Odchádzame z radostného San Francisca a ideme do finále. Poslednou destináciou 20-dňového dobrodružstva bolo Los Angeles. Po úspešnom zvládnutí 5 336 kilometrov po západnej časti Spojených štátov amerických sme sa vrátili do mesta, kde naša trojtýždňová cesta začínala. Trasa späť bola zdĺhavá, kľukatá a predovšetkým malebná. Zostávalo nám zdolať posledných 720 kilometrov. Volíme cestu s názvom Pacific Coast Highway 1, bohatú na vyhliadkové plošiny, očarujúce zálivy, strmé útesy či romatické pláže. Jedna z najkrajších kalifornských trás odhaľuje idylické zátoky pozdĺž tichomorského pobrežia. Míňame vychýrené golfové ihriská, cyprusové háje, svetoznáme vinice, veľkolepé rezidencie i pitoreskné mestá. Ideme zo severu na juh, máme obrovskú výhodu: vyhliadkové pobrežné plošiny sú na pravej strane.

Súčasťou tejto cesty je tzv. 17-Mile Drive, scénická cesta cez Pebble Beach a Pacific Grove na poloostrove Monterey, jedna z najobľúbenejších destinácií Kalifornčanov. Údajne je spoplatnená, nám sa podarilo vstúpiť na jej územie ,,načierno".

Aké sme mali plány? Vidieť z tejto čarovnej cesty čo najviac, preto sme si ju rozplánovali na dva dni. Zo San Francisca sme sa ,,vymotali" pomerne neskoro, popoludní. Odchádzali sme s miernou nostalgiou. Z detstva vysnívaný pohľad na most Golden Gate Bridge sa podaril len čiastočne, most bol ponorený do hmly celé tri dni pobytu.:-( Nevadí, mám dôvod sa sem vrátiť...

Opúšťame San Francisco, všímame si odbočku na San José. Nemôžem si nevybaviť mojho obľúbeného autistického chirurga Shauna zo série The Good Doctor ...
Pokračujeme, máme pred sebou pozoruhodné miesta so stále prítomným španielsko-mexickým vplyvom:
Monterey s najväčším akváriom v Severnej Amerike.


Carmel-by-the-Sea, malé mestečko s prírodnou scenériou a umeleckou históriou. Ku cti mu slúži jeho široko-ďaleko známy dog-friendly prístup. V meste nájdete množstvo roztomilých butikov a galérií. Charizmatický Clint Eastwood tu pôsobil na čestnom poste starostu. Možno aj preto sme sa rozhodli stráviť noc v Carmeli. Ráno nám pred dvere izby doručili vskutku romantický piknikový košík s raňajkami.






Big Sur je preslávený dramatickou scenériou, práve tu je pobrežie najkrajšie. My doporučujeme neobísť reštauráciu Nepenthe na chutný obed či drink.



Cambria, ak to s tým drinkom nepreženiete, vo vinárskom regióne Paso Robles môžete degustovať jeden z najlepších Cabernet Sauvignon či Syrah na svete.

San Luis Obispo mi zostalo v pamäti vďaka výbornej mexickej reštaurácii, kde sme si pochutnali na mexickom Burrito.

Vyhliadková plošina Vista Point so sloními tuleňmi je pastvou pre oči. Hravé tulene tu môžete pozorovať celé hodiny.



Santa Maria, 100-tisícové mesto patrí k vyhláseným vinárskym regiónom.

Santa Barbara sa vyznačuje stredomorským podnebím. Mesto, obklopené horami, je známe pod názvom ,,Americká riviéra". My sme tu strávili poslednú noc pred príchodom do L.A.



Po týchto nádherných prírodných scenériach prichádzame rozpačito do najväčšieho mesta v štáte Kalifornia a druhého najľudnatejšieho mesta Spojených štátov. Mesto anjelov – Los Angeles (3,9 miliónov obyvateľov) je známe svojou etnickou a kultúrnou rozmanitosťou i hollywoodským filmovým priemyslom. Na ten sme si posvietili hneď po príchode:-) O Hollywoode už v nasledujúcom blogu.

