Švajčiari milujú festivaly. Údajne len vo francúzskom Švajčiarsku organizujú počas leta okolo 150 festivalov. Spomeniem štyri z nich, prebiehajúce na bezprostrednom brehu jazera či v jeho tesnej blízkosti: Paléo, Montreux Jazz, Venoge a Caribana.
Paléo je najväčší švajčiarsky festival pod holým nebom, dokonca ho zaraďujú medzi najväčšie festivaly v Európe. Vstupenky tohto medzinárodne uznávaného festivalu sú vypredané niekoľko minút po otvorení pokladne, ešte v apríli. Sviatok hudby trvá 6 dní a 6 nocí. Aktuálne ponúka okolo 300 koncertov s predpokladanou návštevnosťou okolo 300 000 ľudí. Dotovaný je rozpočtom 31 miliónov CHF.
Jeho prvý ročník sa uskutočnil v roku 1976, za účasti 1800 návštevníkov. Ak počítam dobre, od 23. do 28. júla 2024 sa uskutoční už jeho 47. ročník ( povinná pauza počas Covidu ). Ako to už býva, festival založila skupina priateľov, s cieľom zabaviť sa pri dobrej hudbe. Pomenovali ho podľa známeho dostihového koňa Paléo.
Pridávam niekoľko profesionálnych fotografií z minulého roka.





Festivalu sa zúčastňujem pravidelne a vždy odchádzam s úžasnými dojmami. Zúčastnila som sa koncertov mnohých medzinárodných hviezd: Sting, Robbie Wiliams, The Cure, Black Eyed Peas či Red Hot Chilli Peppers. Festival však ponúka i množstvo doplnkových aktivít, prezentácií švajčiarskych remesiel či gastronómie. Na rozlohe 84 hektárov sa každoročne postaví 7 pódií, 200 stánkov, 60 barov. Pripomína mi náš festival Pohoda, s tým rozdielom, že tu neprebiehajú slávne diskusie na aktuálne celospoločenské témy. Veď čoby aj tí Švajčiari riešili:-)?



Ak sa chcete priamo na území festivalu ubytovať, camping je už v štádiu príprav, pozdĺž diaľnice medzi Lausanne a Ženevou. Aj dnes som si všimla pokroky pri prípravách festivalu, ktoré sa spustili už začiatkom júna. K dispozícii bude cca 8 500 bezplatných miest pre festivalových noclažníkov . Zaujímavý je aj počet dobrovoľníkov, ktorých je každý rok okolo 5 000. Ceny lístkov začínajú na sume 80CHF/deň. Pozor, Paléo festival je nechvalne známy predajom lístkov na čiernom trhu, mnohí už doplatili rôznymi spôsobmi (aj Švajčiarsko má ešte rezervy).
Medzi najväčšie hviezdy tohoročného festivalu budú patriť: Patti Smith, Nile Rodgers, Burna Boy, Booba, Mika či Sean Paul a Sam Smith. Ja som si vybrala posledný deň festivalu, nedeľu. Jednak sa teším na frankofónnych umelcov: Christophe Maé, Gims a Mika (odkedy tu žijem, mám slabosť na francúzsku hudbu), zároveň v tento večer prebehne oficiálne zakončenie festivalu. Prvýkrát v jeho histórii ponúkne namiesto ohňostroja dronovú show.
Montreux Jazz festival
Tento festival je už snobskejšou záležitosťou. Hneď sa opravím, viem, snob je niečo povrchné a ja to myslím skôr pozitívne. Samotné mesto Montreux je klenotom na Ženevskom jazere, písala som o ňom už viackrát. Je to jedinečné mesto. Festival profituje zo spektakulárnej polohy pri jazere, v obklopení Álp i svetoznámych viníc Lavaux. Vyberajú si ho pre život mnohí medzinárodne uznávaní umelci.


Atmosféra festivalu je noblesnejšia, ceny niektorých lístkov sú astronomické. Minulý rok sa cena lístku na Boba Dylana pohybovala okolo 400 CHF.

V týchto dňoch, od 5. do 20. júla, prebieha už jeho neuveriteľný 58. ročník. Sympatické číslo, aj tento rok musím dodať, že sa zhoduje s vekom autorky článku:-) Sviatok hudby založil miestny nadšenec Claude Nobs v roku 1967 a túto neprehliadnuteľnú postavu švajčiarskej kultúry nájdete aj v otázkach, kladených potencionálnym uchádzačom o švajčiarske občianstvo. Môžem potvrdiť.

Údajne najväčšie legendy hudby prijímali pozvania na tento festival vďaka jeho osobnému špecifickému prístupu. Jeho charizme neodolali hviezdy najväčšieho formátu: Nina Simone, Miles Davis, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Marvin Gaye, Prince, Leonard Cohen, David Bowie, Elton John, Stevie Wonder či Phil Collins.
Americký hudobník Questlove prehlásil:
Ak vás sem pozvú, je vašou povinnosťou a cťou prísť a vystúpiť.
Druhý najväčší jazzový festival na svete priniesol počas svojej histórie legendárne vystúpenia a napísal neuveriteľné príbehy. Legendu o tomto mieste vytvorili v svojich skladbách Deep Purple či Prince, istý čas tu žili a nahrali albumy David Bowie či Freddie Mercury. Hudobní fajnšmekri určite vedia, že práve tu za dramatických okolností vznikol Smoke on the water:-)
Pôvodne jazz a blues festival sa postupne rozširoval aj o ďalšie hudobné štýly.
V prípade, že sa zúčastnite festivalu ešte v tomto roku, Alice Cooper či Deep Purple už nestihnete ale legendy ako Massive Attack, Lenny Kravitz, Sting či Duran Duran na svoje vystúpenia ešte len čakajú. Ja by som sa rada zúčastnila na koncerte Lennyho Kravitza. Z minuloročného vystúpenia speváka Seal a skupiny Morcheeba mám neopakovateľné dojmy.

Keďže tento festival prebieha priamo na promenáde mesta, pri jazere, jeho výhodou je, že ponúka množstvo bezplatných streetových vystúpení i gastronomických pôžitkov.
Venoge
Festival Venoge som „trestuhodne“ objavila len minulý rok, počas jeho 27. ročníka. Silný výraz v úvodzovkách som použila preto, lebo po účasti na tomto festivale som si uvedomila, že toto je festival podľa môjho gusta, ani veľký ani malý, ani noblesný ani obyčajný:-)




Koná sa v malom šarmantnom mestečku Penthaz, cca 15 kilometrov od Lausanne. Preteká ním 38-kilometrová rieka La Venoge, ktorá pramení v dedinke L'Isle.
La Venoge tvorí prítok rieky Rhôny, ktorá následne ústi do Ženevského jazera. Oslavnú ódu o rieke napísal miestny poet Jean Villard a miestni nadšenci si ju zvolili pre názov festivalu.
Festivalu sa zúčastňuje okolo 38 000 návštevníkov. Minulý rok som si vybrala americkú skupinu Texas s pozoruhodnou speváčkou Sharleen Spiteri a predovšetkým charizmatického Rag'N'Bone Man.


Tento rok som vsadila na francúzskeho rappera MC Solaar, rapperku Shay a americkú skupinu Gossip. Festival sa bude konať v dňoch od 14. do 17. augusta 2024.
Na záver som si nechala festival Caribana s prívlastkom: Najmenší z veľkých festivalov. Trvá štyri dni, začiatkom júna. Miestom konania je malebný prístav v dedinke Crans-prés-Celigny. Poriada sa od roku 1989 a zúčastňuje sa ho okolo 30 000 divákov.

Prajem všetkým pekné festivalové leto, či už na Slovensku, vo Švajčiarsku, či inde v zahraničí:-) Apropo, Francúzi majú pre návštevníkov festivalov príznačný názov Festivaliers, čiže festivalníci. Také radostné, čo poviete?:-)
