Uplynul mesiac od mojej tradičnej lyžovačky so synom v Alpách a ja som ešte plná pozitívnej energie a nezabudnuteľných okamžikov z pobytu na horách. Čistý vzduch, panenská príroda, šumiace lesy, dych vyrážajúce panorámy, k tomu trochu športu a gastronomických zážitkov. Čo viac si môžeme priať?



Neviem kde sa zrodila láska k horám, či to bolo detstvom, stráveným v lese, na Borinke neďaleko Bratislavy, či pravidelnými pobytmi vo Vysokých Tatrách? V lone vysokohorskej prírody sa cítim príjemne a vždy tak trochu sviatočne...

Čakal nás ešte tromf celej lyžovačky – Glacier 3000, jediná trojtisícovka kantónu Vaud. Glacier 3000 ponúka zábavný a výnimočný výlet do švajčiarskych Álp.

Návštevu tohto jedinečného miesta si doprajem spravidla raz do roka, spája ma s ním množstvo milých spomienok a zážitkov.

Zažila som ho s hodinkami na konci visutého mosta (už tam nie sú), bez lyžiarskeho tunela, niekoľko dní pred požiarom, zaliate slnkom ale i v takej hustej hmle, že nebolo vidieť na meter a deň sme strávili v miestnej reštaurácii pri kartách.


Bobova dráha je v prevádzke v letnej sezóne.

Ale pozor, to nie je obyčajná reštaurácia. Je impozantným dielom svetoznámeho švajčiarskeho architekta Maria Bottu. Nachádza sa na vrchole horského masívu Glacier 3 000. Je dostupná lanovkou z Col du Pillon, ktorá premáva celoročne a vyvezie turistov a lyžiarov do nadmorskej výšky 3 000 metrov. Mario Botta dostal príležitosť navrhnúť ju hneď dvakrát. A druhýkrát už nenechal nič na náhodu.

Z nezistených príčin vypukol v reštaurácii požiar v septembri 2022 a zničil veľkú časť budovy. Usilovní, precízni a cieľavedomí Švajčiari uviedli reštauráciu znovu do prevádzky po dvoch rokoch. Po odvedení obdivuhodnej práce v tejto nadmorskej výške bola reštaurácia opäť otvorená v novembri 2024. V budove je nainštalovný inovatívny systém, (v tejto nadmorskej výške prvý svojho druhu), ktorý v prípade požiaru uvoľní mikrokvapôčky vody a plamene udusí znížením prísunu kyslíka.
Väčšie množstvo nasadených okien poskytuje spektakulárnejší výhľad na okolité vrcholy. Budova poskytuje tri rôzne úrovne reštaurácii (Le Botta, Le 3 a le Carnotzet) i novú panoramatickú terasu s rozlohou 250 m2.
Na fasádach vystavených slnečnému žiareniu boli nainštalované solárne panely, s kapacitou 100 000 kWh ročne. Do rekonštrukcie sa investovalo 30 miliónov Eur.

Veľkolepá lanovka Glacier 3 000 vyráža každých 20 minút zo sedla Col du Pillon (1 546 m n.m.), prechádza medzistanicou Cabane (2 525 m n.m.) a pokračuje do stanice Scex Rouge (2 971 m n.m.). Lanovka premáva od 9h00 do 17h00, cena je 89 CHF. Nie je to málo, cena však zodpovedá nezabudnuteľným chvíľam, ktoré si tu môžete užívať počas celého dňa.

Z nespočetného množstva ponúkaných atrakcií si každý niečo vyberie. Priamo za stanicou lanovky sa nachádza Peak Walk by Tissot, prvý visutý most na svete preklenujúci dva vrcholy.
Taktiež sa môžete povoziť na horskej bobovej dráhe Alpine Coaster, najvyššie položenej na svete. Rozšantení husky v psích záprahoch sú taktiež pripravení na prechádzku po ľadovci...
Najväčším lákadlom je spomínaný visutý most Peak Walk by Tissot, po ktorom sa môžete poprechádzať od roku 2014. Je dlhý 107 metrov, široký 80 centimetrov. A veru pevnú pôdu pod nohami na ňom necítite:-) Poskytuje panoramatický výhľad na desiatky zasnežených vrcholov v nadmorskej výške nad 4000 metrov: Eiger, Mönch, Jungfrau, Matterhorn, Grand Combin či Mont Blanc.

