Keď sa v minulosti spomenul futbalový tím FC Bazilej, znelo to prestížne nielen vo Švajčiarsku. Klub vznikol v roku 1893, dvadsaťkrát vyhral Švajčiarsku superligu a trinásťkrát Švajčiarsky pohár. Patrí k najúspešnejším švajčiarskym futbalovým klubom i v európskych pohárových súťažiach. Klub hráva na štadióne Le Parc Saint-Jacques, ktorý je s kapacitou vyše 38 000 miest, najväčším futbalovým štadiónom vo Švajčiarsku. Práve na ňom prebehnú skupinové zápasy ME vo futbale žien i finálový zápas, ktorý je na programe 27. júla 2025.

Priaznivcom tenisu je určite známy tenisový turnaj Suiss Indoors Basel, ktorý sa koná v októbri, v neďalekej St. Jakobshalle. Pravidelným účastníkom turnaja býval švajčiarsky národný hrdina Roger Federer, rodák z Bazileja.

Slávna Jakobshalle sa už pripravuje na medzinárodnú hudobnú súťaž Eurovision, ktorej finále sa koná 17 mája.
Začala som športom a hudbou, poďme sa však pozrieť na niekoľko ďalších zaujímavých faktov o meste.
Bazilej leží na oboch brehoch rieky Rýn, pri hraniciach s Nemeckom a Francúzskom. Je tretím najväčším mestom Švajčiarska, s počtom obyvateľov okolo 174 000 a zároveň najmenším kantónom. Historicky vznikol ako polkantón, po rozdelení na Bazilej-mesto a Bazilej-vidiek. K Švajčiarskej konfederácii sa pripojil v roku 1501. Je jediným kantónom, ktorý bol o vstup do konfederácie (vďaka strategickej polohe) požiadaný.

V meste sídli najstaršia švajčiarska univerzita (r. 1460), dokonca prvá švajčiarska Zoologická záhrada ( r.1874).
Bazilej patrí medzi 10 miest sveta s najvyššou životnou úrovňou.
Moje prvé dojmy z mesta? Jedinečné. Prvý deň som si stále opakovala, že som vo Švajčiarsku. Bazilej sa mi javil "trošičku" inak, ako ostatné švajčiarske mestá. Mesto slobody, voľnosti, kreativity, dobrej nálady a radosti zo života. Ľudia boli oblečení tak-nejako voľno-myšlienkársky, každý podľa svojho gusta. Dokonca starší ľudia mi prišli "coolovejší" a farebnejší. Napriek tomu, že dátum mojej návštevy bol 10. marec, ľudia posedávali na brehu Rýna v krátkych rukávoch. Žeby nejaká špeciálna bazilejská mikroklíma, alebo ja som mala pre mesto nasadené ružové okuliare:-) Toto reformované mesto je kozmopolitné vo všetkých smeroch, prekvapí vás množstvo jazykov, ktorými sa tu hovorí. Úradným jazykom je nemčina, nie je však tajomstvom, že miestni obyvatelia majú mentalitou bližšie k francúzskym Švajčiarom ako k tým nemeckým.

Do Bazileja som sa veľmi tešila, mala som ho dlhodobo na svojom zozname. Pre jeho návštevu som si vybrala karnevalové dni, ktoré miestni obyvatelia označujú za najkrajšie dni roka. O karnevale len veľmi stručne, viac sa dočítate v mojom predchádzajúcom článku Bazilejský karneval trvá 72 hodín - Soňa Fröhlichová - (blog.sme.sk) Poteší ma, ak si tento článok prečítate, prekvapivo získal len okolo 300 čitateľov. Myslím si, že jediný protestantský karneval na svete, zapísaný do Zoznamu UNESCO si zaslúži viac pozornosti:-)


Pri prehliadke mesta odporúčam začať prechádzkou v Starom meste. Nie je veľké, pobeháte ho krížom-krážom za jeden deň. Patrí k najzachovalejším a najkrajším v Európe. Snúbia sa v ňom budovy z 15. storočia i novodobé architektonické skvosty. Neobvyklou kombináciou tradícií a modernosti vytvára mesto harmonické príjemné prostredie.


