K rotunde sa dostaneme zeleným a neskôr žltým turistickým značením z obce Nitrianska Blatnica, v okrese Topoľčany.
Na skrátenie trasy zo stredu obce slúži cesta vedúca až k smerovníku Vinohrady, kde sa nachádza malé parkovisko. Prípadne v obci je možnosť navštíviť múzeum, s vystavenými exponátmi z obdobia Veľkej Moravy, návšteva múzea sa však nahlasuje vopred, môžeme sa poprechádzať okolím Leonhardovského kaštieľa s priľahlým parkom. Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou je však značne schátraný.
Mám však iné ciele, tak tieto objekty teraz nenavštívim, možno nabudúce.
Lesná cesta k Rotunde vedie od smerovníka Vinohrady, ktorý je križovatkou aj cyklo chodníkov, miernym stúpaním okolo chatky Slopy a ďalej lesnou cestou.





V mladom lese miestami sú stromy ako keby roztancované na kmeni stromu pobehuje neposedný brhlík. O brhlíkovi sa píše, že je jediný náš vtáčik, ktorý dokáže po strome behať dole hlavou a majú pravdu, naozaj po kmeni stromu bežal dolu hlavou.


Od smerovníka Jurko rázcestie, sa napojíme na žlto označenú turistickú trasu, ktorá nás dovedie do cieľa, k rotunde svätého Juraja.

Chodník je súbežný s časťou náučného chodníka Považský Inovec, sú tu inštalované informačné panely o archeologickej lokalite a nálezoch z okolia Rotundy sv. Juraja.
Najstaršie stopy osídlenia v tejto lokalite pochádzajú z neskoršej doby kamennej. Na lúke Pušť, pod Rotundou, sa v 9-10. storočí nachádzalo sídlisko dvorcového typu obohnané palisádou. V 11. storočí sa menil charakter sídliska a vzniká tu neopevnená osada.
Obyvatelia osady sa zaoberali dolovaním železnej rudy na svahoch Marhátu a poľnohospodárstvom. Osada zanikla pred polovicou 13. storočia, čo pravdepodobne súvisí z vyčerpaním rudy v tejto oblasti.. Na území osady sa našli zvyšky príbytkov, dechtové pece, žarnovy a výrobky zo železa.
V okolí Rotundy svätého Juraja bolo odkrytých a zdokumentovaných 126 prevažne mužských hrobov a našlo sa 20 veľkých náhrobných kameňov. V hroboch sa našli strieborné šperky, náhrdelníky, prstene a mince.


Zánikom osady sa rotunda mení na ruinu. Až v roku 1530 majiteľka tunajších lesov Mária Thurzová dala kostolík upraviť v renesančnom slohu.. Zo starobylej rotundy sú zachované steny do výšky 4 až 7 metrov. Do barokovej podoby bola upravená v roku 1655. Bola tu pristavaná pustovňa a tiež veža. Posledné reštaurovanie rotundy sa uskutočnilo v rokoch 2009-2016.
Rotunda sv. Juraja






Od 16. storočia sa stala Rotunda Jurko s priľahlou lúkou Púšť miestom tradičných jarných púti ktoré sú v nedeľu, po sviatku svätého Juraja. Kostol svätého Juraja patrí k najstarším sakrálnym architektúram na Slovensku a je Národnou kultúrnou pamiatkou.
Oproti kostolíka na skalnom výbežku je inštalovaná krížová cesta so súsoším Ukrižovania.

