Dobrým zahrievacím kolom bola návšteva piatich tajchov v Štiavnických vrchoch.
Tajchy sú umelo vybudované vodné nádrže za účelom získania energetických zdrojov na ťažbu a úpravu rúd v baníctve. V 18. storočí boli štiavnické tajchy najdokonalejšou vodohospodárskou sústavou v Európe. Voda z tajchov sa odvádzala podzemným tunelom, výpust sa ovládal z malého domčeka na hrádzi, ktorý sa volá mních.
Zavedením parného stroja stratili svoj pôvodný význam, slúžia ako zdroj vody a na rekreačné účely. Z vyše 50 tajchov sa zachovalo 26.
Tajch Červená studňa .
Bol postavený ako posledný zo sústavy tajchov v roku 1759. Nachádza sa v blízkosti križovatky z ktorej smerujú cesty do troch bývalých banských centier a to Banskej Štiavnice, Vyhní a Hodruše.

Tajch Ottergrund.
Bol postavený v roku 1759. Je najvyššie postaveným tajchom, v nadmorskej výške 801 metrov. Okolie poskytuje výhľad na Banskú Štiavnicu. Z Červenej studne sem vedie náučný chodník Milana Kapustu, ako aj modré turistické značenie.


Výhľad na Banskú Štiavnicu.

Lavičky s postavami zaľúbencov ktorý čítajú Marínu nás budú sprevádzať aj mestom. Je ich celkom 21... Niekedy by menej bolo viac, ale to je len môj názor.

Tajch Klinger
Náučný chodník nás zavedie k tajchu Klinger, ktorý bol postavený v roku 1765. V okolí sa nachádzajú rekreačné chaty a kúpanie je tu v plnom prúde.

Banská Štiavnica
Z tajchu Klinger sa vraciame uličkami Banskej Štiavnice. Mesto a jeho pamiatky by si zaslúžili viac času, možno nabudúce.
Piargská brána bola postavená v roku 1554 a bola súčasťou opevnenia, ktoré malo mesto chrániť proti Turkom.

Nový Zámok postavený v rokoch 1564 – 1571 ako strážna veža počas bojov proti Turkom.

Evanjelický cintorín, posledné miesto odpočinku Márie Píschlovej, Sládkovičovej Maríny.



Klopačka - klopaním oznamovala baníkom čas fárania. Slúži ako čajovňa.

Starý zámok, bol kedysi kostolom, v období Tureckých vpádov bol prebudovaný na pevnosť.

Uličkami mesta.




Kostol sv. Kataríny

Evanjelický kostol

Námestie Svätej Trojice a morový stĺp so súsoším sv. Trojice. Morový stĺp bol postavený 1710 - 1711 na znak vďaky mesta za ústup morovej epidémie.

Tajch Veľká vodárenská.
Je najstarším tajchom s tyrkysovo modrou vodou. Vybudovaný bol okolo roku 1500. Tento tajch je nad historickým centrom mesta a slúži na rekreačné účely.


Tajch Malá vodárenská.
Niekoľko metrov vyššie sa nachádza tajch Malá vodárenská ktorý vznikol v 16. storočí.


K Červenej studni sa vraciame popri prameni Jána Nepomuckého, schodiskom „Transfer“ a pekný výlet je za nami.

