
Medzi moje najobľúbenejše knihy v detstve patrili: Záhadné príhody pána Tragáčika a Pán Tragáčik a záhady vo Fromburku. Tento rok som nedostal žiadnu knihu pod stromček a v detstve to bol pre mňa ten najkrajší darček dostať knižku z vydavateľstva Mladé letá z edície STOPY.
A tak som sa vrátil po Vianociach k starej ošúchanej knižke o Pánu Tragáčikovi, listy pri čítaní tak správne voňali. Mám rozčítaný príbeh Pán Tragáčik a tajomstvá nad tajomstvami. Odohráva sa v historickom centre stovežatej Prahy a v poľskom pohorí v Bieszcadach.
V príbehu sa hovorí o časoch Rudolfovi II. v Prahe, o tajomnom mágovi Edwardovi Kelleymu, o bratstve rozekruciánov, o slávnom lekárovi Johnovi Deeovi a rabínovy Lowem. Ak Vám tie mená nič nehovoria, tak si pozrite rozprávku Cisařuv pekař a Pekařuv cisař s legendárnym hercom v hlavnej úlohe Janom Werichom v rozprávke aj o hlinenom Golémovi.
Po niekoľkých rokoch som čítal túto knihu a fascinovalo ma, koľko spomienok mi pri nej ožilo na Prahu. Ako som bol v starom židovskom meste, na starom židovskom cintoríne, kde má aj renesanćný náhrobok rabbi Lowe. Po čase sa na ňom uvoľnili kamene a vytvorili sa škáry. Vidieť v nich mnoho lístočkov, ktoré tam vložili ľudia, pretože podľa starej legendy môže rabbi splniť želania tých čo sa k nemu obrátia.
Bol to môj sen z detstva, vybrať sa po stopách pana Tragáčika v Poľsku a stretnúť sa so spisovateľom Zbignievom Nienackým, ktorý túto literárnu postavu stvoril. Pán Nienacký už medzičasom zomrel. No existuje jeho dom v ktorom je jeho múzeum v Jerzwalde pri jednom jazere.
Už pár rokov plánujem, že sa vyberiem na stretnutie fandomu pana Tragáčika, ktoré sa koná každý rok v júni v Jerzwalde. No zatiaľ sa mi to nepodarilo. Ak patríte tiež k obdivovateľom tohto spisovateľa, nezabudnite si pozriet poľskú internetovú stránku www.nienacki.art.pl, ktorú ma na starosti pán Piotr Szymczak.
Prípadne mi nechajte odkaz, možno raz dáme dohormady partiu fanúšikov Pana Tragáčika zo Slovenska a vyberieme sa na Zlot fandomu Zbigniewa Nienackego do JERZWALDU.