Najzaujímavejšou časťou tejto oblasti sú Súľovské skaly. Súľovské skaly sú najstaršou Národnou prírodnou rezerváciou, začiatky jej ochrany siahajú do roku 1929. Dnešná výmera 543,23 ha vlastného chráneného územia a 281,77 ha ochranného pásma bola vyhlásená v roku 1973. Nachádzajú sa tu rôzne prírodné zaujímavosti, skalné útvary, veže, skalné ihly, bralá, skalné okná, či homole tvorené karbonátovými zlepencami.
Podľa času alebo kondície si môžeme zvoliť prechod Náučným chodníkom, Malým okruhom alebo Veľkým okruhom. Veľký okruh je časovo najnáročnejší, ale z môjho pohľadu najkrajší a preto som si ho aj zvolila.
Pred obcou Súľov Hradná sa nachádza platené parkovisko, odtiaľto je začiatok trasy všetkých troch okruhov. Mňa povedie od parkoviska cez hrad Súľov, na lúku pod hradom, zelené turistické značenie.
Začínam skoro ráno, je hmlisté počasie, ale to k jeseni patrí. Od parkoviska vedie strmejší chodník popri skalách, na chodníku je vlhké spadnuté lístie, vyčnievajú korene stromov, na tomto úseku si treba dávať pozor na šmyk. Stromy navôkol sú už krásne jesene sfarbené.






Po tomto úseku vedie chodník krátkym lesným žľabom, lístie stromov ma zlatožltú farbu, ktorú vlhkosť ešte znásobuje. Zo žľabu sa stúpa k prvej vyhliadke.




Prvou vyhliadkou je oblasť nazývaná Organy. Dominantou je Gotická brána s výškou 13 metrov. Názov dostala podľa lomeného oblúka pripomínajúceho gotický sloh. Odtiaľto je výhľad do doliny na severozápadnú stranu a obec Jablonové.




Od Gotickej brány sa vraciam na zeleno označenú trasu, kde sú ďalšie skalné útvary a výhľady.



Chodník vedie ďalej k ďalším vyhliadkam, hmla z dolín sa pomaličky vytráca, ale už vidieť že slnečné počasie s modrou oblohou to nebude. Neuberá to však na kráse jesennej farebnosti stromov. Zaujímavý je aj pohľad na skalné ihly, ako keby vyrastajúce medzi stromami.





Nasledujú krátke zaistené výstupy, rebríky, Súľovský hrad je už neďaleko.

.Dostávam sa na plošinu pod hradom.


Na horné vyhliadky hradu je potrebné preliezť cez kamenné okno, k nemu nás dovedie úzka štrbina zaistená kovovými kruhmi a rebríkmi. zrejme obyvatelia hradu boli dostatočne štíhly, alebo bol v minulosti aj iný prístup.
Súľovský hrad bol postavený 15. storočí. Slúžil na pozorovanie a stráženie okolia. V 16. storočí vyhorel, bol však znovu rekonštruovaný. Až v roku 1780 ho opustila vojenská posádka. Hrad začal chátrať a dielo skazy dokončilo zemetrasenie v roku 1858. Z hradu sa zachovali len nepatrné zostatky.





Z vrchnej plošiny hradu sú vyhliadky na celý hrebeň Súľovských skál.




Od hradu pokračuje zelené turistické značenie k smerovníku Lúka pod hradom strmo dolu rebríkmi a tiež zaisteným chodníkom so zábradlím.


Z lúky sa odpája Náučný chodník, ale ja pokračujem už miernejším terénom chodníkom s červeným turistickým značením.



Na tejto trase je viac vyhliadkových miest tou prvou je Štefánikova vyhliadka, v okolí sa nachádzajú rôzne skalné útvary .


Štefánikova vyhliadka.




Chodníkom sa dostávam na ďalšie vyhliadky, od smerovníka Pod Čákovom, kde sa odpája trasa Malého okruhu, budem pokračovať chodníkom so zeleným turistickým značením.

Rôzne skalné útvary trasou a výhľady.







V Roháčskom sedle je postavený altánok s miestom na opekanie a tu sa pripájam na modré turistické značenie, ktoré ma dovedie ešte k jednej vyhliadke a neskôr už len okrajom lúky cez obec späť k parkovisku..








Ak ste dočítali a dopozerali až do konca, bol to nádherný jesenný deň, /ja viem bolo toho veľa/, nabudúce to bude niečo zas kratšie...
