Lacné a dobré Chorvátsko uprostred sezóny nehľadajte, alebo ako zrekreovať seba a nie zostatok na účte…

“ Prosím tip na lacné a dobré Chorvátsko, tak do 6-8 hodín cesty autom!”

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď som čítala asi tretiu takúto prosbu o radu za deň, začali ma svrbieť prsty,  pri piatom som začala písať status a pri siedmom sa predĺžil na blog. Po asi 15 rokoch praxe v sprievodcovaní a vedení cestovnej agentúry môžem prehlásiť, že odpoveď na túto otázku uprostred sezóny znie: “Nelezte” do Chorvátska, ak nechcete byť sklamaní. A prezradím vám aj kam ísť ako na to…

Hneď úvodom dodávam, že ak máte v Chorvátsku, či kdekoľvek inde svoje obľúbené dovolenkové miestečko a s jeho službami ste spokojní, ani nečítajte ďalej-nasledujúce riadky a rady nepotrebujete. Užite si dovolenku tak, ako ju máte radi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým, ktorí však ako bludní Holanďania pátrate po internetoch po odpovedi na vyššie uvedenú otázku, možno dám zopár tipov, ako si dovolenku skutočne užiť a nenechať v stredomorí aj posledné zásoby z kreditnej karty…


Všetci tento rok hromžia ako Chorvátsko zdraželo.  Predošlé roky to možno nebolo tak vypuklé, ale pomer hodnoty za peniaze a kvality služieb hlavne v strednej cenovej kategórii je v tejto krajine tragický už roky. Ligne na žaru v plážových reštauráciách pochádzajú zvyčajne z miestneho metra a pôvodom sú z Thajska, doplnené polotovarovými hranokčekmi… Ak chcete v Chorvátsku prežiť kvalitnú dovolenku máte dve možnosti: Ak to umožňuje váš rozpočet, navštívte jeden z luxusnejších butikových hotelov na Istrii, či komplex niektorej renomovanej hotelovej siete. V tejto luxusnej kategórii sú ceny podobné ako v Grécku či Taliansku. Ak potrebujete ekonomickejšie riešenie, spýtajte sa známych, či majú nejakého overeného domáceho prenajímateľa apartmánov, s ktorým majú osobnú dlhoročnú skúsenosť-toto však musíte spraviť najneskôr v septembri. Tieto typy ubytovania, ak sú skutočne kvalitné, sa totiž obsadzujú už počas sezóny na tú nasledujúcu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem jedného či dvoch večerov, kedy Vám domáci ugriluje, ste však stále odkázaní na chorvátske služby, ktoré oveľa častejšie poskytujú navoňanú a nastajlovanú, no veľmi priemernú kvalitu, za ktorú účtujú rovnako, ako za lokálnosť a čerstvosť.

Možnosť tretia: staré dobré socialistické hotely v okolí Poreču- za dvojhviezdičkovú cenu  dostanete pomerne solídny základný štandard aj s plnou penziou a teda aj istotou, že už vopred viete, koľko vás asi bude dovolenka stáť a nebudete odkázaní na nepríjemné prekvapenia počas pobytu. Všetky tieto možnosti sú však uprostred júla dávno obsadené, a to, čo ostalo, bude skôr patriť do klasickej sivej zóny priemernosti…

SkryťVypnúť reklamu


Ale čo teraz?

Poďme si teda povedať, ako zachrániť Vašu dovolenku na poslednú chvíľu uprostred sezóny. Samozrejme, je tu možnosť ju odložiť a vyraziť na ňu počas babieho leta, alebo neskoršej jesene. Mnohí z nás však nielen kvôli školopovinným deťom, ale aj kvôli pracovnému či osobnému biorytmu potrebujú pre svoje fungovanie oddych práve v lete (do tejto kategórie sa radím aj ja, hoci som medzi cestovkármi skôr výnimka). Čo teda robiť ak:


  1. Milujem Balkán!

Toto zadanie je jednoduché- zamierte ďalej na juh! Ak chcete zažiť najmä lepšiu kvalitu jedla a služieb, potiahnite do Čiernej hory. Ak je Vašou prioritou ohľaduplnosť k rodinnému rozpočtu, zamierte do Albánska. Ceny sú tam ešte skutočne nízke a ak aj pochádzate z lacnejšieho regiónu Slovenska, za služby pri mori neminiete viac ako doma. Ak obľubujete dlhé pieskové pláže, poteší vás pobyt v Durrese. Ak túžite po malých zátokách s modrou vodou, skúste južnejšie časti pobrežia bližšie ku Grécku. Obe tieto destinácie zvládnete aj autom. Čierna hora je len o čosi vzdialenejšia ako Dubrovník a Albánsko zvládnete za 13 hodín tiež. Prichádza tiež do úvahy možnosť využiť ponuku nízkonákladových leteckých dopravcov.

