Prerastené porsche a základy čarovania. (Paríž, časť deviata)

Nedá mi, aby som jeden celý – a hrozne dlhý - článok nevenoval metru - tomuto nejlepšiemu vynálezu pre prepravu v preplnenom meste. A čím väčšie mesto, tým väčšia užtočnosť tohoto prostriedku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Parížske metro je obrovské. Zvyknutý na Prahu a jej tri pidi-trasy metra som mal problém sa zorientovať v desiatkach trás parížskeho ešte skombinovaných s RER. Ale po dvoch dňoch to už išlo - keďže sme sa pohybovali len po vnútornom Paríži. Po trasách z rôznych etáp budovania premávajú rôzne vlakové súpravy - niektoré trasy majú vlaky nie na kovových kolesách ale normálne na pneumatikách. Kto nevidel, neuverí. Ale má to svoje výhody.  Je to vcelku tichšie a hlavne - kto by nechcel mať pri rozbiehaní metra pri zvuku pištiacich gúm pocit, že sa vezie v prerastenom šporťáku?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ja ako človek s 9 rokmi internátnych skúseností som otrlý voči bordelu, smradu a špine, ale priateľka - na jej smolu - otrlá nie je. Bolo vidieť, že v meste žijú všelijakí ľudia, niektorí bez štipky citu pre poriadok. Zamestnanci metra sa snažili udržať aspoň základné zdanie čistoty, ale proti návalu turistov z celého sveta a takisto domácich - takisto pôvodom z celého sveta - nemajú šancu. Turisti alkoholických mravov po sebe nechávajú vždy nad ránom vizitky toho čo jedli a ako sa skvelo a bez miery v noci bavili - samozrejme rovno na nástupišti. Už sme brali ako samozrejmosť, že v centre mesta na stanici Chatelet sme každé ráno obchádzali čerstvý artefakt jedla, pitia a zábavy. K tomu občas pridajú domáci bezdomovci porciu z opačnej časti zažívacieho traktu a obraz ranného metra je dokreslený. Najhoršie na tom je fakt, že takéto zvyky sú bežné aj v uliciach, a preto som s úsmevom spomínal na článok v nejakom ženskom in-magazíne, kde svetaznalá autorka písala - "vôňam v Paríži sa nedá vyhnúť, sú všade...". Áno, vône a pachy sú všade, ale treba sa zdržovať pri stánkoch s dobrotami - akonáhle človek ide ďaľej od hlavnej triedy, je to rovnaké - moč, výkaly a zvratky. Týmto vôňam by som sa najradšej vyhol, ale sú neoddeliteľným sprievodcom rušných častí s barmi, kde chodia "tiežturisti". A prítomnosť orientálnych reštaurácií, voňavých jedál a podobne značí aj prítomnosť orientálnej komunity s vyšším výskytom jedincov s heslom - "keď to už smrdí, navoňavkuj to"...  

SkryťVypnúť reklamu

 V metre sme si všimli zaujímavú skutočnosť – extrémne zvýšený výskyt „samomluvcov“. Nie, nešlo o u nás bežne sa vyskytujúcich ľudí s násilným imidžom managera s bluetoothovým prístrojom na každom telesnom otvore, ale o chorých ľudí rozprávajúcich si pre seba, prípadne debatujúcich s neexistujúcim partnerom. Normálne stretneme v Prahe jedného za mesiac, v parížskom metre sme natrafili skoro každý deň na iného.

 Pred istým časom som čítal veľmi vtipný článok o výskyte a charakteristike „zvierat“ v MHD. Akoby mi autor čítal z duše – niečo podobné už som nosil v hlave dlhú dobu. A mám ten dojem, že čím viac na západ, tým je to horšie Na Slovensku je napríklad bežné, že nastúpite do MHD a musíte obchádzať jedného, dvoch ľudí , ktorí sa nevládzu odpútať od prvého stĺpika pri dverách. Za česť im slúži to, že väčšinou hneď vystupujú. V Prahe ich musím obchádzať vždy „celý hrozen“, a niektorí sú prisosnutí na stĺpiku až na konečnú, čo dosť dobre nechápem.  

SkryťVypnúť reklamu

 A v Parížskom metre to je ešte horšie – bežný je pohľad na priestor pri dverách beznádejne natlačený ľuďmi tak, že sa do vagóna nedá nastúpiť, a medzi dvomi dverami je prázdno, a dokonca sú tam voľné sedadlá. Keďže verím v ľudskú inteligenciu, určite sa jedná o periodický výskyt špeciálnych putujúcich geopatogénnych zón a človek inak rozumný, ale pochodovaním v dave zblbnutý na úroveň zvieraťa sa im inštinktívne vyhýba. Alebo, ak je vagón poloprázdny, človek nastúpi, a hneď ako vkročí do vagóna, začne pôsobiť paralyzačné kúzlo, ktoré mu hovorí „Stoj, už si dnu, kašli na tých, čo sú ešte vonku“. V Paríži nám pomohlo niekoľkonásobné opakovanie čarovného odoklínadla „Pardon“, prípadne „Exkuzemoa“. Samozrejme existujú aj silnejšie odoklínadlá, ale natoľko pokročilý vo francúzskej mágii nie som. Anglicky viem dosť dobre, a aj tak som len počul, že v oblasti New Yorku sa dá použiť formulka „Fakof, sanavbič“, ale musí byť doprevádzaná gestikulovaním v štýle gangsta rapa, špeciálnym drsným výrazom tváre a kilovou zlatou reťazou okolo krku – zrejme ako transfokátorom toku mystických síl. Proste vyššia mágia, na ktorú asi nikdy nedosiahnem.

Peter Šiška

Peter Šiška

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som dlhoročný IT manažér a kouč, ale zaoberám sa meditáciami a duchovno-energetickou oblasťou intenzívne asi dvadsať rokov. A pretože som sprievodcom a pomáham ľuďom z ich bludných kruhov, v blogu budem písať skôr úvahy a zážitky z tohto súdka. Zoznam autorových rubrík:  PostrehyCestaCestovanieZáujmySebakritikaHudbaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu