
V uzavretom hotelovom komplexe s all inclusive a súkromnou plážou krajinu veľmi nespoznáte. S dvoma deťmi a horou batožiny ďaleko nezájdete. Preto sa mi karavanová dovolenka zdala ideálna - ideš viac-menej len tak za nosom, zastavíš, kde sa ti páči, zaspávaš v romantickej samote na pláži či v olivovom háji. Tak som si spoznávanie Provensálka predstavovala na základe úžasných skúseností s karavanom a kempovaním v severnej Európe. Lenže Francúzsko nie je Nórsko a moje deti dlho v aute neobsedia. A na serpentínových horských cestách grcajú. Aj tak to bola skvelá dovolenka, veľa sme videli, veľa sme zažili a deti sa v nijakom hoteli necítili tak dobre, ako v karavane plnom morského piesku, broskyňových kôstok a moskytov.

Otázky stravovania, spania, hygieny, denného programu a trasy sme vyriešili už doma. Vlastne ani nebolo čo riešiť. Na raňajky croissanty, na obed ovocie rovno od pestovateľa a na večeru grilovačka alebo reštaurácia. Čo sa týka hygieny, do detailov radšej nezachádzam; kto rád kempuje, vie, a kto nie, radšej nech ostáva v sladkej nevedomosti.
Horšie to už bolo s prenocovaním. Zvyknutí na šíre diaľavy, neexistujúcu kriminalitu a priateľsky naladených domácich v Škandinávii, Slovinsku či v Škótsku, sme nečakali, že nájsť pokojné a bezpečné miestečko na prenocovanie bude taký problém. V alpskej časti a Hornom Provensálsku to ešte celkom išlo, avšak čím bližšie k pobrežiu, tým viac závor, dvojmetrových výškových obmedzení na parkoviskách a značiek so zákazom vjazdu pre karavany. Niekedy boli uzavreté celé mestá, ako napríklad Cassis. Škoda, zopár Eur by sme tam určite zanechali, aj loďou by sme sa previezli, aj niečo zjedli... Radšej sme sa pobrali ďalej.
Možností, kde, ako a zakoľko stráviť noc s karavanom je niekoľko.
1. Kempovanie nadivoko

Ideš, ideš bočnými cestami-necestami, popri jazerách a olivových hájoch, uvidíš pekné, tiché miestečko, zastaneš a spíš. Napriek hororovým varovaniam o vykrádačoch automobilov, o omámení posádky uspávacím plynom, lúpežných prepadnutiach a ilegálnych migrantoch, ktorí sa uhniezdia v tvojej posteli, sme si na to občas trúfli a nič sa nestalo. Mohlo sa. Platí zásada nekempovať na veľkých parkoviskách vo veľkých mestách a pri známych turistických atrakciách, určite nie tam, kde je zem posiata črepmi rozbitého skla a keď sa dá, treba sa pridať ku skupinke domácich. Hlásič dymu v karavane tiež nie je na škodu.
2. Ubytovanie na gazdovstvách, u pestovateľov a chovateľov - môj favorit
Vo Francúzsku funguje zoskupenie France Passion - združenie malých podnikateľov, ktorí zadarmo poskytnú svoje pozemky, záhrady, vinice a háje karavanovým turistom. Musíte si však kúpiť ich aktuálny katalóg a nálepku na vozidlo. Za ubytovanie neplatíte, ale verte mi, že od vinárov, ovocinárov, chovateľov kôz či výrobcov provensálskeho nugátu s prázdnymi rukami neodídete. A vlastne sa aj patrí oceniť pohostinosť malým nákupom. To najlepšie - ubytovanie väčšinou ponúkajú rodiny a rodinné podniky, tí majú deti, domáce zvieratá, stodoly, kôlne a obovské gaštany, na ktoré sa dá parádne loziť. Len čo zaparkujete, deti svojím šiestym zmyslom zacítia iné deti a o chvíľu sa už spolu naháňajú, behajú v húfoch za hydinou, snoria po maštaliach. A vy si s domácimi sedíte pri vínku a prekonávate jazykové bariéry.
3. Ubytovanie v kempoch

Musí občas byť. V kempoch býva teplá voda, sprchy, práčky, elektrická prípojka, nezriedka bazény a večerný program, reštaurácia. Stretnete tu najrozličnejšie typy ľudí - párik štýlových dôchodcov ovešaných zlatom a perlami, ako nesie lavórik s porcelánovým riadom do spoločnej umývarne. Potetovaného, dlhovlasého metalistu, ktorý si vedľa umývadielka s drumbľou postaví rádio a v rytme AC/DC kontemplatívne drhne horu pestrofarebných detských plaviek. Alebo mladú dievčinu v čipkovaných minišatách, ktorá v načerveno nalakovaných nechtoch zvodne točí rolku toaletného papiera. Po troch dňoch a tisícke cudzích tangáčov povešaných medzi stanmi, karavanmi a chatkami však máte dosť a pohnete sa ďalej.
4. ďalšiu noch strávite na osobitnom mestskom parkovisku pre karavanistov
Ak máte šťastie, má aj toalety, ak máte ešte väčšie šťastie, je dokonca zadarmo, a ak máte úplne najväčšie šťastie, aj v polovici augusta sa tam ešte nejako napcháte.
5. Prenocovanie na diaľničných odpočívadlách, benzínových pumpách a supermarketových parkoviskách vo Francúzsku neodporúčame. Fakt nie. Ani tým najcoolovejším typom.

Takže tak. Ubytovanie z bodov jeden až štyri sme si za dva týždne užili do sýtosti. (Aj jednu noc v nemocnici v Brignoles, ale o tom možno v inom blogu.) Deti si kempovanie zamilovali. Našli si nových kamarátov, vyčvachtali sa dosýta. Ja som si užila provensálsku kultúru v Avignone, Sisterone, Arles a iných pekných mestách, muž vyskúšal kite surfing v Camargue a v posledných deň sa mu podarilo vytiahnuť nás na horskú túru v Savojsku.
Na žiadnom inom type dovolenky sa nedá zažiť a vidieť toľko, ako pri karavanovaní. Asi to skúsime aj o rok. Možno v Taliansku. Zásoby vína, olivového oleja a zážitkov by nám dovtedy mali vydržať.
O karavanovej dovolenke na Slovensku si môžete prečíteť v knihe Polámané krídla