SkryťVypnúť reklamu


2. Potrpím si na kvalitné jedlo ale nemám na Michellinovské reštaurácie…

Ako sa to hovorí? Keď si v Ríme, že ako Riman? Nuž, Taliansko mnohí odsúdili po prvom kontakte s Bibione a podobnými destináciami, určenými no ehm, skôr pre nemecké a stredoeurópske publikum ako pre talianske… Talian totiž vyráža k moru na juh, alebo na ostrovy, nie na sever. Verte mi, každá talianska “mamma” zacíti polotovar z niekoľko sto metrov a takýto podnik oblúkom obíde. Talianom preto v destináciách navštevovaných najmä Talianmi neostáva nič iné, ako variť čerstvo a kvalitne. Navyše (a viem že teraz trochu generalizujem a je kopec výnimiek), po skoro 20 rokoch pôsobenia v cestovnom ruchu si dovolím skonštatovať jeden zásadný rozdiel v podnikateľoch na západ a na východ od Jadranského mora. Tým na západe akosi viac záleží na ich dobrom mene, často budovanom aj po generácie, a tým pádom aj na tom, aby bola poskytnutá služba poctivá a za adekvátnu cenu. Na východ od Jadranu badám skôr snahu o rýchloobratovú šou, ktorá pôsobí na oko dobre, avšak nepýši sa do hĺbky prepracovanou kvalitou.

Kam sa teda vybrať? Dokonalým klenotom dostupným autom a s priateľskými cenami je Apulia. Destinácia, kde stretnete dovolenkovať skoro výlučne talianske osadenstvo, nájdete tu krásne pláže každého druhu, barokový skvost Lecce, rozkošné Alberobello, mystický Castelmonte a Matteru a kávu za euro či pizzu za 7 eur. Ubytovanie zodpovedá talianskemu štandardu, to znamená,  treba sa pripraviť na to, že izby a kúpeľne sú rozlohou menšie, ako sme zvyknutí (podobne ako sú talianske byty v porovnaní s našími), ale skvostný olivový olej a miestne červené víno Primitivo to spoľahlivo vynahradia.  Nič nepokazíte ani dovolenkou v Kampánii či Kalábrii. Je len na vás, či chcete radšej opätok alebo špičku talianskej čižmy.



3. Milujem krásne pláže! A mohlo by to vyzerať dobre aj na instagrame…


Ak sa možno chcete aj trochu pochváliť kde ste boli, nuž je tu Sardínia… Európsky Karibik, miesto dovoleniek šejkov zo zálivu, ale aj športových či filmových hviezd, najkrajší biely piesok a tyrkysová voda- symbol talianskeho luxusu a poriadnych prázdnin. Už teraz vás pichlo pri srdci a kreditnej karte? Kľud, ostrov je našťastie o dosť väčší než slávna Costa Smeralda, kde ceny skutočne vcelku prevyšujú bežný rozpočet. Našťastie, sú tu aj časti pobrežia na juh od Olbie a na severozápade ostrova, kde sa ceny nijako nelíšia od bežných talianskych letovísk. Minimálne nie ceny služieb. Ubytovanie tu zdražuje okolo 15. augusta, kedy väčšina Talianov zdvihne kotvy na celoštátnu dovolenku a ide k moru. Ešte máte teda asi dva týždne šancu :-) a na budúci rok si prázdniny na Sardínii zabookujte trochu skôr.   Mimochodom aj sem vás dopraví Ryanair z Bratislavy skoro denne.


4. Mám malé deti a nemám nervy im pol dovolenky vysvetľovať, čo všetko nemôžu…

Nuž, hoci nie som veľký fanúšik All inclusive rezortov, v tomto prípade je to celkom dobrá voľba. Všetky zmrzliny, limonády, hračky a snacky, ktoré deti uvidia u plážových predavačov na verejnej pláži, vedia dovolenku sakra predražiť a občas môžu dokopy stáť aj viac, ako samotné ubytovanie na apartmáne. Alebo odmietanie ich kúpy spôsobiť mrzuté deti.

Okrem toho už je v cene aj tobogan, detský klub, a iné atrakcie. Takto suma rozmenená na drobné nemusí byť nakoniec až tak vysoká. Samozrejme, ak ste fanúšikom udržateľného cestovania a aj dovolenka je pre vás priestorom na výchovu detí k ekologickým hodnotám, nebude pre vás all inclusive to pravé. Ak ste však natoľko vyčerpaný z celého roka, že aspoň na dovolenke potrebujete deti vypustiť, aby sa zabavili a nakŕmili, zvoľte rezort niektorej medzinárodnej siete, ktorá dbá aspoň o základné ekologické zásady.  Vo všeobecnosti hrá prím v all inclusive konceptoch Turecko. Ak chcete ekologickejšiu a zároveň trochu kvalitnejšiu formu all inclusive, odporúčam niektorú zo španielskych hotelových sietí, a ideálne aj španielske pobrežia alebo Baleáry ako destináciu.


5. Ja vlastne ani neviem… Mám chuť zažiť toto leto niečo nové…

Staré dobré výletné lode. Tiež nepatria k vrcholu ekologického turizmu, ale vzhľadom na snahu vylepšiť svoju povesť, sú najnovšie členky flotíl známych spoločností skonštruované aj čo do pohonu, aj vnútorného ekosystému značne šetrnejšie. Plavba výletnou loďou je úplne odlišný zážitok ako dovolenka v hoteli. Niekoho nadchne tak, že už inú dovolenku nechce, niekto si povie, že radšej klasický apartmán. Každopádne, je to zážitok, ktorý by som každému aspoň raz v živote odporúčala. Vzhľadom na to, že lodí brázdiacich moria je pomerne veľa, je toto segment, kde máte relevantnú šancu chytiť aj nejaký ten last minute. Ak sa uspokojíte s kajutou bez balkóna na nižšej palube, budete možno aj príjemne prekvapení cenou a servisom, ktorý za ňu dostanete. Prím v tejto disciplíne hrajú najmä dve talianske lodné spoločnosti strednej triedy. Vyberajte destináciu múdro-niektoré sú len samoúčelným vozením sa po mori, niektoré vám umožnia vidieť krajinu tak, ako ju nijako inak ako z lode neuvidíte-toto platí najmä pre trasy na severe Európy a plavby po ostrovoch.


6. Vlastne ani k moru nechodím, zvyčajne som v hotelovom bazéne…

Kašlite na prímorské destinácie! Kúpele v Maďarsku, Poľsku a niektoré aj u nás ponúkajú za skvelé ceny letné pobyty a solídne služby. Keď už sa budete čvachtať v tom bazéne, tak aspoň v liečivej a pravidelne vymieňanej vode a nie trikrát prechlórovanej, ako to zákonite vyžaduje teplé podnebie v južanských letoviskách. Letné programy v kúpeľných mestách bývajú tiež pestré a také kúpalisko v Egeri ponúka atrakcií pomaly ako turecký rezort.


Čo dodať na záver: ak ste vyslovene nadšencom organizovania dovoleniek a programov samostatne a je to vaša obľúbená činnosť, smelo do toho. Snáď vám týchto pár tipov padne na úžitok do budúcej sezóny (lebo tohtoročnú dovolenku už máte určite dávno naplánovanú). Ak nepatríte do takého klubu nadšencov, nie je nič lepšie, ako nájsť si svoju cestovnú agentúru. Niekoho, kto skutočne rád cestuje, sám stále navštevuje nové destinácie a má chuť sprostredkovať čo najlepšie zážitky aj svojim klientom. Ideálne nie pobočku cestovnej kancelárie, ktorá potrebuje vypredať len ponuku svojej CK, ale niekoho, kto ponúka produkty viacerých cestovných kancelárií, letenky a má chuť a energiu vám pomôcť zostaviť ponuku na mieru. Napriek boomu internetového predaja nájdete stále v každom meste niekoho, kto vám rád spraví kávu, vypočuje si vaše predstavy a bude spolu s vami hľadať ten najlepší zážitok. Pravdepodobne vás to vôbec nevyjde drahšie, ako keby ste si rovnakú ponuku vyskladali sami, akurát si ušetríte čas a nepríjemné prekvapenia.

Soňa Svoreňová

Soňa Svoreňová

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  12x

poslankyňa mestského zastupiteľstva Bratislavy, členka predstavenstva Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, majiteľka cestovnej kancelárie Zoznam autorových rubrík:  CestovanieŽivot v BratislaveNázory

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu