Spoznať mentalitu Švajčiarov sa vám podarí v prípade, že si v tejto krajine niečo odžijete. Je potrebné byť dobrým pozorovateľom, prípadne pracovať v sociálnej sfére. Ja tu mám odžité, získala som švajčiarske občianstvo a sú chvíle, keď mi je rodených Švajčiarov trochu ľúto...Vysvetlím.
Švajčiarsko je krajina nájomníkov. Podľa štatistík iba 36 % Švajčiarov má vlastnú strechu nad hlavou. A to i napriek tomu, že tu už 12 rokov robím osvetu: vlastná strecha nad hlavou je základ:-) Snažím sa odľahčiť tému. Nerozumiem úplne dôvodom, údajne sú nimi vysoké ceny nehnuteľností, komplikované požiadavky na získanie úveru či rôzne povinnosti vlastníkov bytu.
Dôchodkový systém vo Švajčiarsku bol založený v roku 1948 a je predmetom pravidelného ľudového hlasovania v referende. Žiadna ľudová iniciatíva, žiadajúca zmenu, nebola doteraz schválená. Samotní Švajčiari si v roku 2022 odhlasovali odchod žien do dôchodku až v 65 rokoch (to sa žiaľ týka aj mňa). Za odpracované roky na Slovensku mám nárok na dôchodok okolo 62 rokov.
Švajčiarsko nie je rajom pre všetkých občanov, ako by sa mohlo zdať povrchnému pozorovateľovi. Švajčiarska mentalita rešpektuje komunitné pravidlá a poriadok. Švajčiari si vážia a rešpektujú jeden druhého. Ich prioritou je ochrana životného prostredia a čistota. Keď hlasujú, myslia na svoju krajinu. Aj preto som sa obávala, že iniciatíva vo včerajšom referende: tinásty dôchodok, bude odmietnutá. Nestalo sa tak!
Treba však podotknúť, že tomuto referendu predchádzala nesmierna mobilizácia, početné debaty v televízii, články uverejnené na stránkach hlavných médií, diskusie na sociálnych sieťach. Údajne predmet hlasovania nikdy predtým nevygeneroval taký vysoký počet článkov vo švajčiarskej tlači.

Pozrime sa na švajčiarske dôchodky. Jednotlivec má nárok na dôchodok vo výške max 2 450 CHF, pre mňa nepochopiteľne: manželský pár vo výške 3 675 CHF (vysvetlenie: veď platia len jeden nájom). Poznám ľudí, ktorí sa na staré kolená rozviedli, aby dostávali individuálny dôchodok. Ale to sú akísi rebeli, väčšina Švajčiarov je s týmto pravidlom vysporiadaná. Zopakujme si, iba 36 % Švajčiarov má vlastnú strechu nad hlavou. Väčšina si z dôchodku platí nájom, skromný 2-izbový bytík vás môže stáť do 2 000 CHF. Samozrejme, treba pripočítať aj peniaze z druhého a tretieho dôchodkového piliera, aj tak to každému nestačí na dôstojnú starobu...
Ceny v domovoch dôchodcov sa pohybujú na úrovni od cca 6 000 CHF na mesiac. Ak nemáte poriadne našetrené, pomôže vám s platbami štát. Ak však máte nehnuteľnosť, štát vám ju pomôže predať, aby ste si mohli zaplatiť domov dôchodcov. Ak by vás napadlo vybabrať so štátom a nehnuteľnosť darovať deťom, nie som si istá, či sa deti tomuto daru potešia. Budú to potom deti, ktoré prevezmú povinnosť platiť vám domov dôchodcov. Počítajme, pre manželský pár sa cena v domove dôchodcov vyšplhá na cca 12 000 CHF mesačne, hovoríme o skromnejšom domove.
Keďže vo voľnom čase pracujem ako kuratórka, spravujem administratívne a finančné záležitosti starým, či postihnutým ľuďom, dovolím si povedať, že trošku do toho vidím. Veľmi som priala švajčiarskym občanom, aby si 13. dôchodok schválili. O pozitívnom výsledku som nebola presvedčená, absolvovala som niekoľko rozhovorov so Švajčiarmi, ktorí sa obávali, že kde na to štát zoberie...!? Aj by som im odpovedala, že nech si Švajčiarsko siahne do štátnych rezerv, ale zahryzla som si do jazyka...
Nie, Švajčiarsko nie je pre mnohých jeho občanov rajom. Máte tu však istotu, že žijete v demokratickej krajine, s právom na individuálnu slobodu a rešpekt. Nemyslím, že sa vám tu môžu dostať slovné útoky, typu tých, adresovaných pani Zuzane Kovačič Hanzelovej či dokonca pani prezidentke. Bez ohľadu nato, na ktorej strane barikády stojíte. To ma na Švajčiarsku priťahuje, a naopak, na návrate na Slovensko desí...
„Zakecala “ som sa, poďme radšej na výsledky švajčiarskeho referenda z 3. marca 2024. Trinásty dôchodok si odsúhlasilo 58,2 % občanov. Účasť na referende bola historická, 58,3 % občanov. Iniciatíva pre trinásty dôchodok zvíťazila v 15 kantónoch. Tradične v nemeckých kantónoch, hlavne v tých najmenších, sú ľudia „uvedomelejší “ a hlasovali proti iniciatíve ( Luzern, Obwald, Nidwald, Schwytz, Zoug, Saint-Gall, Thurgovie, Appenzell).
Pre úplnosť ešte dodám, že iniciatíva požadujúca zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo 65 r. na 66 r. bola odmietnutá.
Na švajčiarskom referende som sa zúčastnila po prvýkrát, samozrejme som hlasovala ako Švajčiarka so slovenskou mentalitou, za trinásty dôchodok:-)