Mestu dominuje katedrála Münster s dvoma vežami, postavená z červeného pieskovca v románsko-gotickom štýle. Od reformácie (r. 1529) je hlavným kostolom evanjelickej reformovanej cirkvi.


Najkrajšou historickou budovou sa mi javila radnica Basler Rathaus zo 16. storočia, nájdete ju na centrálnom námestí Marktplatz. Sídli v nej kantonálna vláda a okolo nej sa odohrávajú najdôležitejšie udalosti mesta: karneval, trhy. Nádherná fasáda je bohato zdobená dobovými freskami.

Symbolom mesta je jeden z piatich Rýnskych mostov Mittlere Brücke. Poskytuje príjemný výhľad na mesto.

V Starom meste objavíte množstvo malebných uličiek. Všímajte si v nich hlavne fontány, je ich vyše 200 a z každej sa môžete bezstarostne napiť.

Jedna z nich je dokonca najobľúbenejšou atrakciou mesta. Tinguelyho fontána, vytvorená z pohyblivých sôch je dielom uznávaného švajčiarskeho umelca. Sochár Jean Tinguely prebúdzal železné sochy k životu.

Z novodobých architektonických skvostov si nemôžete nevšimnúť veže Hoffmann-La Roche, tá vyššia z nich sa týči do výšky 205 metrov.Vidíte ich takmer z každého miesta. Výška veží je veľmi neobvyklá pre Švajčiarsko, ktoré sa sa úspešne bráni vysokým budovám. Spomenula som farmaceutickú firmu Hoffmann-La Roche, doplním ešte dalšie významé firmy svetovej úrovne v tejto oblasti: Novartis, Syngenta AG či Lonza Group.



Mesto je významným veľtržným miestom, svetovým centrom chemického a farmaceutického priemyslu. Spomeniem Salón čokolády či hodiniek.
Basel je kultúrnou metropolou Švajčiarska. To nie je len fráza, v meste je viac ako 40 múzeí, mnohé z nich dosahujú prívlastok svetovej úrovne. Ľudia tu majú kultúru a umenie akosi v génoch. Veď práve miestni obyvatelia rozhodli o kúpe umeleckých diel pre verejné inštitúcie, konkrétne odhlasovali nákup troch umeleckých diel Pabla Picassa a ten im z vľačnosti za tento počin podaroval ďalšie tri obrazy.
Mesto ponúka širokú škálu múzeií, zameraných na: moderné umenie, históriu, etnografiu, prírodnú históriu, hudobné nástroje, film, farmaceutické pomôcky, architektúru, dokonca múzeum bábik a výroby papiera. My sme si vybrali štyri z nich a ich návštevu vrelo odporúčam:
Kunstmuseum, jeho návšteva je obrovským zážitkom. Múzeum predstavuje históriu umenia od 15. storočia po súčasnosť. Medzi 300 000 vystavenými dielami nájdete obrazy Rembrandta, Pabla Picassa, Vincenta Van Gogha, Paula Cézanne či Andyho Warhola.






Museum der Kulturen, v historických priestoroch tohto múzea sme si prehliadli výstavu venovanú tradičnému karnevalu: masky, kostýmy, lampáše, hudobné nástroje či historické dokumenty.



Museum Tinguely, nachádza sa v pozoruhodnej budove, ktorú navrhol slávny švajčiarsky architekt Mário Botta. Privátne múzeum je venované životu a dielu už spomínaného významného švajčiarskeho sochára Jeana Tinguely.
"Všetko sa hýbe ," povedal Jean Tinguely (1925-1991) a múzeum je toho dôkazom. Verejnosti ponúka najväčšiu svetovú zbierku "strojových sôch", približne 130 sôch.



