Práve hrady sú vďačné objekty na moje návraty. Porovnávam čo sa od mojej poslednej návštevy na hrade zmenilo, čo pribudlo, ako pokračujú práce na záchrane týchto objektov. Je potešujúce vidieť, že hrady, súčasť našej histórie, budú poznať aj nasledujúce generácie, že sa obnovujú a nestihne ich osud už zaniknutých hradov.
O hrade Šášov som písala ešte v roku 2015 v nasledovnom blogu:
https://simunekova.blog.sme.sk/c/375684/po-hradoch-13-sasov.html
Hrad je postavený na strmom brale na severnom okraji Štiavnických vrchov. Úlohou hradu bolo vyberanie mýta a stráženie križovatky obchodných ciest medzi Pohroním, Kremnicou a Turcom.
Na hrad Šášov dostaneme zo Šášovskeho Podhradia zeleno značeným turistickým chodníkom, ktorý začína pri pamätnej izbe, kde je nainštalovaná etnografická výstava.

Po miernom stúpaní prídeme na lúku kde sa nachádza altánok zrejme so sezónnym bufetom. Ešte kúsok sa ide ďalej horou a prídeme pod hrad.



Už prvý pohľad na hrad napovedá o tom, že práce na hrade pokročili.


Trasou k hradu sú umiestnené informačné panely ktoré nás oboznámia s históriou obce a samotného hradu.
Vznik hradu je datovaný do polovice 13. storočia. Vtedy sa spomína ako hrad Šúšol, pravdepodobný stavitelia boli bratia Vančovci. Hrad spravovali kasteláni, neskôr bol vo vlastníctve grófa Prutikára z Banskej Štiavnice.
V roku 1424 ho kráľ Žigmund daroval aj s priľahlými panstvami svojej manželke Barbore. Neskôr bol vo vlastníctve kráľovnej Beatrix, manželky Mateja Korvína. Po smrti kráľa Mateja jeho vdova darovala Šášov jágerskemu arcibiskupovi Dóczymu. Táto rodina ho vlastnila až do vymretia, vtedy sa hrad dostal do vlastníctva banskej komory.
Od roku 2003 sa na záchrane hradu Šášov podiela Združenie na záchranu hradu Šášov. Komplikované vlastnícke vzťahy spôsobili, že s obnovou sa začalo až v roku 2013.
Ešte v tomto roku sa podarilo združeniu hrad zakonzervovať najohrozenejšie časti hradu.
Porovnaní s rokom 2015 vidieť, ako pokročila rekonštrukcia a obnova. Na hrade sa tiež poriadajú rôzne akcie ako Šášovské hradné hry, Večer na hrade Šášov, Večer želaní. Hrad zásluhou združenia ožíva a je príjemným miestom na krátky výlet v tejto oblasti.
Keď vojdeme barakanom na nádvorie horného hradu, východný múr delovej veže je nanovo vybudovaný.







Taktiež sa buduje čitáreň Richarda Kafku. Kafka sa po dlhé roky venoval regionálnej histórii. Po jeho smrti združenie prevzalo jeho knižnicu tento priestor bude slúžiť aj na oddych.


Vedľa čitárne sa buduje miestnosť „Sála kráľovnej Barbory“, Barbora Celjská , manželka kráľa Žigmunda Luxemburského, bola jedinou panovníčkou ktorá žila na Šášovskom hrade.




Zaslúžená obedná prestávka budovateľov.

Na hrade vraj chovajú aj kozy. Ale to sú také tuláčky, ktovie kde sa zas vybrali, nevidela som ich v okolí.