Psychohygiena počas lockdownu

Lockdown ako aj celá situácia okolo COVID-19 znamená obrovskú psychickú záťaž. Ako prežiť a zachovať si duševné zdravie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je potrebné si uvedomiť, že je prirodzené, ak reagujeme neobvykle a máme nepríjemné pocity ako napríklad:

  • Pocit stresu a preťaženia psychiky; 

  • Úzkosť, obavy, alebo strach;

  • Smútok, plačlivosť, stratu záujmu o zaužívané aktivity;

  • Fyzické prejavy ako zrýchlený pulz, bolesti žalúdka, únava, alebo iné nepríjemné stavy;

  • Frustráciu, podráždenosť, alebo hnev;

  • Nepokoj a prílišnú aktiváciu – neschopnosť relaxovať a oddychovať;

  • Pocit bezmocnosti;

  • Problém s koncentráciou;

  • Problémy so spánkom;

  • Pocit osamelosti, alebo straty kontaktu s inými;

  • Neodôvodnené obavy z vychádzania z domu.

Z pohľadu psychológie je úplne pochopiteľné ak v súčasnosti ľudia takto reagujú. A práve preto je veľmi potrebné vedieť ako spracovať tieto negatívne pocity a starať sa o naše duševné zdravie. 

Ponúkam vám 7 rád ako to zvládnuť:

​1. Priznajte si skutočné pocity. Nech práve pociťujete čokoľvek, uvedomte si, že je v poriadku mať tieto pocity. Netrápte sa tým ako sa cítite a prijmite tieto pocity. Je to v podstate rešpektovanie seba samého. Doprajte si trochu času na vnímanie a uvedomenie si vlastných pocitov. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto môžete urobiť písaním denníka, rozprávaním sa s blízkym človekom, alebo nasmerovaním prežívanej emócie na niečo kreatívne. Ďalšou metódou je meditácia, alebo aktivity, ktoré vám pomôžu utíšiť myšlienky a umožnia vám zamerať sa na prítomný moment. U nábožensky orientovaných ľudí je to modlitba. Niekomu zas pomáha fyzická aktivita a pobyt v prírode.

2 . Udržujte každodenné aktivity a rutinu ako sa najviac dá. Keď máte pocit neistoty alebo straty kontroly, najefektívnejšou stratégiou je zamerať sa na aktivity, ktoré pod kontrolou máte. Rutina a rôzne rituály vám umožňujú získať pocit kontroly nad vaším životom a majú pozitívny vplyv na vaše myšlienky a pocity.

SkryťVypnúť reklamu

Začnite jednoduchými vecami ako jesť zdravé jedlá, pravidelný pohyb a pestovať koníčky v presne stanovených časoch. Takýto každodenný plán vám prinesie pocit, že máte veci pod kontrolou dokonca aj keď ste v domácej karanténe. Ak niektoré z činností nemôžete vykonávať nahraďte ich inými. Nezaoberajte sa tým, čo nemôžete, ale zamerajte pozornosť na to čo môžete. Pre mnohých ľudí je táto zmena príležitosťou zaoberať sa činnosťami, ktoré odkladali, alebo učeniu sa nových zručností.

​3. Buďte v kontakte s ľuďmi. Dostávať podporu a starostlivosť od blízkych ľudí má pozitívny vplyv na vašu schopnosť čeliť ťažkým časom. Tráviť čas s blízkym človekom vám poskytuje pevnú pôdu pod nohami. Dôležité je, aby tento človek vedel vypočuť vaše obavy, myšlienky a pocity aj keby sa zdali akokoľvek iracionálne. Rozhovor s empatickým človekom pomáha zorientovať sa vo vlastných pocitoch a často aj spôsoboch ako sa vyrovnať so stresujúcou situáciou. Pomáha aj spomínanie na spoločné zážitky z minulosti. Niekedy to však môže byť ťažké, obzvlášť ak nie je možné stretnúť sa s človekom tvárou v tvár. Ale to neznamená, že sa s blízkym človekom nemôžeme spojiť. 

SkryťVypnúť reklamu

Existuje nespočetné množstvo technológií ako telefón, sms, chat, video-chat, sociálne siete a pod. Aj z tejto komunikácie môžete vytvoriť pravidelnú rutinu. Ak nie je možné spojiť sa s blízkym človekom, pridajte sa do online komunít, ktoré súvisia s vašimi záujmami. 

4. Pomáhajte. Pomáhať priateľom, rodine, alebo ľudom, ktorí pomoc potrebujú je v ťažkých časoch veľmi dôležité. Pomáha to zároveň aj vám tým, že posilňujete svoj pocit nádeje, osobného naplnenia a zmyslu života. Pre mnohých ľudí je takéto zmýšľanie nové a preto je pre ich potrebné začať malými krokmi. Napr. pošlite niekomu na kom vám záleží nejakú pozitívnu správu, zavolajte, napečte, alebo navarte pre niekoho v susedstve, nakúpte starším ľudom vo vašom okolí, opýtajte sa či potrebujú pomoc a pod.

SkryťVypnúť reklamu

​5. Udržujte si správnu perspektívu. V neistých situáciách je prirodzené klásť si v mysli otázky typu čo ak? Keď chýbajú informácie, alebo sú informácie nepresné, ustráchaná myseľ dopĺňa medzery katastrofickými scenármi, ktoré vyvolajú pocit strachu, bezmocnosti a zraniteľnosti. Na prekonanie negatívneho myslenia a katastrofických predstáv pomáhajú odpovede na nasledovné otázky:

Aká je pravdepodobnosť negatívneho scenára? Ak by sa naozaj negatívny scenár naplnil, bolo by to až také zlé?

Čo všetko mám pod kontrolou?

Aké stratégie mi pomohli v ťažkých obdobiach v minulosti? Ako ich môžem využiť v súčasnosti?

Akú pozitívnu maličkosť môžem urobiť práve teraz?

6. Vyhľadávajte presné a spoľahlivé informácie. Prijímať informácie iba zo spoľahlivých zdrojov pomáha minimalizovať pocity strachu a paniky. Minimalizujte čas, ktorý strávite sledovaním správ či už v televízii, alebo na internete. Neustále sledovanie správ a noviniek o nových prípadoch, zisteniach, úmrtiach a pod. iba zintenzívňuje negatívne vnímanie situácie a následne vyústi v už spomínaných negatívnych pocitoch. Na jednej strane je dôležité mať informácie, na druhej strane je potrebné prijímať informácie o pandémii občas a v pravidelných časoch. Ak Vám rozhovory o Covide-19 spôsobujú nepríjemné pocity, nezúčastňujte sa ich.

7. Starajte sa o seba. Správne stravovanie, spánok, príjem tekutín a pravidelný pohyb posilnia telo na zvládanie ťažkých životných situácií. Ak máte pocit, že situáciu dlhodobo nezvládate obráťte sa na odbornú pomoc.

Jozef Šimúth

Jozef Šimúth

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg a vedecký pracovník zaoberajúci sa aplikáciou psychológie do manažmentu a marketingu, ale aj každodenného života.Doktorát zo psychológie som získal na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už vyše 20 rokov pôsobím najmä na zahraničných univerzitách na Slovensku, Švajčiarsku, Bulharsku a v Čechách. Študentov sa snažím priviesť k pochopeniu slabých a silných stránok ľudskej psychiky, tak aby sa snažili porozumieť sebe a iným ľudom bez predsudkov a naučených stereotypov. Ako amatérsky včelár sa učím veľa o organizácii a komunikácii včelých spoločenstiev. Fascinuje ma úžasný prínos včiel a včelých produktov nie len na prírodu, ale aj zdravie a psychiku človeka. Zoznam autorových rubrík:  PsychológiaZdravie a včely

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu