Malatinský vysvetľuje takto: "V záverečnej fáze prípravy materiálu na vládu sme sa napokon rozhodli, že z dôvodu výnimočnej komerčnej citlivosti informácií v tomto dokumente, dáme predfinálnu verziu k nahliadnutiu spoločnosti SPP, aby potvrdila, že zverejnením tohto materiálu nedôjde k úniku citlivých informácií, ktoré by mohli významne poškodiť SPP" [1]
Ak by bola pravda, čo tvrdí Malatinský, aj tak sa do vlastnosti dokumentu, ktorá popisuje "organizáciu" autora dokumentu (tj. toho, kto dokument vytvoril) nová informácia nedostane. Editáciou dokumentu (natožto nie "nahliadnutím!!") ani bežnou prácou s dokumentom, totiž túto vlastnosť dokumentu nezmeníte! Zostane tam informácia toho, kto dokument vytvoril.
Takže, aj keby bola historka o starom notebooku a starom zamestnávateľovi (mimochodom, ak bola licencia Office firemná, nemala zostať u pôvodného majiteľa?) pravdivá, tak by musel byť dokument na začiatku vytvorený v SPP a nie na ministerstve.
Takže aktuálne ani tieto na vode postavené vysvetlenia nič nevysvetľujú a slušní politici v slušných demokraciách by po takýchto do očí bijúcich machináciach odstúpili sami. Alebo si aspoň pripadali sami absurdní.