Kofola je našim obľúbeným nápojom už roky, a práve pri hlavnej ceste v Rajeckej Lesnej má svoj výrobný závod.
Obec Rajecká Lesná však nie je spätá len s kofolou, nachádza sa tu aj známy Slovenský Betlehem. Tento Betlehem sa nachádza v pútnickom areáli, v Dome Božieho milosrdenstva, vedľa Baziliky Narodenia Panny Márie.
K tejto Bazilike sa dostaneme popri apside kostola Márie Kráľovnej anjelov.
Kostol Márie Kráľovnej anjelov bol postavený v 14. storočí rodinou Frivalských. Bola to jednoloďová stavba so sakristiou a nízkou vežou. Na tomto mieste sa konali púte, nachádzala sa tu socha Panny Márie s Ježiškom. Nakoľko kapacita kostola nepostačovala pre pútnikov, tak sa v rokoch 1864 až 1866 postavil neďaleko nový kostol a táto socha bola prenesená do nového kostola. Starý kostol sa v roku 1866 zbúral, zachovala sa z neho len apsida.

Apsida má tri románske okná a jedno gotické. Zachovala sa z časti aj fresková výzdoba z prelomu 14. a15. storočia.






Bazilika Narodenia Panny Márie bola vysvätená na sviatok Zoslania Ducha Svätého 27.5.1866.
Tento neogotický chrám je postavený na pôdoryse obráteného kríža, hlavný oltár má tri výklenky, v strednom stojí socha Panny Márie, ktorú vyhotovil neznámy rezbár okolo roku 1498.
Slávnostné vyhlásenie tohto pútnického chrámu za Baziliku minor sa uskutočnilo 7. septembra 2002 za účasti diecézneho biskupa J. Em. Jána Chryzostoma kardinála Korca,

Interiér Baziliky.







Dom Božieho Milosrdenstva a socha pápeža Jána Pavla II.


Slovenský Betlehem, umiestnený v Dome Božieho milosrdenstva, je dielom rezbára Jozefa Pekaru, rodáka z Rajeckej Lesnej, ktorý na tomto jedinečnom diele pracoval od roku 1980 dlhých 15 rokov.
Čím je tento Betlehem jedinečným? Svojou veľkosťou, je 8,5 m dlhý, 2,5 m široký a 3 m vysoký. Nachádza sa tu približne 300 postáv z ktorých sa polovica pohybuje. Betlehem nezachytáva len Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa, významné slovenské pamiatky, ako aj bežný pracovný život v minulosti.





V Dome Božieho milosrdenstva sa na prvom poschodí nachádza galéria s drevorezbami rajeckých rezbárov, predmety dennej potreby z dávnych čias a informácie o histórii obce.



