Rada na toto miesto chodím, je to taká malá oáza pokoja a pohody, aj keď som si už všimla, že v tom nie som sama, kto toto miesto vyhľadáva.
V minulosti v Nitrianskom Právne / pôvodne Nemecké Pravno, Deutsch-Proben/ žili karpatskí nemci. Nitrianske Pravno a okolité obce vďačia za svoj rozvoj banskému podnikaniu, s ktorým úzko súviselo osídľovanie celej oblasti nemeckými kolonistami. Po druhej svetovej vojne bolo nemecké obyvateľstvo vysídlené a ich majetky skonfiškované.
Iniciátorom stavby kalvárie bol miestny rodák a kňaz Anton Richter. Podnetom na jej vybudovanie bolo 100. výročie pietnej spomienky tragického požiaru z roku 1827, keď zhorela značná časť mestečka. Stavebné práce sa uskutočňovali v rozmedzí rokov 1934 až 1937. Celý súbor tvorí 27 murovaných objektov v štýle neogotiky. Návrh vypracovala mníchovská firma Franza Mayera, ktorá zabezpečila aj maľovanie obrazov s výjavmi krížovej cesty. Rámy obrazov zhotovil umelecký stolár Raveder z Rakúska. Reliefy z kararského mramoru sú dielom banskobystrického sochára Karola Horna.
Obyvateľstvo uvítalo budovanie kalvárie a mnohí sa zúčastňovali stavebných prác, darovali pozemky, či finančne prispeli. Aj toto nadšenie obyvateľstva spôsobilo to, že tu mohli pribudnúť ďalšie výjavy z paššii
Pod pahorkom Galgenberg preteká rieka Nitra, ktorá pramení na juhovýchodných svahoch Lúčanskej Malej Fatry, pod vrchom Reváňa. Tu je rieka ešte vo veľkosti potoka.

Prvým objektom kalvárie je dolný kostol s výjavom Poslednej večere.


Nad dolným kostolom sa nachádzajú kaplnky Kristus na Olivovej hore, Kaplnka Judášovej zrady, Kaplnka Petrovho zapretia. Stredom ako aj nad horným kostolom sa nachádzajú ďalšie kaplnky s výjavmi. Kaplnky 14 zastavení krížovej cesty sú umiestnené na krajných osiach. Na serpentínach čo vedú k hornému kostolu sú vybudované lavičky na oddych.
















Z hornej časti kalvárie je výhľad na Hornonitriansku kotlinu




Táto kalvária je neveľká, ale milá, upravená a teraz aj v zeleni ukrytá....