
Ľudia s ochorením obličiek majú väčšinou upravený jedálniček a stanovenú diétu hneď na začiatku ochorenia a aj po vyliečení, či zlepšení zdravotného stavu musia dodržiavať určitý diétny režim.
Pacientov na dialýze ale tiež transplantovaných sprevádza predpísaná diéta po celý zvyšok života. Preto teraz rozoberiem základy týchto dvoch diét, diétu pre dialyzovaných a transplantovaných pacientov.
Diéta pre pacientov na dialýze (umelej obličke):
Nuž táto diéta skutočne znamená pre pacienta výzvu v pravom zmysle slova. Už na prvý pohľad je plná zákazov, obmedzení a bez dostatku informácií a užitočných rád je ťažko zvládnuteľná. Najčastejšiu chybu robia pacienti tým, keď úplne ignorujú obmedzenia v stravovaní a dostávajú svoj organizmus do kritických situácií, niekedy končiacich i smrťou. Diéte nerozumenjú, majú zlé informácie alebo si niesú dostatočne vedomí následkov. Často sa tiež stáva, že pacient má pocit, akoby nemohol jesť takmer nič a tak vyzerá aj jeho denný príjem kalórií a živín, čím svoj organizmus podvyživuje a tiež postupne ničí. Nieje ľahké popasovať sa so samým "obmedzte...nekonzumujte....nepite....vyhýbajte sa...", no správny prístupom a informovanosťou sa dá zvládnuť aj táto diéta. Výsledky však potešia každého pacienta a zlepšia aj kvalitu jeho života. S menšou či väčšou pomocou blízkych si človek postupne zvykne a môže tak lepšie viesť plnohodnotný život. Základom diéty je zaistiť dostatočný príjem energie pre pacienta a zároveň obmedziť množstvo škodlivých látok, ktoré sa v tele pacienta hromadia. Hlavne je to obmedzenie príjmu tekutín (je nutné sledovať všetky tekutiny, aj v jedle, ovocí, omáčkach, polievkach..), príjmu draslíka (takmer všetka zelenina, ovocie, orechy, jadrá..) , fosforu (mliečne výrobky, ryby, kolové nápoje..), purínov (najmä strukoviny..), príjmu soli, je nutný dostatočný príjem kvalitných bielkovín, živín a vitamínov... Zhrniem základné rady:
1. neváhajte si dohodnúť stretnutie s personálom dialýzy, diétnou sestrou, či diétológom, aby ste prekonzultovali podrobne váš stravovací plán
2. dbajte na dostatočný príjem bielkovín, ktoré sú odfiltrovávané na dialýze. Bielkoviny (proteíny) potrebujete na výstavbu svalov, opravu a hojenie tkanív, boj s ifekciami i správnu činnosť mnohých orgánov. Nájdete ich v červenom a bielom mäse, hydine, rybách, vajciach a mliečnych výrobkoch a tiež obilninách, strukovinách, v sóji. Obsah biekovín vo vašej strave by mal byť min. 50%
3. obmedzujte draslík - síce pomáha svalom a srdcu aby správne pracovali, avšak pri strave bohatej na draslík (kálium) sa môže ľahko zvýšiť na životu nebezpečné hodnoty v priebehu pár hodín! Vysoká hladina vedie k poruchám nervovo-svalového pôvodu, a môže viesť až k zástave srdca! Takmer všetko obsahuje draslík, avšak treba vedieť koľko čo. Dobrá rada - zaobstarajte si výživové tabuľky a označte si červené potraviny, ktoré vynecháte z jedálnička úplne. Ďalej by ste mali vedieť, že draslík sa vo vode môže rozpustiť a odplaviť z jedál, preto uprednostňujte varenie a dusenie, vývary nekonzumujte, napr. zemiaky ale i inú zelenninu ešte v surovom stave lúhujte a vodu vylejte. Aj vzhľadom k príjmu tekutín pre vás napr. zeleninové vývary a šťava z kompótov absolútne niesú vhodné.
4. obmedzte fosfor - tento dôležitý minerál sa nachádza ako stavebný materiál najmä v kostiach, je pre nás dôležitý, avšak dialýza ho nedokáže dostatočne odstrániť. Ak sa začína v tele hromadiť, viaže na seba vápnik z kostí a tie začínajú rednúť. Jeho vysoká hladina spôsobuje aj iné ťažkosti. Ak ju máte aj vy, obmedzte potraviny bohaté na fosfor ako mlieko, mliečne výrobky, vnútornosti, ryby, sóju, cereálie, koly a limonádové nápoje, orechy, jadrá, taktiež si zaobstarajte výživové tabuľky a riaďte sa nimi.
5. obmedzte puríny - vzniká z nich v tele kyselina močová, ktorej nadbytok vedie k nepríjemnému ochoreniu DNA. Je nutné výrazne obmedziť či vynechať potraviny bohaté na ne, vnútornosti, údeniny, prebytok mäsa, sardinky, strukoviny, figy, kakao, silný čierny čaj, zrnkovú kávu a tiež alkohol!
6. obmedzte príjem tekutín - pacienti po úplnom zlyhaní obličiek a často už krátko po nástupe na dialýzu prestávajú močiť, čím sa tekutiny v tele hromadia a je nutné ich odfiltrovať, odstrániť dialýzou. Dá sa to však iba v určitom množstve a nadbytok tekutín v organizme spôsobuje nepríjemné ťažkosti, vysoký krvný tlak, opuchy, zaťažuje srdcovo-cievny systém a môže viesť až k smrti. Ideálne váhové prírastky medzi hemodialýzami (obvykle 3x týždenne) sú pol kilové (pollitrové). Pacient by mal vylúčiť z jedálnička polievky, vodové ovocie, omáčky atď., strážiť si príjem vypitých tekutín a samozrejme sa tiež nedehydrovať.
7. na záver ešte spomeniem sodík, ktorý musia niektorí pacienti obmedzovať (najviac v kuchynskej soli!) a samozrejmé obmedzenie pitia alkoholických nápojov a fajčenia (vôbec neodporúčam, zvyšuje riziko infarktu myokardu, upchatia tepien končatín ai.) A najdôležitejšia rada, pravidelne konzultovať prípadné zmeny v jedálničku s lekárom.
Ako sa stravovať po transplantácii:
Aj po transplantácii je dôležité dodržiavať istý diétny režim, ale väčšinou nieje tak prísny ako na dialýze a u každého pacienta je stanovený individuálne, podľa stavu. Vo väčšine prípadov sa dodržiava ľahko, je hlavne spojený s obmedzeniami vyplývajúcimi z vedľajších účinkov liekov proti odmietnutiu obličky (imunosupresív). Niektorí pacienti po transplantácii majú len drobné obmezdzenia a odporúčania, niektorí zas naopak musia na niektoré z obmedzení dbať obvzlášť. Potrebné je vedieť:
1. Bielkoviny - po transplantácii pomáhajú rýchlejšie sa zotaviť po operácii, taktiež je ich vyšší príjem nutný pri vysokých dávkach Prednisonu, neskôr sa ale môžete vrátiť k nižším dávkam.
2. Draslík - ak nová oblička pracuje dobre, nieje dôvod výrazne obmedzovať a môžete sa stravovať normálne. Ak je ho však priveľa, či primálo, ovplyvňuje to činnosť svalov i srdca a je nutné príjem upraviť.
3. Príjem tekutín - konečne môžete prijímať tekutiny vo vyššom množstve ako na dialýze. Bezprostredne po transplantácii je nutný vyšší príjem tekutín aby sa nová oblička premyla a takisto počas jej fungovania, aby sa pravidelne premývala a mala by mať dostatok alebo mierny nadbytok tekutín. Ak je srdce v poriadku, tak správny príjem je okolo 2 litrov denne, popr. podľa odporúčaní lekára. Je nutné si dávať pozor na dehydratáciu pri nadmernom potení, hnačkách a tekutiny doplniť. Najvhodnejšími tekutinami sú minerálne vody s nízkym obsahom sodíka, ovocné, bylinkové čaje a v obmedzenej miere i káva, čierny čaj, dokonca príležitostne ak nepovie lekár inak, aj deci, pohár vínka a pod.
4. riziko infekcie - počas prvého polroka po transplantácii je organizmus mimoriadne náchylný k infekciám, pretože beriete vysoké dávky imunosupresív, okrem kvalitnej hygieny, si treba dávať pozor aj na riziko z jedla, všetko surové dobre umývať, nekonzumovať nedovarené jedlá, jedlá s obsahom surových vajec, dodržiavať hygienu aj v kuchyni. Dôležité je obmedziť styk styk s ľuďmi s už rozvinutou infekciou a miesta, kde sa zdržiava veľa (cudzích) ľudí. Po tomto období to bude lepšie, avšak na hygienu dbajte vždy!
5. cyklosprín - často užívaný liek proti odmietnutiu orgánu, znižuje hladinu horčíka (magnézium) v tele a často je nutný výživový doplnok - predpíše lekár. Obmedzte konzumáciu grapefruitov a džúsov z nich, zvyšujú hladinu cyklosporínu!
Na záver, ak ste sa prepracovali až sem :) vám poradím odhodlanie a pozitívny prístup. Ak vám chýbajú informácie poraďte sa s niekym ako a kde ich získať, nájdite si v rodine spojenca, ktorý vám bude pomáhať, napr. partnera, ktorý vám bude v kuchyni vychádzať vústrety a nebojte sa zabojovať! Je ešte dôležité spomenúť, že mnohí pacienti musia skĺbiť túto diétu s diabetickou popr. aj inou...
Ak ste dialyzovaní, želám vám skorú úspešnú transplantáciu a pokojné zvládanie dialýzy, ak ste transplantovaní, držím vám palce, aby bola oblička zdravá a vydržala s vami čo najdlhšie...
Zdorj: o.i. aj www.oblickanadzlato.sk :-)