Prispel k slovenskému národnému obrodeniu

Ktovie, či si Matica slovenská, zmietajúca sa v škandále, nájde čas, aby si pripomenula významného pronárodného pracovníka Ondreja Plachého. Viem, jeho meno zrejme drvivej väčšine nič nehovorí, ale národ a ľudstvo netvoria len hrdinovia, bohatieri či nebodaj celebrity, ale aj armáda drobných činovníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Takým skromným oráčom na poli národnom (aby som parafrázoval obľúbenú vetu niektorých „najväčších Slovákov“) bol aj Ondrej Plachý, ktorý sa narodil 18. januára 1755 v neveľkej hontianskej dedine Zemiansky Vrbovok, ukrytej v horách Krupinskej vrchoviny, kde má aj pamätnú tabuľu. Po absolvovaní teologických štúdií v Lipsku bol vychovávateľom v Horných Semerovciach a v Zbrojníkoch a dva roky konrektorom banskoštiavnického evanjelického lýcea. Za kňaza ho vysvätili v roku 1782 a jeho prvým farárskym pôsobiskom sa stali Kostolné Moravce, ktoré sú dnes súčasťou Hontianskych Moraviec, odkiaľ odišiel do Martine, kde bol dvadsať rokov turčianskym seniorom a senorátnym notárom. Záver Plachého života sa spája s Novým Mestom nad Váhom, kde sa pred 200 rokmi, 7. októbra 1810, skončila jeho pozemská púť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do našej národnej histórie sa Ondrej Plachý zapísal ako významný dejateľ, ktorý prenášal do vtedajšieho Uhorska osvietenské myšlienky a v ich duchu hľadal cestu k obrodeniu slovenského národa. Písal príležitostné básne. V jednej z nich napríklad žiali nad smrťou cisárovnej Márie Terézie ako podporovateľky osvietenských ideí v mnohonárodnej monarchii. Obnovil a vydal Tranovského Citharu sanctorum – Písně duchovní.

K najvýznamnejším počinom Ondreja Plachého patrí jeho podiel na založení prvej slovenskej učenej spoločnosti Erudites societas slavica. Vznikla v roku 1785 v Banskej Bystrici. Už v tom istom roku v máji vydal Plachý prvé číslo kultúrneho mesačníka Staré noviny literního umění. Bol to prvý slovenský literárny časopis, ktorý sa však nezameral iba na literatúru, ale prinášal aj články popularizujúce vedu a myšlienky osvietenskej znášanlivosti. Predplatilo si ho však len 60 záujemcov, najmä z radov slovenských evanjelických farárov, nemal preto dlhé trvanie, posledná z jeho 740 strán vyšla z tlačiarne o rok neskôr. Napriek tomu to bol dôležitý odrazový môstik pre ďalšie generácie slovenských národovcov, fundament predovšetkým pre bernolákovské hnutie. Práve na činnosť spoločnosti Societas slavica nadviazalo v roku 1792 bernolákovské Slowenské učené Towarišstwo.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

(Ak sa pri príležitosti tohto okrúhleho jubilea bude konať spomienková oslava v Novom Meste nad Váhom, Zemianskom Vrbovku či na inom mieste Slovenska, budem rád, ak na to organizátori upozornia v diskusii.)

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  4x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu