Ako uspieť na pohovore?!

Pohovor do zamestnania sa týka mnohých ľudí. Niekomu to naháňa hrôzu, iní sa zase naň výslovne tešia. Ja patrím do tej druhej kategórie. Absolvovala som stovky pohovorov počas posledných 15 rokov. Mala som príležitosť byť nie len kandidátkou ale v desiatkach prípadoch aj osobou, ktorá viedla pohovor a rozhodovala o tom, či kandidát je vhodný pre môj tím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Hneď na začiatku by som uviedla, že nie som personalistka, takže si nenárokujem na žiadne fundované rady. Skôr mám chuť podeliť sa o svoje skúsenosti a názory, ktoré sú z oboch strán stola, kandidát aj pohovorujúci.

Pohovor je ako randenie, keď idete na svoje prvé, ste nervózny, potia sa vám ruky, preskakuje hlas. Neviete, čo vás čaká a neminie, čo je správne, vhodné, slušné, vtieravé? Podobne to môže byť aj vtedy, keď idete na pohovor po mnohých rokoch, tak ako sa zmenilo randenie, zmenil sa aj štýl pohovorov.
Ten najdôležitejší krok je ten, aby ste si uvedomili, že opakovanie je matka múdrosti, čo v tomto prípade znamená, že čím viac pohovorov absolvujete o to viac budete zručnejší, pripravenejší a pokojnejší.
Od svojich prvých pohovor nemusíte očakávať hneď zmluvu, služobné auto a šoféra. Preto skúste brať prvé pohovory ako príležitosti prekonať svoju trému a naučiť sa viesť profesionálny dialóg. V ktorom odpovedáte a zároveň sa pýtate.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Úspech je, ak z pohovoru odídete múdrejší a skúsenejší ako ste prišli!

Ak budete pozorne počúvať, dozviete sa zaujímave veci, ako vyzerá organizačná štruktúra, aké ťažkosti má firma,  aké sú ich predstavy kandidáta. A toto je to najcennejšie. Pretože, sa možno dozviete, že potrebujete určitú vedomosť, ktorú ak si doplníte na ďalšom pohovore, máte náskok pred ostatnými uchádzačmi.

Na pohovor si prineste so sebou váš životopis, nie pre potencionálneho zamestnávateľa, ale pre seba. On už bude mať výtlačok vášho CV pred sebou. Dnes je bežné, že prvý pohovor absolvujete v personálnej agentúre, druhý na personálnom oddelení danej firmy a tretí s vaším potencionálnym nadriadeným. Všetky sú dôležité, ale rozhodujúci bude názor vášho potencionálneho šéfa. Každý by mal potrvať zhruba hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
  • Vždy príďte načas, vhodne oblečený a v dobrej nálade.


Stať sa môže čokoľvek, ak máte pocit, že budete meškať zavolajte pohovorujúcemu. Vždy majte telefónny kontakt a adresu zo sebou. Ak sa vám stane, že sa pohovor dohodne veľmi rýchlo a vy sa nestihnete ísť domov prezliecť, ohláste to dopredu, Stalo sa mi to asi dvakrát, kým sme si dohodli termín, som povedala, že nie som vhodne oblečená, či je to pre nich akceptovateľné. Vždy mi vyšli v ústrety.

Vašou prvou vizitkou sú následujúce veci:

  1. Životopis- dorazí pár dní pred vami.

  2. Váš vzhľad a upravenosť- otvoria alebo zatvoria niektoré dvere.

  3. Podanie ruky- je to najbližší kontakt, prvá príchuť toho, kto ste zač. Psychológia má presnú charakteristiku osobnosti podľa podania ruky. Prezradí omnoho viac o človeku, než si väčšina ľudí uvedomuje. Spôsob, ako svoju ruku podávate, dáva tušiť, či ste úzkostlivý, arogantný, hanblivý, sebavedomý, extrovert alebo introvert.


Ak niekto podáva ruku ako mŕtvu rybu, je hanblivý neistý, submisívny a nemá rád tvrdú prácu. Taktiež, nič dobré o vás nenapovie, ak ruku príliš rýchlo odtiahnete. Naopak, ak niekomu stlačíte ruku až mu zbelejú hánky, nesvedčí o vašej sebaistote, ale o arogancii a pocite nadradenosti,
Viac si prečítajte tu , ak bude záujem, môže byť o tomto samostatný článok

SkryťVypnúť reklamu
  • Podávajte svoju ruku s úprimným nadšením s pevným stiskom


A budte citlivý na to, aké bolo podanie ruky vášho pohovorujúceho, Toto vám totiž napovie, akým štýlom bude viesť pohovor, načo sa máte pripraviť. Bez toho, aby ste povedali o sebe čo i len slovo, skúsený vedúci vás ma prečítaného.

Ďalším neverbálnym, ale dôležitým bodom je reč tela. Vaša držanie tela, mimika, čo robíte so svojimi rukami, nohami, kde ich máte položené a ako...

  • Vyvarujte sa prekríženým rukám na hrudi, podopieraniu hlavy, či nervóznym hraním si s hocičím.


Jemne sa naklonte k vášmu pohovorujúcemu, čo naznačí váš záujem. Naštudujte si reč tela a potom pozorne sledujte, či reč tela vášho potencionálneho šéfa je v súlade s tým , čo hovorí.


Zatiaľ sme sa dostali len k neverbálnej komunikácii, ktorá je často dôležitejšia než renomé vašej školy, či prax.
Pokračovaním bude už priebeh samotného pohovoru.

Nora-Soul Slížová

Nora-Soul Slížová

Bloger 
  • Počet článkov:  415
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek, ktorý si chce nájsť čas pre uvedomenie si vlastných myšlienok, postojov, názorov. Pochopiť určitú vec, teóriu, či událosť, mi prináša osobný rast a vytúžený pocit štastia. Zoznam autorových rubrík:  Moja RodinaDining GuidePrúd myšlienokTo čo ma potešiloTo čo ma zarmútiloVedeli ste, že...?o životez vlakuZvieraciereaders diarySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu