Do jaskyne sa dostaneme z parkoviska, ktoré je 300 metrov vzdialené od jaskyne. Ďalej vedie cesta s malým prevýšením k vstupnému areálu.


Jaskyňa sa nachádza na severozápadnom svahu kopca Hrádok. Objavená bola v roku 1954 náhodou, v rámci razenia geologickej prieskumnej štôlne Kapusta. Práce na sprístupnení jaskyne sa začali v roku 1966 a v roku 1972 jaskyňa bola sprístupnená verejnosti.
Vytvoril sa umelý vchod dlhý 144 metrov, výškový rozdiel do útrob jaskyne je 19 metrov sa prekonáva za pomoci 104 schodov.

Prehliadková trasa je dlhá 230 metrov v príjemnom chládku podzemia, kde sa teplota pohybuje od 7,2 do 7,8 stupňov.
Ochtinska aragonitová jaskyňa je jednou zo štyroch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
Aragonit je uhličitan vápenatý, ktorý môže mať rôzne tvary stĺpcovitý, kvapľovitý, vláknitý, lúčovitý alebo koralovitý. Je to priesvitný minerál, ktorý môže byť biely, sivý, žltkastý, zelenkavý, modrastý, podľa druhu prímesí.
V jaskyni sú tri generácie tohto minerálu, prvá má odhadovaný vek 121 až 138 tisíc rokov. Druhá generácia, ktorá tu má najväčšie zastúpenie v podobe rôznych ihlíc má 14 tisíc rokov, najmladšia generácia, drobné vejáriky sa v súčasnosti tvorí.
Po zdolaní prístupových schodov vstupujeme do klinovitých a hore sa zužujúcich chodieb a sieni ktoré sa vytvorili koróznou činnosťou dažďovej vody.. Chodby a siene sú medzi rovnobežnými tektonickými poruchami.
Ochtinská aragonitová jaskyňa, jej zákutia a výzdoba ktorú vytvorila za dlhé roky príroda.

