Fondation Beyeler, múzeum moderného a súčasného umenia sa nachádza v budove navrhnutej architektom Renzom Piano. Tu nájdete zbierku svetového umenia 20. storočia. Toto miesto je ideálnou voľbou na celodenný relax v obklopení umeleckých diel. Nielenže budete obdivovať diela Picassa, Moneta či Giacomettiho, ale ohromí vás nádherná architektúra a prekrásne vonkajšie prostredie. Zbierka predstavuje významné hnutie moderného umenia, vrátane impresionizmu, expresionizmu, kubizmu, surrealizmu a abstraktného umenia.


Renzo Piano sa pri návrhu budovy pohral s prirodzeným svetlom, ktoré jemne dopadá na vystavené umelecké diela. Sklenené vitrínové okná poskytujú výhľad na okolitú prírodu a vytvárajú dojem propojenia interiéru s exteriérom. Návštevníci sa môžu prechádzať medzi stromami a vodnými plochami, relaxovať v prírode, vychutnávať si výhľady či občerstviť sa v miestnej reštaurácii.


V meste ma prekvapilo množstvo zelených plôch, parkov, odpočinkových zón, či areálov pre psíčkarov. Polovičný kantón Bazilej-mesto sa uchádza o ocenenie Európske zelené mesto 2025. Plánuje investovať 5 miliónov frankov, aby dosiahlo svoje ambície environmentálneho mesta.
Tri bonusy na záver:
O jedle som hovorila v predchádzajúcom článku o karnevale, ale musím ešte spomenúť vychýrenú pochúťku mesta Bazilejské Läckerlis. Sú to malé koláčiky podobné perníkom, vyrobené z medu, kandizovaného ovocia a mandlí. Sušienky sa nakrájajú na malé štvorčeky a potom sa glazujú. Priateľ a vôbec Švajčiari by ich nevymenili za nič na svete, ja dám prednosť čokoláde:-)
V meste sú dve miesta, kde sa ocitnete v jednom momente na území troch štátov: letisko a Dreiländereck. To druhé menované miesto je výnimočné v tom, že sa jedná o jeden konkrétny bod Dreiländereck, tvoriaci štátnu hranicu Švajčiarska, Francúzska a Nemecka. Keď sa postavíte priamo k stožiaru, objímete ho rukami, budete sa nachádzať vo všetkých troch krajinách.

Toto významné miesto sa nachádza priamo pri rieke Rýn, vedie k nemu približne hodinová vychádzková trasa po promenáde. Zároveň môžete pozorovať dianie v najväčšom prístave Švajčiarska.

Pri zhotovovaní nasledujúcej fotografie som zahájila moju dlho plánovanú Grand Tour of Switzerland. Na trase 1643 kilometrov musím nazbierať okolo 89 foto-spotov, tak mi držte palce...

Článok o Bazileji ukončím kúpaním sa v Rýne. V lete sa život obyvateľov a turistov presúva na brehy Rýna i do samotnej rieky. Žiaľ, vzhľadom na ročné obdobie, som si plávanie v Rýne nevyskúšala:-(
Od apríla sa však táto každoročná obľúbená aktivita Bazilejčanov naplno rozbieha. Údajne v každej domácnosti sa nachádza nepremokavý batoh, do ktorého si kúpajúci uložia svoje osobné veci a skočia do rieky.
A tých prijemných barov a bufetov po nábreží...

Na niečo dôležité som takmer zabudla...
Čarovné, malé osobné trajekty prevážajú ľudí z jedného brehu rieky na druhý. Využívajú pri tom len prúd rieky a oceľové lano.


This is Basel je najnovším sloganom turistických informačných centier v meste. Tie odvádzajú obdivuhodnú prácu pri predstavovaní mesta. Dúfam, že aj ja som vám ponúkla Bazilej v tom najkrajšom svetle.
Mňa si mesto určite získalo...
