Humbug zvaný Zachráňme slovenskú pôdu.

Ozvala sa mi kamarátka. Či vraj idem na protest proti rozpredaju slovenskej pôdy. Hlboko som sa zamyslela, lebo som v prvom momente nevedela, čo jej mám odpovedať. Blog by bol na SMS dlhý. Tak som to vyriešila krátkym, Nie. Na ďalší deň mi poslal známy petičnú akciu, na tú istú tému. Bol to posledný impulz na napísanie článku. Za ostatné dva týždne sa rozprúdila obrovská aktivita vo veci, o ktorej vieme dlhé roky. Avšak doposiaľ nikto o nej verejne nediskutoval. Je mi ľúto, ako opäť niekto zámerne vyvoláva zbytočné a nezmyselné emócie v neinformovaných masách. Stále si  kladiem otázku, komu toto celé slúži a prečo nás niekto opäť považuje za nemysliace stádo. Poďme na fakty.

Písmo: A- | A+

FAKTY

  • O skončení sedemročného moratória na predaj pôdy cudzincom vieme od nášho vstupu do EÚ v r.2004. Podmienky vyrokovávalo vedenie nášho štátu.

  • V r.2011 Slovensko využilo možnosť na predĺženie moratória o 3roky. Takúto možnosť nám prístupové podmienky dávali iba raz. Čiže ďalšie predĺženie neprichádza do úvahy.

  • Súčasná vláda pripravila návrh zákona, obmedzujúci nákup poľnohospodárskej pôdy a špekulácie s ňou. Tým ale poškodila slovenských občanov, ktorí by chceli začať podnikať na našej pôde. Musia mať vraj podľa návrhu trvalé bydlisko vmieste, kde chcú pôdu získať, alebo podnikať v poľnohospodárstve na pôde aspoň 3roky a musia mať príslušné vzdelanie.

  • Pôdu v mene cudzincov u nás nakupujú dobre informovaní slovenskí špekulanti, ktorí doteraz takéto kritériá nemuseli spĺňať.

  • Kto chcel, má už „Našu pôdu" skúpenú! Zahraničné osoby vlastnia už dostatok pôdy prostredníctvom s.r.o., v ktorých figurujú ako spoločníci. Stačí si pozrieť zoznam spoločníkov v s.r.o., hospodáriacich na našom vidieku a zistíte, v koľkých obciach sú takéto firmy.

  • Z historických dôvodov, uplatňovaním uhorského dedičského práva, je pôda natoľko rozdrobená, že sa cudzincom neoplatí skupovať ju po kúskoch.

  • Parlament v októbri zamietol návrh na zlepšenie podmienok pri prenájme poľnohospodárskej pôdy. Dnes totiž ak nevypoviete nájomnú zmluvu rok pred jej uplynutím, táto sa automaticky predlžuje na obdobie 25 rokov! Viac ako jednu generáciu sa jednoducho k svojmu vlastníctvu nedostanete! Preto je pre viacerých vlastníkov výhodnejšie predať pôdu už hospodáriacemu nájomcovi. Čo podporuje špekulatívny nákup pôdy.

  • 9.4. zástupcovia Slovenska vBruseli prerokovávali možnosti „legislatívnej regulácie predaja". Sakými výsledkami sa vrátili zatiaľ nie je známe.

OTÁZKY

Boli ste voliť?

Nie? Tak sa nezúčastňujte protestov a petícií k veciam, o ktorých rozhodujú politici.

Áno? Tak sa pýtajte zástupcov strán, ktoré ste volili:

  • Prečo nás, občanov, páni poslanci neinformovali o tom, čo nás čaká hneď od začiatku? Žeby v tom bol úmysel?

  • Prečo nás, občanov, informujú len mesiac pred uplynutím moratória?! Žeby sa blížili voľby do EP?

  • Čo robili pre svojich občanov všetci tí, ktorí zrazu transformujú svoje strany na „občianske", keď nechránili záujmy a majetok svojich občanov?

  • Prečo sa páni poslanci nestarajú sa o to, aby sme mali zabezpečený výkon svojich vlastníckych práv? Žeby boli oni nájomcami, ktorým tento stav vyhovuje?

