Ja toto tvrdenie neviem ani potvrdiť a ani vyvrátiť, v Jeruzaleme som nikdy nebola, tak musím veriť odborníkom.
Tento komplex sakrálnych stavieb sa nachádza v Spišskej Kapitule, v lokalite zvanej Pažica, ktorá je štruktúrou podobná skutočnému blízkovýchodnému Jeruzalemu. Usporiadanie kaplniek a ďalších stavieb v priestore vytvára symbolický Jeruzalem. Stavby vznikali v rokoch 1666 až 1675, inicioval ich spišský prepošt Juraj Baršoň za pomoci jezuitov.
Táto kalvária vznikla v čase, keď púte do Svätej zeme boli problematické kvôli tureckým nájazdom a kalvária mala umožniť veriacim čo najvernejšie prežiť krížovú cestu.
Samotná katedrála sv. Martina na Spišskej Kapitule je večeradlom, palác Herodesa symbolizuje kaplnka sv. Rozálie, sídlo Piláta Kaplnka sv. Františka Xaverského a kaplnka sv. Kríža na vŕšku Sivá brada je Golgotou. Okrem týchto kaplniek bolo postavených sedem malých prícestných kaplniek, ktoré symbolizujú hradby Jeruzalema, niektoré z nich už zanikli. Zrejme sa mali stavať na tomto území aj ďalšie objekty, ale k tomuto už neprišlo. Zanikla aj podoba Getsemanskej záhrady, ktorá sa kedysi nachádzala v katastri susednej obce Jablonov.
Miesta Spišského Jeruzalema ako Sivá Brada, Pažica a Spišská Kapitula sú lokalitou vyhlásenou za súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Mojim začiatkom je vlastne koniec kalvárie a to kaplnka sv. Kríža na Sivej Brade, čo predstavuje Golgotu. Golgota je miestom, kde bol podľa Biblie ukrižovaný v 1. storočí Ježiš Kristus.

Kaplnka sv. Františka Xaverského. František Xaverský. bol misionár pôsobiaci v Indii a Japonsku, spoluzakladateľ Rádu jezuitov a katolícky svätec. Kaplnka predstavuje rímsku pevnosť Antónia, sídlo Piláta Pontského.


Kým kaplnka sv. Františka Xaverského sa nachádza v borovicovom poraste, kaplnka sv. Rozálie je postavená na vrcholovej lúke Pažice. Z lúky sú pekné výhľady na Spišský hrad.

Svätá Rozália bola uctievaná ako svätica, ochrankyňa proti moru, žila kláštorným a neskôr pustovníckym životom. . Kaplnka sv. Rozálie symbolizuje palác Herodesa. Herodesovi sa prisudzuje vyvraždenie betlehemských kojencov.


Neďaleko Kaplnky sv. Rozálie sa nachádza kaplnka sv. Jána Nepomuckého, táto však nepatrí do komplexu Spišského Jeruzalema.




Niektoré Prícestné kaplnky.




Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule predstavuje miesto poslednej večere.


Katedrála sv. Martina, pôvodne neskororománsky kostol s pôdorysom v tvare pravidelného gréckeho kríža vznikol v 20. rokoch 13. storočia. K severnej stene chrámu bola pristavaná dodnes zachovaná najstaršia románska sakristia.
Počas tatárskeho vpádu bol chrám vyplienený v r roku 1241 a v roku 1289 ho vypálila stráž uhorského kráľa Ladislava IV.
Do konca 13. storočia bol opravený a pristavala sa druhá veža. Ďalšie neskorogotické úpravy a dostavby chrámu sa uskutočnili v rokoch 1462 až 1478. Neskôr už bola len barokovo a neogoticky upravovaná.
Pôvodný chrám bol centrom šírenia kresťanstva a kultúry a spolu so Spišským hradom a Spišským Podhradím boli oporou moci kráľov z rodu Arpádovcov.
Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule je národnou kultúrnou pamiatkou.
Interiér Katedrála sv. Martina.

Hlavný oltár, sochy Panna Mária, sv. Martin a Mikuláš.




















Spišská Kapitula
Spišská Kapitula niekdajšia samostatná obec, od roku 1948 je súčasťou obce Spišské Podhradie. Je sídlom spišského biskupstva a centrom Spišskej diecézy.
Prvá písomná zmienka o Spišskej Kapitule je z roku 1235. Bola centrom cirkevného školstva na území Slovenska. Na začiatku 19. storočia tu vznikol kňazský seminár a najstarší učiteľský ústav v Uhorsku.
V rokoch 1662-1665 bola Kapitula obohnaná hradbami, vstupovalo sa Hornou a Dolnou bránou. Sú tu domy kanonikov vystavané v rôznom slohu, tiež neskororenesančný biskupský palác z roku 1652 s barokovou úpravou. V Biskupskej záhrade sa nachádza hodinová veža z roku 1739.


Biskupská záhrada a hodinová veža.



Domy kanónikov.






