Že prečo Plešivec? U tohto kopca názov zodpovedá jeho stavu, juhovýchodné strany tvorí „plešina“, teda tieto jeho svahy tvorí step a lesostep.
Veľký Plešivec, jeho vrchol je na hranici katastra obci Čachtice a Hrachovište. Na jeho vrchol sa môžeme dostať značenými chodníkmi z troch strán a to z Čachtíc, z Hrachovišťa a tiež modro značeným turistickým chodníkom zo Šípkového.
Ale dá sa zvoliť aj kratšia varianta a to z kopaničiarskej osady Ošmek, ktorá sa nachádza medzi obcami Podolie a Krajné. Cez osadu vedie modrá turistická trasa vedúca zo Šípkoveho. Odtiaľto je dĺžka trasy na Veľký Plešivec približne 3 km, teda je to skôr taký kratší výlet.
Ošmek


Na kopaniciach vrcholí slivková sezóna.

Po krátkom úseku cez osadu sa dostávam na lesnú cestu, ktorá pokračuje pod vysokonapäťovým vedením, na čistinku kde sa nachádza sedenie a ohnisko.



Neskôr je to už len modrooznačený turistický chodník a pokiaľ lesná cesta bola skoro po rovine, tento chodník už stúpa. Posledný úsek stúpania je už lesostepou s výhľadmi. Na vegetácii vidieť nedostatok vlahy, sfarbenie listov stromov a tráv je ako na jeseň.







Na vrchole sa nachádza kríž so zaujímavou históriou.
Z neďalekej obce Podolínec, bol prvý kňaz z rodiny Ščepkovcov, Dr. Jozef Ščepko. Jeho rodičia dali vystavať v roku 1923 na Veľkom Plešivci veľký, majestátny, železný kríž, ktorý je tri metre zakopaný v zemi a sedem metrov vyčnievajúci nad zemou kríž, z vďačnosti, že vychovali kňaza. Po 23 rokoch bol kríž rekonštruovaný. Ďalšie rekonštrukcie po roku 1989 vykonávali veriaci.

Z Plešivca je polkruhový výhľad na Považie. Plešivec je prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Malé Karpaty. Nachádza sa v katastrálnom území obcí Čachtice a Častkovce v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1976 na rozlohe 53,0 ha.



Trasa na Veľký Plešivec nie je náročná a je vhodná pre všetky vekové kategórie.