Aby som ušetril čas tým, ktorí majú radšej príbehy zo súčasnosti a do minulosti sa príliš nepozerajú, hneď na úvod napíšem, že reč bude o Samuelovi Coltovi, ktorý zomrel práve pred 150 rokmi, 10. januára 1862. Hoci odišiel do večnosti ako 47-ročný, nebolo to guľkou z revolvera, ktorému dal meno a ktorý sa stal pojmom medzi pištoľníkmi, ktorý patrí k obrazu kovboja a nemôže chýbať medzi najdôležitejšími rekvizitami žiadneho westernového filmu.
Samuel Colt sa narodil v roku 1814 v meste Hartford v štáte Connecticut. Jeho otec mal farmu a neskôr neveľkú textilnú továreň vo Ware (v štáte Massachusetts) a malý Sam musel kráčať v šľapajach otca. Ale bolo to zvedavé, vynaliezavé a možno i trochu vzdorovité dieťa. Keď si raz vypočul rozhovor vojakov, že sa objavili nové pušky, z ktorých možno vystreliť dvakrát za sebou, no vydať viac rán je vraj technicky nemožné, nesúhlasil a rozmýšľal, ako by tento problém vyriešil. Mladíka práca v továrni nebavila, odišiel z domu, aby vyskúšal námornícky chlebíček. Na parníku mu padli do oka kolesá, ktoré poháňali loď. Veď takto by mohol fungovať aj revolver! - napadlo mládencovi.

Foto: http://www.cedarhillcemetery.org/Colt.htm
Vrátil sa domov a vyrobil dva kusy. Nevydarili sa. Sam sa však nedal odradiť, dokonca sa vybral na skusy aj do Anglicka a Francúzska, po návrate založil v Patersone (štát New Jersey) továreň na výrobu zbraní a v roku 1836 dostal americký patent na zbraň s otáčavým valcom. Išlo o revolver, v ktorom natiahnutím úderníka sa zásobník s piatimi alebo šiestimi nábojmi automaticky posúva.
Výroba zbraní a obchod s nimi patrí k veľkým kšeftom. Tak je tomu dnes, tak tomu bolo aj v minulosti. Veď na ľudskej hlúposti a intolerancii sa najlepšie zarába, najmä ak sa k tomu pridá povýšenosť a chamtivosť. Aj Colt pochopil, že jedno je zbrane vyrábať a druhé je ich predať. A znova aj vtedy tak ako dnes, najlepším, najistejším zákazníkom bol štát. Sam sa vybral priamo za vtedajším americkým prezidentom Andrewom Jacksonom, prezentoval mu svoj vynález a získal objednávku na dodávku zbraní pre vojakov, ktorí bojovali proti indiánom na Floride. Kolty si v nej síce získali uznanie, napriek tomu ich nepredal toľko, aby jeho továreň Patent Arms Manufacturing Company prosperovala. Dokonca sa - aspoň na čas - musel vzdať svojich plánov, no nezaprel v sebe talent vynálezcu, ktorý uplatnil pri výstavbe podmorského telegrafného kábla v spolupráci s ďalším nemenej slávnym Samom - otcom morzeovky Samuelom Morseom.
V roku 1845 sa rozhoreli boje na americko-mexickej hranici. To bola pre Colta nová výzva, najmä po tom, čo si naňho spomenul kapitán texaských rangers Samuel H. Walker a objednal si tisícku revolverov, pre ktoré navrhol vlastné vylepšenia. Colt ich vyrobil v novej zbrojovke Colt‘s Patent Fire Arms Manufacturing Company v rodnom Hartforde (dnes Colt's Manufacturing Company). Prichádzali ďalšie objednávky a spolu so slávou rástlo aj bankové konto Samuela Colta. Zlatá horúčka v Kalifornii a občianska vojna v USA ho vyniesli medzi najvýznamnejších amerických podnikateľov. Vo svojej fabrike dával prácu viac ako tisícke ľudí, ba ako prvý americký priemyselník si v roku 1851 otvoril zbrojovku aj vo Veľkej Británii. Dodával zbrane nielen pre armády a bežných občanov, ale zaviedol aj výrobu špeciálnych koltov z drahých materiálov, s módnym dizajnom a umeleckým dotvorením, ktoré dodával pre solventných zákazníkov.

Foto: http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/1995.336
Hoci sám nebol práve zdatným vojakom, guvernér štátu Connecticut ako výraz ocenenia jeho zásluh mu udelil hodnosť plukovníka a na jar 1861 sa dokonca objavil aj v armáde. Jeho jednotka však do bojov vôbec nezasiahla. Vrátil sa domov, no svoju slávu si už dlho neužil. Zomrel 10. januára 1862, teda pred 150 rokmi, zanechajúc majetok, ktorý odhadovali na vtedajších 15 miliónov dolárov, čo je v prepočte na dnešnú menu údajne okolo 300 miliónov.
Samuel Colt vraj išiel na trh so svojím smrtonosným tovarom s heslom: „Boh stvoril ľudí silných a slabých a ja som tento rozdiel odstránil.“ A po skončení vojny medzi severom a juhom sa tiež zvyklo hovoriť, že „Lincoln dal ľuďom slobodu, ale Sam Colt ich zrovnoprávnil.“
Ak som v úvode spomenul, že sláva Samuela Colta má aj svoje negatívum, mám na mysli fakt, že jeho bohatstvo narástlo na nešťastí iných, že za jeho prosperitu zaplatili milióny ľudí svojim životmi. Ale možno za to viniť práve jeho? Keby nie on, prišiel by niekto iný. Veď človek v snahe zničiť iného človeka dokáže byť naozaj neskutočne vynaliezavý.