Vďaka ľadovcu a nadmorskej výške sú snehové podmienky zvyčajne optimálne. Lyžiarsky areál ponúka zjazdovky pre náročných aj menej pokročilých nadšencov zimných športov.

Ľadovec Tsanfleuron o rozlohe 3 kilometrov štvorcových umožňuje lyžovanie od novembra do mája. Zažijete tu romantickú prechádzku po ľadovci v letných mesiacoch i neopakovateľnú lyžovačku v zimných mesiacoch.Treba sa však poponáhľať, vedci sú znepokojení rýchlosťou topenia tunajšieho ľadovca...


Na Glacieri 3000 som si dopriala množstvo aktivít, lyžovanie som však absolvovala v tomto roku prvýkrát. Na vrchole mi to vždy pripadalo rovné, nižšie - pozorujúc z lanovky zase nezlyžovateľné. Spomínam si, ako som sa pred rokmi z lanovky s hrôzou prizerala: čo to v tej skale len môžu prevŕtavať?

Skutočnosť: hore to nie až také rovné, ako sa zdá a od Cabane nižšie pre skúsenejších lyžiarov, zlyžovateľné. Mne stačilo lyžovať do výšky 1919 metrov k Oldenegg, aj tak som nechtiac narazila na čiernu zjazdovku. Syn po preskúmaní mapy bez zaváhania vyhodnotil svahy ako pohodové, vhodné aj pre mňa. Keď som mu to potom vyčítala, zahlásil, že on chcel pri Cabane (2525 m) skončiť, ale ja som okolo neho len tak prefičala....nebolo to celkom tak:-)

V každom prípade, Cabane, ktorú som pri tom mojom "fičaní" úchytkom zazrela, vyzerá ako čarovné miesto a ponúka i nedeľný branč, na ktorý sa určite najbližsie vyberiem...

Teraz už vážnejšie: myslím že lyžovanie na Glacieri môže byť životným zážitkom a zdolanie Čiernej steny prekonaním samého seba, ale pozor, naozaj vhodné len pre zdatných lyžiarov. Prejdením tunela, už nie je cesty späť.



Black Wall vedie priamo cez horu, prepojenie je výnimočné z viacerých pohľadov. Tunel je dlhý 265 metrov, vysoký 3 metre a široký 2,5 metra. S týmito parametrami je najdlhším lyžiarskym tunelom vo Švajčiarsku. Vo vnútri sa nachádza dopravný pás so sklonom 14 %. Tunel prepája vrchol Scex Rouge s Col du Pillon cez Red Run, Martisberg a Black Wall.
Čierna zjazdovka s výškovým rozdielom 1 000 metrov je dlhá tri kilometre. Jej sklon 46°, z nej robí jednu z najstrmších zjazdoviek v Alpách. Ak si to strihnete z vrcholu Scex Rouge až do priesmyku Pillon zdoláte vskutku adrenalínovú zjazdovku s dĺžkou 6 kilometrov.
Na svoje si prídu aj milovníci freeridu, keďže zjazdovka nie je upravená hneď po napadnutí snehu.
Investíciu 2,5 miliónov švajčiarskych frankov určite docenia všetci milovníci zimných športov.
Moja skúsenosť s Čiernou stenou? Našťastie žiadna, tunel bol v čase našej návštevy uzavretý. Pozrime si teda aspoň video:
Po adrenalínovom Glacier 3000 prichádza záver našej lyžovačky, sladký relax v stredisku Villars-Gryon-Diablerets. O tom už v nasledujúcom článku...
