Na Michalov vrch vedie modré turistické značenie z Klížskeho Hradišťa, z miestnej časti obce Veľký Klíž a tiež modro označená asfaltovaná lesná cesta, ktorý začína pri malom parkovisku vedľa hlavnej cesty medzi obcami Veľké Uherce a Skýcov.
Táto druhá varianta je pohodlnejšia, s menším prevýšením. Lesnou cestou sa dostávame na sedlo Vrchhora.


Obmedzené výhľady trasou.



Vrchhora je križovatkou turistických ako aj cyklotrás.
Nachádza sa tu zrúcanina renesančného kostola sv. Michala, ktorý bol postavený pravdepodobne v roku 1640. V minulosti sa na tomto mieste konali púte.




Vedľa kostola stojí kaplnka sv. Jána Nepomuckého ktorá bola v rokoch 2016-2021 obnovená. Je na škodu, že kostol sa nedočkal a zrejme ani nedočká takejto obnovy.


Na lúke je postavený prístrešok a ohnisko, je to príjemné miesto na oddych.


Zo sedla Vrchhora chodník vedie cez oboru s mladým lesom a neskôr sa krátkym, strmším výstupom dostávame na Michalov vrch.
Stúpanie na Michalov vrch.


V minulosti na Michalovom vrchu stálo laténske hradisko, neskôr asi v 10. storočí vzniká hrad. Navýšil sa laténsky násyp a vybudoval sa druhý zemný násyp okolo celého bralnatého temena Michalovho vrchu. Tento včasnofeudálny hrad bol na ploche 100x20 metrov a patril medzi najväčšie hrady na Slovensku.
V 12. storočí bolo vybudované nové opevnenie, na rozhraní 12 a 13 storočia sa hrad prebudoval na pevný kamenný hrad. Výstavbou hradu Hrušov starší Michalov hrad stráca svoje opodstatnenie a postupne zaniká. Dnes by sme tu našli len minimum stôp po tomto mohutnom hrade ale Michalov vrch ponúka krásne výhľady do okolia, vrcholové bralá sú z ružovo až červeno sfarbených kremencov.
Chodník medzi bralami s občasnými výhľadmi nás dovedie na Krásnu vyhliadku. Zaujímavé je, že na vyhliadku chodník prudko klesá, ale je zaistený retiazkou.




Pod skalou sa nachádza sedenie a ohnisko.


Vyhliadka






Dĺžka trasy je necelých 4 km, je vhodná pre všetky vekové kategórie, pri prechode hrebeňom Michalovho vrchu si však treba dávať väčší pozor.