a mnícha askéta. Bola to skúsenosť, ktorú dovtedy nepoznal a uvedomil si, že nič nie je trvalé. Ešte počas noci opustil palác a rozhodol sa žiť v jednoduchosti a v meditácii. Vydal sa na cestu za osvietením, alebo aj inak známu pod pojmom nirvána.
V rôznych materiáloch sú odlišné pomenovania budhistickej filozofie, niekde sa píše že ide o náboženstvo, čo môžeme vylúčiť, lebo budhizmus nevyžaduje prejavovanie viery v bohov, ale zameriava sa na zdokonaľovanie mysle s cieľom dosiahnuť osvietenie.
Veriaci síce vzdávajú poctu Budhovej podobizni, ale uctievajú ho ako učiteľa, nie ako božstvo.
Budhizmus je určitá filozofia ako správne žiť. Keď si tak zoberieme päť budhistických prikázaní, podobné nachádzame aj v niektorých náboženstvá ako sú :
Nezabiješ, čo zahŕňa akúkoľvek živú bytosť aj zvieratá. Aj z tohto dôvodu sa väčšina budhistov rozhodne pre vegetariánstvo.
Zdržať sa brania toho, čo nie je dané, nekradnúť.
Zdržať sa zneužívania zmyslov alebo, inak povedané, nemať veľa zmyslových pôžitkov. K tomuto prikázaniu môžeme zahrnúť nepáchať cudzoložstvo a nepozerať sa na ľudí žiadostivým spôsobom.
Zdržať sa zlých rečí, neohovárať iných.
Zdržať sa omamných látok, ktoré zatemňujú myseľ ako drogy a alkohol.
Mohli by sme budhizmus zaradiť medzi ne, ale najvyšším cieľom v budhizme je cesta k osvieteniu, ktorá sa dosahuje využívaním morálky, meditácie a múdrosti a nie velebenie Božstva v akejkoľvek podobe. Budhisti často meditujú, pretože veria, že to pomáha prebúdzať pravdu.
Budhovo učenie môžeme vyjadriť aj slovom Dharma čo v preklade znamená spôsob žitia.
Budhisti veria v reinkarnáciu - znovuzrodenie po dosiahnutí nirvány. Forma každého nového života závisí od toho, ako sa človek správal v predchádzajúcich životoch. Cieľom budhizmu je vyslobodiť sa z kolobehu reinkarnácií, znovuzrodenia sa a o dosiahnutí nirvány, teda osvietenia. Budhisti veria, že po dosiahnutí nirvány existuje konečný stav, kedy príde oslobodenie od utrpenia, zaslepenosti a nenávisti.
Budhizmus ako všetko okolo nás sa neustále vyvíja základom boli dve odvetvia a to:
1, Thereváda alebo škola starších je zameraná viac na mníchov, ktorí celý svoj život zasvätili budhizmu a dosiahnutiu osvietenia v kláštore.
2. Mahayana, tzv. veľká loď umožňuje dosiahnutie cieľa osvietenia aj laikom
V 6. storočí k nim pribudol Vajrayana, ktoré sa mierne odlišuje od Mahayana.
Okrem toho sú to ďalšie rozšírené vetvy.
Je veľa zaujímavej literatúry a článkov o tejto životnej filozófii. Napísané myšlienky sa nedajú len zbežne prečítať, treba sa nad nimi hlbšie zamyslieť, pochopiť, možno si aj niečo správne zobrať z toho do svojho života.
Wangdenling ako meditačné centrum sa začal budovať 6. Januára 2009, v deň ktorý stanovil majster Čhögjal Namkhai Norbu.
Gomba je budhistická cirkevná stavba v tvare posvätnej geometrickej mandaly, je hlavným sídlom slovenskej Dzogčhenovej komunity




Stúpa prebudenia
Stúpa (čhőrten) je budhistická náboženská stavba, ktorá pôvodne slúžila ako monument na uchovanie relikvií Buddhu Šákjamuniho. Táto stúpa prebudenia je symbolom kľudu a mieru Stúpa sa obchádza v smere hodinových ručičiek a pozitívne vplýva na ľudskú myseľ.


Okolo vejú modlitebné vlajky sú potlačené obrázkami a textami ide o rituálne výroky, modlitby a mantry. Sú v piatich farbách a každá z nich má iný symbol. Spravidla ich potlačia obrázkami a textami. Pozornosť najskôr upriami ich odlišná opakujúca sa farba. Modrá prináša oblohu, biela vzduch a vietor, červená je typickým symbolom ohňa, zelená ako voda a posledná žltá so sebou prináša zem. Podľa budhizmu všetko na svete tvorí týchto päť komponentov. Vlajúce vlajky majú prinášať mier a prosperitu.


Sediac tak na lavičke v mieste Wangdenlingu som naozaj pociťovala nekonečný pokoj ktorý vyžaroval z okolia, je to veľmi zaujímavé miesto.