Epilepsiu mi diagnostikovali v r. 2002 a odvtedy som zmenila liečbu antiepileptikami niekoľkokrát. Niektoré zmeny boli úplne neúčinné, iné zaznamenali výraznejšie zlepšenie aspoň prvých pár týždňov, alebo mesiacov. V mojom prípade tiež nezanedbateľnú úlohu v úspešnosti niekotrých liekov hrala aj dialýza - liečba umelou obličkou, keďže miesto udržiavania potrebných stabilných hladín účinnej látky v krvi, sa hladiny liečiva výrazne menili a kolísali. Počas dialýzy sa totiž väčšina lieku oddialyzovala a hladina tak prudko klesla. To však nevysvetľuje neúčinnosť liečby v období troch rokov pred dialýzou.V súčasnosti som, je to práve dnes, keď som presne pol roka po transplantácii obličky. Už ale niekoľko mesiacov predtým som očakávala príchod nového antiepileptika, lieku s názvom Zonegran.
Ak máte podobné skúsenosti s nedostatočnou účinnosťou liečby, ak práve premýšľate, či by vám zmena liečby nepriniesla vytúžené zlepšenie stavu, poraďte sa so svojim lekárom po prečítaní článku. Ak je to vhodný typ lieku aj pre vás, možno pomôže zlepšiť váš život podobne, ako mne.
Okrem veľkých záchvatov, typu grand mal, vo frekvencii cca raz za dva týždne - až raz za mesiac, u mňa výlučne v spánku, som sa pravidelne, v niektorých obdobiach takmer denne trápila s malými záchvatmi. Väčšinou vo večerných hodinách, v stave stresu, únavy, alebo aj bez zjavnej príčiny. Pocity ako pred záchvatom, strata koncentrácie, tiky, tras, rozšírené zreničky, poruchy videnia (ostrosti, farieb), poruchy reči (zlé vyjadrovanie, neschopnosť sa vyjadriť slovne), strata rovnováhy, náhla ospalosť, občas aj s krátkodobou stratou pamäte. Takéto malé záchvaty mávajú rôzny priebeh, niekedy je to len pocit, v trvaní pár sekúnd, niekedy je to vyradenie na pár minút z akejkoľvek činnosti. Ak som zaznamenala úspech v podobe zriedkavejších grand mal záchvatov, tešila som sa, no hlavne posledné roky som nezaznamenala výraznejší ústup vo frekvencii tých malých. Moja lekárka mi navrhla počkať na jeden liek, v danom čase ešte nedostupný na Slovensku, do začiatku tohto roka. Počkala som a pred dvoma mesiacmi s nádejou a očakávaním zaradila do liečby aj, už spomínaný, Zonegran.
Jeho účinnou látkou je Zonisamid a je vhodný ako pridružená liečba pre dospelých pacientov s epilepsiou, trpiacimi hlavne čiastočnými záchvatmi, s alebo bez sekundárnej generalizácie. O jeho prípadnej vhodnosti sa určite poraďte s lekárom.
Ja som zaznamenala úspech už po pár dňoch. Bolo to asi týždeň po začatí užívania lieku, počiatočná dávka bola 25mg 2x denne, keď sme sa s mojim drahým pozastavili a žasli nad skutočnosťou, že som už pár dní nemala žiadne "problémy". O ďalší týždeň to bola stále realita a aj o mesiac bola štatistika malých záchvatov oproti minulosti potešujúca. Neskôr sme dávkovanie zvýšili a aj keď nezmizli tieto malé záchvaty úplne, vidím jednoznačne pozitívne výsledky. Veľký záchvat som mala síce pred mesiacom, a teda jeho frekvencia cca raz za mesiac zatiaľ zostáva nezmenená, ale rada počkám na možnosť posúdiť to za väčšie časové obdobie. Myslím a verím, že tento liek bol v mojom prípade správna voľba.
Bližšie informácie o lieku vám v prípade záujmu môže poskytnúť aj váš lekár, alebo ich nájdete aj na internete, ja občas po tento druh informácií zájdem na stránku www.liekyinfo.sk, alebo vyhľadávač to istí.
Želám všetkým, ktorí hľadajú novú nádej na zlepšenie svojho zdravotného stavu, napríklad (v liečbe) zle kompenzovanej epilepsie, aby ju už čoskoro našli. Ak vám náhodou pomôže práve moja skúsenosť, budem naozaj šťastná, potom tieto slová naplnili svoj význam...