Kalvárie väčšinou bývajú na okrajoch obcí, v hornatých krajoch na vyvýšených miestach. Prekvapilo ma, hoci mesto čiastočne poznám, že kalvária sa nachádza neďaleko centra mesta.
Novozámocká kalvária je postavená na násype Forgáchovej bašty.

Kalvária je postavená v neskorobarokovom slohu, podľa návrhu miestneho farára Martina Predmerského, dokončená bola v roku 1779.
Kalvária je jednou z mála historických objektov ktoré sa zachovali, nakoľko počas II. svetovej vojny boli práve Nové Zámky najviac zbormbardovaným mestom.
V minulosti bola kalvária prístupná len na Veľkonočné sviatky a na miestny jarmok, teraz je prístupná celoročne.
Z ulice sa vchádza dvojkrídlovou železnou bránou, hneď pri vchode sa nachádza pamätná tabuľa Adamusovi Forgáchovi. K vršku kalvárie vedú kamenné schody.




Na vršku sú pieskovcové skulptúry Kristovho kríža, dvoch lotrov sochy Márie Magdalény, Panny Marie a Sv. Jána.

V teréne je symetricky rozložených 12 kaplniek. Kaplnka Božieho hrobu je čiastočne zapustená do terénu.








Dominantou je barokovo-klasicistická kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, ktorá má kruhový pôdorys.



V celom areáli Kalvárie sú vysadené mohutné agáty, v ich tieňoch sú lavičky, je to príjemné miesto na oddych a rozjímanie.

Na hlavnom námestí sa nachádza kostol Povýšenia sv. Kríža z roku 1585-1595. Vedľa kostola sa nachádza socha Jána Pavla II.



Trojičný stlp, dokončený bol v roku 1749, na pamiatku skončenia morovej epidémie v roku 1740.

Medzi významné osobnosti mesta, ktorým na počesť sa postavili sochy na hlavnom námestí sú Anton Bernolák, katolícky kňaz a spisovateľ, ktorý pôsobil ako novozámocký dekan a tiež György Széchenyi, ostrihomský arcibiskup, ktorý udelil mestu výsady.
Zaujímavé je putovanie sochy Antona Bernoláka, ktorú odhalili v roku 1937. Pred prvou Viedenskou arbitrážou v roku 1938 bola prevezená do Žiliny, na Hlavné námestie v Nových Zámkoch sa vrátila v roku 1946. V období socializmu v roku 1966 socha bola premiestnená do Bernolákovho parku aby sa v roku 2005 vrátila znova na Hlavné námestie.

