Soňa Svoreňová
Politika Čo (z)môže komunálny poslanec?
Komunálny politik je často obyvateľmi považovaný za Ferda Mravca a s ním spojené „práce všeho druhu“.
poslankyňa mestského zastupiteľstva Bratislavy, členka predstavenstva Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, majiteľka cestovnej kancelárie Zoznam autorových rubrík: Cestovanie, Život v Bratislave, Názory
Komunálny politik je často obyvateľmi považovaný za Ferda Mravca a s ním spojené „práce všeho druhu“.
Každé mesto má istú hranicu,po ktorú je prítomnosť turistov prospešná pre atmosféru a rozvoj mesta. Cestovný ruch treba robiť tak,aby zvyšoval nielen prílev peňazí do ekonomiky mesta,ale tak,aby zvyšoval kvalitu života obyvateľov
V Bratislave nie je kam ísť. Keď prší dá, ostávajú len nákupné centrá. Ako často počúvame podobné vety?
Návrh rozpočtu z dielne primátora Nesrovnala kráti výdavky na MHD, opravu ciest, turizmus a kultúru.
Vo svete je úplne bežné, že mestá a inštitúcie vďaka turizmu získavajú do kasy nemalé príjmy. To podporuje zamestnanosť a lokálnu ekonomiku. Len u nás sa tomu akosi nepochopiteľne bránime.
Cesta z Vrakune do centra by mala trvať autom 15 a trolejbusom 21 minút. Realita v špičke je však viac ako dvojnásobok. Rovnako veľkým problémom je aj parkovanie v mestskej časti.
Vrakuňa je lokalita, v ktorej sa v súčasnosti prakticky nič nedeje. Prečo je tomu tak? Prečo sa nestretávame a neorganizujeme takmer žiadne podujatia?
Vybrala som sa navštíviť priestory nízkoprahových centier pre deti z Pentagonu, kde odhodlaní ľudia a odborníci riešia náročné problémy detí ulice v neslávne-preslávenom mieste vo Vrakuni.
Vrakuňu od tohto týždňa spája s Euroveou súvislá cyklotrasa. Príjemná trasa na cestu do práce aj pre voľné chvíle. Na bratislavské pomery prekvapí úsekmi popri Malom Dunaji, na hrádzi aj cez lesík.
Niekedy sa zdá, ako keby Bratislava končila a začínala v historickom centre. Do niektorých mestských častí bežný Bratislavčan, ktorý tam nebýva, nezablúdi. Žiaľ, medzi takého časti patrí aj Vrakuňa.
Je pravda, že naše mesto má veľa problémov, ale to všetky na svete. Bratislavčanom akoby táto kritika do vlastných radov robila vyslovene radosť. Sú takí aj Pražania, Berlínčania, obyvatelia Budapešti či Varšavy?
Aj napriek celkovej spokojnosti s pobytom v meste, jedna takáto zlá skúsenosť stačí na to, aby návštevníkov od opätovnej návštevy mesta odradila.
Začiatkom leta sa po trinástich rokoch otvorili brány bratislavských mestských hradieb. Pred rokom vyzerala táto myšlienka možno príliš odvážna, ale ako sa ukázalo, aj smelé nápady sa môžu stať realitou.
Šesť rokov bola bratislavská Stará tržnica prakticky nevyužívaná. Aj to už posledné roky akoby strácala dych, až ho napokon v roku 2008 úplne stratila. V týchto týždňoch však doslova ožíva vďaka projektu Mestského centra Stará tržnica. Trhy, urban market, koncerty, diskusie, škola varenia, obchod u Paulíka. To všetko už dnes možno nájsť v tejto krásnej historickej budove.