  • Prečo za nás, občanov nepredložia návrh na Ústavný súd vtejto veci? Žeby sme ich vôbec nezaujímali?

  • Prečo nevysvetľujú ľuďom ako sa vedia uživiť svojou pôdou ako farmári?

  • Prečo vyťahujú humbug zvaný „Zachráňme slovenskú pôdu" teraz pred voľbami? Žeby nás potrebovali?

  • Prečo rozdúchavajú vášne, organizujú protesty a debatia o veciach, ktoré nemôžu zmeniť? Žeby chceli zahmliť skutočné problémy?

Tiež vlastníme zdedenú pôdu a keď sme sa pred dvoma rokmi informovali na možnosti nakladania s ňou, boli som prekvapení. Nemôžeme robiť nič. Nájomná zmluva, ktorú sme v dobrej viere podpísali sa ukázala ako nevypovedateľná. A... dnes podľa návrhu nového zákona nám chýba potrebné vzdelanie, aby sme na nej mohli hospodáriť, prípadne zveľaďovať svoje hospodárstvo, napr. dokupovaním pôdy!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes už nie je „IN" frfľať v krčme. Dnes je IN vyjadriť sa verejne.

Protestujte, robte mítingy, tlačovky, konferencie, petície za:

  • Vytvorenie legislatívnych podmienok pre farmárov, aby sa dostali k svoje pôde a mohli na nej hospodáriť.

  • Prehodnotenie zavádzajúcich existujúcich nájomných zmlúv na poľnohospodárku pôdu, ktoré obmedzujú výkon vlastníckych práv majiteľov.

  • Vytvorenie legislatívnych podmienok pre podnikanie rodinných fariem, aby bolo pre farmárov výhodnejšie na pôde podnikať ako ju predávať.

  • Edukáciu verejnosti o možnostiach hospodárenia na ich vlastnej pôde.

  • Zamedzenie špekulatívneho skupovania pôdy našimi občanmi za účelom následného prevodu.

  • Za, za, za ... rozumné a konštruktívne veci

So strašiakom predaja „slovenského majetku" cudzincom mám osobnú skúsenosť.

Pred 15 rokmi počas „noci dlhých nožov" bol zrušený už schválený projekt privatizácie jednej slovenskej spoločnosti zahraničnou spoločnosťou, ktorú som na Slovensku zastupovala. Odôvodnením bolo známe heslo: „Cudzie nechceme, svoje si nedáme!" Spoločnosť nakoniec kúpil známy slovenský podnikateľ, ktorý Fondu štátneho majetku spoločnosť nevyplatil a firma následne aj tak skončila v rukách inej zahraničnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Takže aktivisti, neohlupujte tento národ tým, že Vám ide o záchranu slovenskej pôdy. Cudzinci ju cez právnické osoby so sídlom v zahraničí už aj tak vlastnia a zvyšné megalomanské plochy vlastnia už špekulanti, ktorí boli lepšie informovaní o skončení moratória.

A tvrdenie, že u nás nikto nechce hospodáriť na svojej pôde by v súťaži zo znalosti národa prepadlo. Minulotýždňová konferencia v Banskej Bystrici jasne ukázala, že je nás tu dosť. Len treba počúvať ten národ, ktorým sa sústavne oháňate.

A posledná poznámka: Všetci tí, ktorí protestujú majú plné ústa slov o tom, že za všetko môže EÚ. Je typické pre nás Slovákov, že hľadáme vinníkov všade inde. Zodpovednosť za všetko však máme vo vlastných rukách a hlavách. Máme predsa v EP našich zástupcov, ktorí majú chrániť naše záujmy. Rovnako ako v našom domácom parlamente. A o tom, kto tam bude sedieť, rozhodujeme sami. Nie nadarmo platí: „Každý má takú vládu, akú si zaslúži."

Mirka Sláviková

Mirka Sláviková

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mama, stavarka ale hlavne človek. Chodím po svete s otvorenými očami a čo vnímam, dávam ďalej. Zoznam autorových rubrík:  Konopný dvorStavebníctvotime2restartSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu