Slavomír Ogurčák
Odkaz slovenskému ľudu - Páči sa mi, ako bojujeme s „kovidom“
Ak sa vám ten nádpis páči alebo nie, myslel som ho ironicky. Poznám sa s veľa ľuďmi v zahraničí, ale vždy som radšej ticho, ako sa zmieta táto hnusoba u nás.
Kedysi idealista, dnes realista, vášnivý cestovateľ, Zoznam autorových rubrík: Zahraničná politika, Európska únia, Ekonómia, Spoločnosť, Cestovateľské, Nezaradené
Ak sa vám ten nádpis páči alebo nie, myslel som ho ironicky. Poznám sa s veľa ľuďmi v zahraničí, ale vždy som radšej ticho, ako sa zmieta táto hnusoba u nás.
Pred niekoľkými dňami som ukončil pracovný pomer a pobyt vo Varšave. Žil som tam 3 mesiace. Je to síce krátka doba, ale dostatočne dlhá na to, aby ste pochopili poľskú dušu.
Horúca téma, ktorá sa v tomto týždni vďaka novým sankciám môže stáť ešte horúcejšia. Žil som v Rusku nejaký čas a pravidelne v dvojmesačných intervaloch sa tam stále rád vraciam. Mám rád Rusko, rovnako mám rád aj Ukrajinu, keďže sa tam narodil môj starý otec. Je dosť smutné, že práve u našich susedov začala nechutná naťahovačka svetových mocí o svoje postavenie. Celý konflikt sa snažím byť nestranný a počúvať dobre podložené argumenty. Ako sa však rozprávam s ľuďmi zo strednej a východnej Európy, desí ma, že nielen média, ale aj ľudové masy začínajú byť sfanatizované čoraz agresívnejším nacionalizmom a namiesto svojich problémov ľudia riešia, čo ich krajine kedysi patrilo a kto ako viac stojí za svojím politikom. Tiež u nás, na Slovensku, ľudia na sociálnych sieťach „v tom majú tiež jasno“. V tomto článku nechcem riešiť, kto je ako vinný, chcem písať o spoločnosti, ktorá začína pripomínať predvojnové roky minulých vojen.
[Aktualizácie pod článkom] Protesty pripomínajú arabskú jar a slovenské média mlčia napriek tomu, že Turecko je dovolenkovou destináciou 90.000 Slovákov a 200.000 Čechov. V Turecku sa už totiž piaty deň protestuje. V štvrtkovú noc polícia podpálila stany spiacich demonštrantov a zaútočila na nich plynom. Cez deň polícia pokračovala v prehnane hrubej sile a všetky okolité ulice „čistila" plynom, aby sa ľudia nezhromažďovali. Dnes sa k masovým demonštráciám proti autoritárskej vláde pridali veľké mestá v Turecku (Ankara, Izmir, Antalya, ...) a v Európe (Brusel, Praha, Berlín, ...). Slovenské ministerstvo zahraničných vecí ani naše zastupiteľstvá v Turecku doteraz nevarovali občanov o nepokojoch.
Na internete začala kolovať myšlienka Eduarda Chmelára odsudzujúca prácu novinárov o podrobnom spravodajstve z vyčíňania hurikánu Sandy v USA a odignorovaní informovania o škodách a mŕtvych v karibskej oblasti (hlavne Kuba, Haiti). Link priamo na jeho odkaz je TU a kto nemá Facebook, tak to bolo prevzaté aj TU. Pri všetkej úcte k Chmelárovi si myslím, že to so svojimi anti-americkými postojmi prehnal, keď takto emocionálne zmanipuloval mnoho (mladých) ľudí a poštval ich proti novinárom, ba až vyvolal nové konšpiračné teórie o ovplyvňovaní médií Sorosom a Bilderbergom o súcitení s USA či ovplyvňovaní počasia vládou.